Школа молодих дружинників!

   В серпні 2010 року на території урочища Басанька ПОНДВ «Скельки» Національного природного парку «Великий Луг» пройшла 8-ма українська Школа молодих дружинників (Школа молодого природоохоронника – 2010, ШМП - 2010), яка зібрала молодих членів з Дружин охорони природи Харкова, Києва, Дніпропетровська, Кам’янець-Подольська та Москви, а також Екологічної групи «Печенеги» (м. Харкова) та Національного екологічного центру України (Київ). ШМП-2010 пройшла в формі наметового містечка (фото – Намети). Захід тривав протягом 16 днів.
   Учасники ознайомилися з територією Національного парку та природними умовами місцевості, а також прослухали курс лекцій, які передбачені програмою.
Науковими співробітниками НПП «Великий Луг» були прочитані лекції з історії Великого Лугу та створення території Національного парку (фото – Лекція), а також особливості флори та фауни Парку.
   До молодих природоохоронців приєднався відомий польський природо охоронець Кшиштоф Войцехівський,  який прочитав лекції з історії охорони природи та заповідної справи в Польщі, структури природно-заповідного фонду Польщі, охорони вовків та особливостях охорони природи в умовах інтеграції в Євросоюзі.
    В режимі практичних занять, учасники заходу провели постановочні зустрічі з учнями, прес-конференції, спробували реалізувати знання, які отримали на лекціях.
Крім лекцій та практичних занять, учасники  ШМП-2010 обсудили ряд важливих проблем, які стосуються як суспільства в цілому, так і конкретних природоохоронних проблем на спеціальних круглих столах.
   Також разом з працівниками НПП «Великий Луг», молоді природоохоронці провели акцію по прибиранню прибережної зони Каховського водосховища та рейд по боротьбі з рибними браконьєрами, в ході якого склали 1 протокол, знищили 3 браконьєрські снасті та вилучили 1 мішок незаконно виловленої риби.


Захистимо первоцвіти!

     Багато людей чекають весни. Коли природа прокидається від зимового сну. Одне з перших пробуджень – це поява первоцвітів. Вони неймовірно гарні: чисті, мов сльоза,  підсніжники, блакитноокі проліски, аметистові шафрани, повита стародавніми повір’ями сон-трава… Як на мене, то з нашим українським первоцвітом не зрівняється ані визнана королева квітів троянда, ані увесь разом узятий екзотичний експорт, який наповнює важким пристрасним ароматом квіткові крамниці.
     Молодий закоханий чоловік намагаючись зробити приємне  дівчині дарує їй букетик ніжних підсніжників. Дитина хоче віддячити своїй мамі за її турботу та приносить букет пролісків, які сама назбирала… Невже їх мотиви недобрі? Звісно ні.
     Але вони мусять знати, що заради хвилинної втіхи під загрозою сьогодні генофонд українських первоцвітів. Десятки тисяч ніжних веснянок з рідного лісу потрапляють у вигляді зворушливого дарунка, а вже за кілька днів, забуті й зів’ялі, завершають свій шлях у сміттєпроводі.
     Великий німецький поет Йоган Вольфганг Гете сіяв (не зривав!) фіалки у лісі… Правда, дивак? Гарний приклад для нас. Можливо багато хто не буде сіяти квіти, але принаймні й не зриватиме їх.
     Завдяки активній громадській позиції, первоцвітами в Дніпрорудному не торгують.Національний природний парк «Великий Луг» закликає мешканців містапідтримати такий статус нашого міста. А також  усіх любителів ніжних весняних первоцвітів перейти на  користь кімнатних рослин у горщиках, які зберігають пам'ять про увагу принаймні до наступних свят. А разом з тим, дозволяють зберегти первоцвіти від знищування. 


Провідний фахівець 
з екологічної освіти та рекреації 
Поштарук Я.П.


Добро для пернатих.

     В зимову пору на околицях  міст та селищ можна зустріти більше птахів ніж в лісі. Концентрація особливо значна після снігопадів, коли птахам стає важко добувати собі корм з-під  снігу.  Поблизу людських помешкань вони завжди можуть знайти собі щось поїсти.
     В антропогених умовах склад птахів значно збагатився , а густота населення суттєво зросла. Особливо значний розвиток отримали грак, шпак, сорока, домовий та польовий горобці, сизий голуб, жайворонок посмітюх, а також красуні синички. В містах також  живуть зникаючі види птахів, які потребують нашої підтримки.
    Працівники Національного природного парку «Великий Луг» закликають усіх небайдужих допомогти пернатим красеням. У кожній домівці є харчові залишки. Не будемо викидати їх у сміття. Давайте допоможемо птахам вижити  в період суворої та сніжної зими. Крихти  сиру, хлібу, булки, та інше – приваблюють домових горобців, великих синиць, сойку, сороку, великого дятла та багато інших. Треба лише пам’ятати, що обманювати птахів не можна. Треба підгодовувати їх систематично, без переривів, інакше їм можна нашкодити. Птахи звикають знаходити їжу на визначеному місці кожен день, та коли вони її не знайдуть, будуть чекати, втрачати вагу та силу та в морозні дні можуть загинути.
     Годівниці для птиць на вікнах та кормові столики в садку можуть приносити багато радості людям  та користі птахам. Розглядати птахів поблизу завжди приємніше: виявляються деталі окрасу, нові риси поведінки, особливості харчування. Тут птахи здаються красивішими та милішими, ніж здалеку.
     Птахи чекають на вашу допомогу та віддячать вам своїм милозвучним співом.

Провідний фахівець
з екологічної освіти
та рекреації Поштарук Я.П.


 

Спілкування з природою.


     Територія нашого міста розташована в зоні степів. А степи – володіння царства трав, дерева тут в природі відсутні і лише завдяки людині у створених ними лісонасадженнях прийнялися різні види дерев.
     З початком будівництва міста Дніпрорудного розробляється генеральний план будівництва  парку «Дружба». З 1964 по 1968 року йде його закладка.
І ось у 60-ті роки в нашому місті був посаджений невеликий зелений острів - лісопарк. Так  були насаджені: дуб червоний, сосна кримська, береза бородавчаста, тополя чорна, липа серце листа, верба біла, плоскогілочник  східний.
    27 листопада 1998 року обласною радою депутатів наш парк та всі прилеглі до міста лісонасадження, а також Маячанську та Білозерську балки об’явлені регіональним ландшафтним парком «Панай». Це необхідно для збереження типового зразка дикої природи нашого краю із властивими для неї рослинним та тваринним світом.
10 лютого 2006 року відповідно до Указу Президента України від 10.02.2006 р. № 121/2006 створений Національний природний парк "Великий Луг". До складу НПП ввійшли ландшафтний регіональний парк «Панай» та орнітологічний заказник «Малі та Великі Кучугури».
    В межах міста розроблено два еколого-туристичних маршрути: «Дно Понтійського моря» та парк «Дружба», за допомогою яких діти можуть вчитися  сприймати оточуюче  середовище. Здібності кожної людини спілкуватися з тваринами та рослинами забезпечує формування важливої умови охорони природи – вміщення всіх живих творінь у сферу дії етичних норм.
    Багатющий та дивовижно різноманітний світ дерев національного парку. Доброму ставленню до дерев вчить така байка: « Одна людина взимку полінувалася йти по дрова до лісу і зрубала дерево біля будинку. Прийшло літо, і вона стала задихатись від пилу і спеки, від яких раніше захищало дерево». Дійсно у всіх країнах життя людей і дерев здавна пов’язували тісні узи. Пліній розповідав, як один знатний римлянин, стараючись покращити зріст свого дерева, поливав його коріння дорогим вином.
   Фауна парку складається з колекції деревних і чагарникових порід. Тому в першу чергу ми бачимо короїдів. Короїди шукають підходящі дерева і нерідко сідають на людину. На кущах зустрічаються листочки з акуратно ніби ножицями вирізаними лоскутками – це робота бджоли листбріза.
    Ранньою весною коли тільки тане сніг вже з’являються рослини-первоцвіти:
- бран душка різнокольорова, яка занесена до Червоної книги України;
- тюльпан дібровий, також занесений до Червоної книги України, росте вздовж Каховського водосховища;
- гіацинт білий, є рідким зникаючим видом.
    В теплий жаркий день можна з зачиненими очима знайти траву чебрець, лише по одному стійкому запаху. В народі кажуть, що година проведена в чебрецях, прибавляє рік життя.
    Сама стара рослина, яка зустрічається на території парку – ковил колосовидний. Він росте на Україні  більше 3 тис. років. Ця рослина також занесена до Червоної книги України. Дуб - довговічна рослина. На території НПП росте два види дубу: дуб черешчатий та дуб звичайний.
    Національний природний парк завжди радий вітати відвідувачів.

Провідний фахівець 
з екологічної освіти та рекреації
Поштарук Я.П.


 

З природою треба на «Ви».

     Збереження та відновлення природного  та тваринного освіту має велике значення суспільства та майбутніх поколінь. Тому 10 лютого 2006 року Указом Президента України був створений Національний природний парк «Великий Луг», який займає площу 16,756 га і включає три відділення: у Дніпрорудному , Малій Білозерні та Скельках.
    Колектив, який очолює Ю.В.Солоп, налічує 47 чоловіків. Відповідальні, дружні, працьовиті, а головне – не байдужі до природи люди. Справжнім прикладом для наслідування є інспектори: О.В. Муленко, С.Д. Скок,  М.О. Холоменюк, П.П. Михайличенко, П.І. Чувал.
    Національний природний парк має свій науковий відділ, який протягом всього року вивчає світ флори і фауни, постійно проводять моніторинг берегової лінії Каховського водосховища. Працівники наукового відділу видали перший том Літопису природи, а сьогодні  готуються матеріали для напису другого тому. Цікавого багато, адже лише у водах Каховського водосховища на інших водоймищах мешкає 60 видів риб. Серед них – сом, судак, короп, лящ, бичок, а також марена дніпровська.
На території НПП 7 видів амфібій, у тому числі рідкісні: червонобрюха  кумка, і очеретна ропуха. 4 види рептилій - представники Червоної Книги - жовтобрюхий полоз, степова гадюка, чотириголосий полоз, мідянка, болотна черепаха.
    Найбагатшим класом хребетних є птахи. В НПП зареєстровано 206 видів, серед яких орлан - білохвіст, орел - могильник, підорлик великий, скопа,  огар та ін. На прольоті бувають журавлі, чорний лелека, червоновола казарка, галагаз…
    На території Національного  природного парку мешкають ссавці, яких налічується до 45 видів. Найбільшими серед них є козуля європейська, кабан дикий, вовк. Найпоширеніші гризуни - ховрах крапчастий, миша курганчикова, полівка звичайна та ін..
    Тваринний світ парку налічує 9 видів хижаків, представниками яких є борсук, лисиця, єнотовидна собака, тхір, вовк…
    З 2003 року тут мешкає білка звичайна, яка перекочувала до нас з Кримського півострова.
   Взимку тваринам виживати особливо важко, тому в цей період роботи у працівників парку  також вистачає. Проводиться підгодовування тварин та птахів, поповнюються годівниці зерновими, мінеральними добавками та солонцями ,які так життєво необхідні тваринам. Проводиться вакцинація тварин проти сказу шляхом розкладання на території парку.
    Багато справ у цю пору і в інспекторів відділень. Іноді жителі прилеглих сіл ідуть в ліс, щоб зрубати дерево на дрова, або сосну на Новий Рік, не розуміючи, якої шкоди завдають природі. Порушників доводиться затримувати. Подібний інцидент  нещодавно стався із жителем Орлянського, який  намагався заготовити дрова для опалення теплиці.
    Тільки за тиждень інспекторами природоохоронного відділення «Панай» було зібрано 53 петлі на звірів та птахів. В період відкриття сезону полювання інспектори відділень постійно проводять рейди на наявність браконьєрів в угіддях Національного природного парку.
    Невдовзі третя річниця створення Національного природного парку «Великий Луг». Вітаємо весь колектив зі святом і бажаємо міцного здоров’я, легкої вдачі і успіхів у роботі та в спільному збереженні, відтворенні природи нашого краю.

Т.Д .Йосипенко, начальник
адміністративно-господарського відділу НПП. 


 

Вивчаючи і захищаючи природу.

     Складовою частиною Національного природного парку «Великий Луг» є природоохоронне науково-дослідне відділення «Скельки», яке очолює Тищенко Павло Петрович. Під його керівництвом працює 8 чоловік: заступник Райна О.Г. та сім  інспекторів Скік С.Д., Кривокоритов І.Я., Горбенко І.М., Васильченко А.О., Тимченко О.Ю., Коробка Н.А., Назаренко П.А.
    Створення НПП жителі села спочатку сприймали з настороженістю та з недовірою, а тепер відносяться із розумінням до вимог природо-заповідного режиму охорони унікальної території. За період існування парку, зменшилось число правопорушень ПЗФ. Завдяки природоохоронним заходам кожного року відмічається збільшення фауни в нашому регіоні.
     В ПОНДВ «Скельки» проводяться роботи по організації та утриманню наукових полігонів площею 389 га. Працівники наукового відділу ботанік-флорист Шевченко А.В. та ентомолог Крайник Ю.М. вивчають та досліджують флору та фауну НПП «Великий Луг». Особливої цінності флорі та фауні відділення надають види занесені до Червоної книги України. Відмічено 30 видів флори та 70 видів комах.
     В нашому відділенні знаходиться основна частина рекреаційної зони НПП (1240 га). Тут розміщенні  Скелянські штольні, Іванове джерело з цілющою водою та інші заповідні місця по яким розроблені 3 туристичні маршрути та 2 екологічні стежки. Відділення тісно співпрацює з Скельківською школою, кожного року разом проводимо День довкілля.
     Для охорони господарської зони Каховського водосховища встановлено межі водної території в межах ПОНДВ «Скельки» та виділено катер «Аквамарина».

 Заступник начальника
 ПОНДВ «Скельки» Райна О.Г. .


 

Спадщина нашим нащадкам.

     У вересні кожного року, країни, що приєдналися до Європейської культурної конвенції, святкують Дні Європейської Спадщини. Це спільна акція Ради Європи та Європейської Комісії, покликана привернути увагу до культурної спадщини та її ролі у розвитку сучасного суспільства. В межах цього проекту відкриваються для відвідувачів історичні монументи та будівлі, зазвичай закриті для публіки. Культурно-мистецькі акції демонструють місцеві традиції та промисли, архітектуру і витвори мистецтва, але головна мета – знайти шлях до єдності та гармонії через різноманіття мови та культури.
     Кожного року національні та регіональні заходи з відзначення Днів Європейської Спадщини відбуваються навколо певних тем:
• розмаїття форм культурної спадщини;
• різні історичні епохи;
• багатогранність підходів суспільства до питань спадщини.
     Національний природний парк «Великий Луг» проводить відкриту для відвідування  виставку на тему: «Природні Заповідники України - спадщина для нащадків», яка буде проходити в міських бібліотеках.  Будуть представлені  фотоматеріали природи НПП «Великий Луг», а також літературні видання, присвячені збереженню та відновленню природного фонду України та території національного парку. Виставка працюватиме з 28 вересня, протягом місяця. НПП «Великий Луг» запрошує всіх бажаючих.

Провідний фахівець
з екологічної освіти
Поштарук Я.П.


 

Збережемо окрасу краю!

  Рослинний світ Національного природного парку «Великий Луг» - багатий та різноманітний. Його флора налічує 505 видів рослин. Особливої цінності флорі парку надають види, занесені до Червоної книги України, яких тут 45. 8 видів мають велике природоохоронне та наукове значення  і занесені до Європейського Червоного списку рослин, що знаходяться під загрозою зникнення в світовому масштабі. З них на території парку зростають: астрагал шерстисто квітковий (Дашівська балка), борщівник пухнастий (урочище Басанька),  карагана скіфська (урочище «Сім маяків»), калофака волзька (урочище «Сім маяків»), волошка Конки (Архіпелаг Великі та Малі Кучугури, на відкритих пісках) та інші.
           Окрасою території парку є велика кількість гарно квітучих видів – ефемероїди. Це багаторічні рослини з коротким весняним циклом розвитку та літнім періодом спокою.
           Підбіл звичайний, мати-й-мачуха – квітнуть одними з перших. На глинистих пагорбах урочища «Мала балка» вже з’явилися перші суцвіття підбілу на квітконосних пагорбах.
           На трав’янистих схилах урочища «Басанька» зацвіла брандушка різнокольорова, яка занесена до Червоної книги. Ця рослина досить рідкісна, і наше завдання зберегти її.
           Незабаром на території парку зацвітуть інші рідкісні види рослин: тюльпан дібровий, тюльпан гранітний, тюльпан Шренка, рястка Буше, гіацинтік блідий і багато інших квітів, які знаходяться під загрозою зникнення. 

           Сподіваємося, що жителі нашої місцевості з розумінням поставляться до проблеми збереження першоцвітів і подбають про те, щоб залишити нащадкам квітучу землю.

Алла ШЕВЧЕНКО,
ботанік-флорист
НПП «Великий Луг».