Новини НПП "Великий Луг"

Архів новин

2010 рік 2011 рік 2012 рік 2013 рік 2014 рік 2015 рік

2016 рік 2017 рік 2018 рік 2019 рік 2020 рік 2021 рік

2022 рік


 До Всесвітнього дня довкілля працівниками НПП "Великий Луг" проведена акція "Чиста країна - чиста душа".

00470


00469


День навколишнього середовища відзначається в Україні щорічно у третю суботу квітня з 1998 року згідно указу Президента України «Про День довкілля». Свято було задумано на честь Стокгольмської конференції з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху, оскільки цього дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором і ідеологом всесвітнього Дня довкілля.

Головна мета свята – підвищення рівня свідомості українців в питаннях, що стосуються збереження безпеки навколишнього середовища.

Щорічно влада, громадські організації, екологи закликають українців та всіх, хто піклується про природу, взяти участь у квітневому суботнику, висадці дерев, наведенні порядку на вулицях, у парках і скверах, озелененні територій, збиранні сміття, а також проведенні різних конференцій та лекцій, які підвищують усвідомленість населення в екологічних і природоохоронних питаннях.

Довкілля – це всі живі та неживі об’єкти, що природно існують на Землі або в деякій її частині. Земля, вода, повітря, флора і фауна – все це довкілля, на стан якого впливає маса чинників – від кинутого на землю недопалка, папірця до величезних сміттєзвалищ і височезних труб промислових комплексів, що отруюють димом повітря мегаполісів.

Долучитися до дня довкілля просто, іноді достатньо і невеликого кроку, що матиме великий вплив на стан довкілля. Кожен повинен розуміти, що чистота залежить від нього самого . Зроби довкілля чистим - прибери навколо себе! 

Чистота нашої землі – у наших руках! Зберегти красу природи, сприяти її оновленню – завдання кожної людини.

00468


Час активності кліщів

Активність кліщів в певні сезони року, створює велику кількість проблем і незручностей. Найстрашніше, що від цих паразитів можна заразитися серйозними захворюваннями, які не завжди легко вилікувати. Наприклад: енцефаліт, хвороба Лайма. Для того щоб запобігти подібним наслідкам, потрібно чітко знати про популярні місця скупчення кліщів і намагатися уникати їх під час піку.

Період найбільшої активності кліщів

Відповісти однозначно, в яку пору року кліщі найбільш небезпечні неможливо, так як активність цих паразитів залежить від температури і вологості. Можна виділити лише приблизний період, коли їх найбільше - теплі дні травня-червня. У ці дні температура ґрунту стає вище 5-7 градусів, а вологість досягає 80% відсотків, саме такі умови є ідеальними для розмноження кліщів. Другий період активності кліщів припадає на кінець серпня початок вересня. Цей період більш характерні для собачих кліщів, які людей майже ніколи не кусає, але повністю розслаблятися не варто.

В який час доби активні кліщі?

Однозначно відповісти на це питання дуже складно, так як ці комахи орієнтуються не на час дня і ночі, а на зміну погоди. Уважніше за все необхідно стежити за температурою, так як напад кліщів фіксують від 7 до 22 градусів Цельсія. У більш жаркі дні кліщі не люблять виповзати зі своїх укриттів. Час активності кліщів припадає на періоди перед дощем, в похмуру погоду, коли повітря стає найбільш вологим. Також висока ймовірність нападу є періоди раннього ранку (до 8-9 годин) і пізній вечір (після 7-10 годин).

Спосіб визначення періодів активності кліщів.

Кліщ, як і багато інших комах, розвивається в кілька етапів, тому в деякі роки активність цих паразитів зашкалює, їх називають «рік кліща». Існує три періоди розвитку кліща. Спочатку з'являється личинка, яка харчується лише кров'ю дрібних гризунів і тварин, після чого вона еволюціонує в німфу і зимує в такому стані. Наступна весна німфа прокидається і знову нападає на дрібних тварин, після чого знову стає неактивним до наступної весни. Вже на третій рік формується повноцінна особина енцефалітного кліща.Щоб скласти науковий календар найбільш популярних місяців, коли активні кліщі, необхідно знати нинішню популяцію комах. Для вимірювання використовується обріз білої тканини розмірами з вафельний рушник, яке простягають через зарості метрової довжини. За кількістю причеплиних кліщів визначають ступінь їх активності в цьому році.

Де кліщі кусають частіше за все?

Енцефалітні кліщі досить розумні істоти, вони відчувають місця, де скупчується найбільше теплокровних і полють там. Найбільш небезпечними є стежки в лісах і парках. Вони можуть розміщуватися на чагарниках і деревах з густою кроною. Максимальна висота - близько 1,5 м.

Якщо вас все-таки вкусив кліщ - не панікуйте!

У тому випадку, якщо кліщ все-таки вкусив вас не варто панікувати. Дослідження показують, що тільки 5-15% відсотків цих комах заражені серйозними захворюваннями. Негайно зверніться до лікаря, самостійно кліща краще не чіпати. Але ні в якому разі не затягуйте з наданням допомоги, кліщ може не відвалитися з часом, може заразити вас чимось або і зовсім зануритися глибше в шкіру, після чого його буде дуже складно дістати. Будьте обережні і уважні, піклуйтеся про здоров'я!

00467


 Нехай Бог благословить Вас у цей святий день! Бажаємо Вам не втрачати надії на краще, нехай з небес на Вас спуститься благодать! Нехай в домі будуть спокій і затишок! Вітаємо з Вербною неділею!

00466


21 березня - Міжнародний день лісів

Проблема збереження лісу та його багатств стоїть сьогодні в ряду найважливіших екологічних завдань для всіх країн світу. 

Ліси – це зелені легені нашої планети, що наповнюють атмосферу киснем. 

Чотири дорослих дерева за добу віддають в атмосферу стільки кисню, що його вистачає для дихання однієї людини.

Коли ми випиваємо склянку води, пишемо в зошит, приймаємо ліки від гарячки або будуємо будинок, ми не завжди встановлюємо зв’язок з лісами. 

І все ж ці та багато інших аспектів нашого життя так чи інакше пов’язані з лісами.

Ліси займають третину земної маси Землі, виконуючи життєво важливі функції по всьому світу. Близько 1,6 мільярда людей - включаючи понад 2000 культур корінних народів - залежать від лісів для існування, ліків, палива, їжі та житла.

Ліси - це біологічно найрізноманітніші екосистеми на суші, де мешкає понад 80% наземних видів тварин, рослин та комах.

Проте, незважаючи на всі ці безцінні екологічні, економічні, соціальні та корисні для здоров'я переваги, вирубка лісів триває тривожно швидко.

Закликаємо Вас проявляти турботу і увагу до навколишніх нас зелених насаджень, що, безсумнівно, є запорукою здорового майбутнього на нашій Землі.

Ліс – наше багатство!

00465


 З міжнародними жіночим днем!

Нехай весна буде мирною і теплою! Майбутнє світлим та переможним! А щастя - справжнім і безмежним! 

Любові, віри, надії та світлих думок на шляху до Перемоги! 

Дякуємо тим хто зараз тримає автомат, і за те, що сьогодні Березень, а не "март".

1


З першим днем Весни.

Вони казали, що ми замерзнемо.  Вони казали, що огорнуть Країну в темряву. Вони казали, що знищать нас. ВОНИ ПРОГРАЛИ!

Україна жива, Незалежна, квітуча!!! Хай буде весна...

00464


 24 лютого буде пам’ятати кожен українець . 

Агресія ворога принесла до нашого рідного краю багато сліз, горя і страждань. Але в нас тече кров нескореного народу, який ніколи не прагнув чужого, а завжди плекав своє.

Ми вдячні тим, хто стоїть зараз на захисті і пам’ятаємо тих, хто віддав своє життя за наше майбутнє. 

Ми сподіваємось на те, що цей рік буде Переможним. Україна Була, Є та Буде !!!

258101005_6353183498089264_2743628038033498065_n


21 лютого відзначають Міжнародний день рідної мови.

Слово, чому ти не твердая криця,

Що серед бою так ясно іскриться?

Чом ти не гострий, безжалісний меч,

Той, що здійма вражі голови з плеч?

Ти моя щира, гартована мова,

Я тебе видобуть з піхви готова,

Тільки ж ти кров з мого серця проллєш,

Вражого ж серця клинком не проб’єш…

Вигострю, виточу зброю іскристу,

Скільки достане снаги мені й хисту,

Потім її почеплю при стіні

Іншим на втіху, на смуток мені.

Слово, моя ти єдиная зброє,

Ми не повинні загинуть обоє!

Може, в руках невідомих братів

Станеш ти кращим мечем на катів.

Брязне клинок об залізо кайданів,

Піде луна по твердинях тиранів,

Стрінеться з брязкотом інших мечей,

З гуком нових, не тюремних речей.

Месники дужі приймуть мою зброю,

Кинуться з нею одважно до бою…

Зброє моя, послужи воякам

Краще, ніж служиш ти хворим рукам!

                                        Леся Українка

00463


16 лютого український народ вже другий рік поспіль святкує День Єднання України. Хай розум, воля і любов до рідного краю згуртовують нас для здійснення високої мети – процвітання соборної незалежної демократичної могутньої України, надійної запоруки добробуту й щасливого життя її народу.

Наша єдність має залишитись міцним ланцюгом, який захищає та оберігає всіх нас і Україну не тільки в цей день, а й на віки. Тільки разом ми сильні, бо наша сила – у єдності. Разом і спільними зусиллями ­– до Перемоги!

00462


Десяте лютого.

Саме у цей день, у 2006 році указом Президента України за № 121/2006 був створений наш Парк — Національний природний парк «Великий Луг». Розташований серед степів Запорізького краю, він всі ці роки охороняє, зберігає та відновлює унікальну природу Запорізького краю. Запорізький степ та його різнотрав’я, затінені балки, що бережуть у собі залишки плавневих лісів, заплави та острови, а саме два Рамсарських угіддя міжнародного значення, що дали прихисток багатьом червонокнижним рослинам та тваринам. Протягом цих років співробітники Парку охороняли, зберігали та відновлювали природу Великого Лугу Запорізького, вкладаючи у цю справу всі свої сили. 

Як би тяжко це не звучало, але все змінилося після повномасштабне вторгнення росії до України.. Зараз Національний природний парк «Великий Луг» знаходиться в тимчасовій окупації. За ці довгі 11 місяців тимчасової окупації було завдано не поправної шкоди екосистемі. Зараз неможливо повноцінно оцінити вплив війни на територію Парку. 

Ми сподіваємося, що скоро це все закінчиться і ми знову станемо на варту охорони природи нашого Парку і будемо приділяти ще більше зусиль для збереження та відновлення біорізноманіття.

Віримо в Збройні сили України та чекаємо на Перемогу.🙏💙💛

Україна була, є та буде.🇺🇦

1_17


Наші співробітники пройшли курси підвищення кваліфікації у рамках проєкту «Природу поважай: вчися і навчай» за Програмою «Зелене партнерство», що реалізує БФ «Центр громадських ініціатив» за фінансової підтримки Лісової служби США та за технічної підтримки Європейського Товариства Дикої Природи і Європейської Вілдернес Академії.

Окремо хочеться подякувати Iryna Shchoka  та  Nataliya Gudkova за організований та проведений курс! Нам дуже сподобалась структурованість занять, легкість і доступність викладу інформації. Також великим полюсом вважаємо надання друкованої літератури, яка знадобиться нам в подальшій роботі. 

Ще раз дякуємо за переданий досвід!

00461


Сьогодні відзначається Всесвітній день водно-болотних угідь

Болота, заплавні луки, ліси, плавні та мілководні водойми – життєво необхідні для накопичення, очищення та постачання прісної води для потреб людства і довкілля.

Сьогодні в умовах широкомасштабної війни, яку розпочала росія в Україні, надзвичайно актуальним постало питання їх збереження. 

За майже рік війни, вона торкнулась 513 територій та об’єктів природно-заповідного фонду. Це 20% від площі всіх природно-заповідних територій України. В окупації наразі знаходиться 10 національних природних парків та 8 заповідників.

Через це під загрозою знищення в Україні опинились 16 водно-болотних угідь міжнародного значення площею близько 600 тис. га, 160 територій Смарагдової мережі загальною площею 2,9 млн га та 2 біосферні заповідники.

Збереження водно-болотних угідь - це не тільки очищення та постачання прісної води, а й природний захист, що допомагає у протидії зміні клімату та її наслідкам. Кожен гектар водно-болотних угідь поглинає до 14,2 млн літрів паводкової води та допомагає зменшити масштаби повеней. Вони також стримують та послаблюють посухи. В межах торфовищ зберігається ~30% наземного вуглецю. А це у 2 рази більше, ніж у всіх лісах світу.

На жаль, бойові дії продовжують завдавати колосальної шкоди екосистемам. Порахувати всі збитки ми зможемо тільки після закінчення війни, а наразі моторошно навіть уявити всі наслідки перебування на нашій території окупантів. 

❕Для майбутнього людства та планети ми маємо усвідомити важливість припинення руйнування водно-болотних угідь. Маємо вже зараз почати відновлювати водно-болотні екосистеми, берегти джерела прісної води та збалансовано їх використовувати.

51214597_2441141635960156_9045246716453847040_o


 26 січня ми відзначаємо Всесвітній день екологічної освіти.

Екологічна освіта - це динамічний та активний процес, який прагне пробудити в людях усвідомлення, яке дозволяє екологічним проблемам ідентифікуватися як на загальному (глобальному), так і на конкретному рівні (середовище, де воно живе).

Він також прагне виявити взаємозв'язки та незалежність взаємодій, що відбуваються між навколишнім середовищем та людиною, а також прагне сприяти гармонійному взаємозв'язку між природною та людською діяльністю шляхом сталого розвитку , забезпечуючи стабільність та якість нинішніх та майбутніх поколінь.

257886670_6353186804755600_4906465999232597155_n


Традиційно Великий зимовий облік птахів проходить щорічно в останні тижні січня. Головна мета зимового обліку – з’ясувати чисельність птахів і види, які залишилися зимувати поряд із нашими домівками.

У цій зимовій події можуть брати участь усі бажаючі. Для цього потрібно занотовувати кількість і види птахів, побачених протягом години біля годівниці на подвір’ї, в саду, парку чи водоймі. Головна мета зимового обліку – з’ясувати чисельність птахів і види, які залишилися зимувати поряд із нашими домівками.

До 140 видів можна зустріти в осінньо-зимовий період на території нашої країни. З них 20 видів відвідують нашу територію тільки в цей період. Близько 270 видів птахів гніздиться в весняно-літній період.

00460


Сьогодні український народ відзначає важливу дату своєї багатовікової історії — День Соборності. Це свято об’єднання українських земель в єдину самостійну державу. Ми вкотре змушені боротися за нашу єдність, незалежність та свободу. За час повномасштабної війни, яку розв'язала росія, ми довели, що ми сильна та незламна нація. Давайте тримати стрій та йти далі до Перемоги! 

Цього дня бажаємо благополуччя нашій країні, наснаги та успіху кожному захиснику та захисниці. Нехай в серцях українців панують світло та любов навіть в найтемніші часи. Мирного неба та міцного здоров'я!

00459


Вітаємо зі світлим святом Хрещення Господнього! Нехай чиста, водохресна вода омиє і віднесе з собою всі біди, печалі і хвороби. Нехай принесе з собою Перемогу та Мир Україні.

00458


17.01.2022 в колективі Національного природного парку «Великий Луг» відбулася онлайн зустріч по обговоренню законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності управління природоохоронними територіями та об’єктами природно-заповідного фонду».

000457


Повномасштабне вторгнення росії до України з 24 лютого вже завдало та продовжує завдавати величезної шкоди людям та інфраструктурі населених пунктів. Але війна впливає і на довкілля.

За цей час країна пережила багато того, що уявити було неможливо.

Українська природа є ще однією жертвою російської агресії. Війна вплинула на кожний компонент довкілля – тваринний і рослинний світ, воду, повітря, ґрунт. Наслідки цього негативного впливу будуть довгостроковими та матимуть не лише локальний, а й глобальний характер

Національний природний парк «Великий Луг» знаходиться в окупації вже майже рік.  За ці 10 місяців окупації було завдано не поправної шкоди екосистемі. Зараз неможливо повноцінно оцінити вплив війни на природу. Повноцінну оцінку можливо дати тільки після деокупації та ретельного обстеження всієї території Парку.

На тлі немислимих людських страждань, які принесла Україні війна, проблеми довкілля можуть здатися другорядними. Але екологи попереджають, що рани, які російська армія завдає лісам, степам  і водоймам України, залишаться на десятиліття, а спадок війни нестиме загрозу й після того, як гармати стихнуть.

Чим довше триватиме війна, то більшої шкоди вона завдає довкіллю і тим більше негативних наслідків ми матимемо в майбутньому.

Віримо в ЗСУ та чекаємо на Перемогу 🇺🇦🙏

00456


Вітаємо зі світлою радістю, з чарівним Різдвом! Нехай в душі завжди живе надія, нехай любов та віра не покидають ніколи! Бажаємо, щоб життя не випробовувало на міцність і дарувало лише гарні сюрпризи.

00455