Повномасштабне вторгнення росії до України з 24 лютого вже завдало та продовжує завдавати величезної шкоди людям та інфраструктурі населених пунктів. Але війна впливає і на довкілля.
За цей час країна пережила багато того, що уявити було неможливо.
Українська природа є ще однією жертвою російської агресії. Війна вплинула на кожний компонент довкілля – тваринний і рослинний світ, воду, повітря, ґрунт. Наслідки цього негативного впливу будуть довгостроковими та матимуть не лише локальний, а й глобальний характер
Національний природний парк «Великий Луг» знаходиться в окупації вже майже рік. За ці 10 місяців окупації було завдано не поправної шкоди екосистемі. Зараз неможливо повноцінно оцінити вплив війни на природу. Повноцінну оцінку можливо дати тільки після деокупації та ретельного обстеження всієї території Парку.
На тлі немислимих людських страждань, які принесла Україні війна, проблеми довкілля можуть здатися другорядними. Але екологи попереджають, що рани, які російська армія завдає лісам, степам і водоймам України, залишаться на десятиліття, а спадок війни нестиме загрозу й після того, як гармати стихнуть.
Чим довше триватиме війна, то більшої шкоди вона завдає довкіллю і тим більше негативних наслідків ми матимемо в майбутньому.
Віримо в ЗСУ та чекаємо на Перемогу 🇺🇦🙏
Щиро вітаюємо Вас з Новим Роком! Бажаємо весь наступний рік бути в оточенні виключно доброзичливих і позитивних людей, відчувати тільки приємні емоції і радіти кожному прожитому дню
Нехай 2023 рік буде таким же яскравим, як віра українців у перемогу, таким же гарним, як прикрашена новорічна ялинка та рідна домівка, таким же веселим, як сам Новий Рік! Нехай настрій буде на висоті, душа співає від радості, а серце завжди гріє любов! .
Хай цей Новий Рік стане для Вас особливим!
Вітаємо з Різдвом Христовим!
Бажаємо залишити у житті тільки добрі спогади та щирі посмішки. Бажаємо з чистого аркушу розпочати нову історію, сповнену любові, надії, радості. Нехай це Різдво буде особливим. Нехай поруч будуть дорогі люди. Нехай попереду чекають чудові події. Нехай у Вашому серці завжди буде затишок.
Бажаємо Перемоги, миру, злагоди та щастя.
Національний природний парк «Великий Луг» проводить екологічну акцію «Дамо шанс нашим лісам» і пропонує всім не байдужим приєднатися! Фото своїх композицій надсилайте в Messenger.
Новий рік – одне з небагатьох свят яке відзначають всі. Це справді всенародне свято!
На це свято з нетерпінням чекають і дорослі і діти. Головним атрибутом новорічних свят є ялинка. І дуже прикро, що лісова красуня принесе у дім пахощі і радість лише на кілька тижнів, а потім відправиться на смітник.
Створити відчуття свята, радісного очікування новорічного дива можна й без знищення дерев. Набагато цікавіше прикрашати соснові чи ялинові гілки, виготовити власноруч новорічні композиції, або встановити штучну ялинку.
Бережіть природу і збережете наше майбутнє!!!
З настанням зими птахи потребують нашої допомоги, адже тих запасів, що вони зробили восени не вистачає.
Врятувати пернатих друзів від голодної смерті просто - розвісити годівнички та поповнювати їх їжею.
ПАМ'ЯТКА! ЧИМ ПІДГОДОВУВАТИ ПТАХІВ?!
-Просо, овес, пшениця. Улюбленою поживою деяких птахів є насіння різних рослин, особливо злаків. Насипавши в годівницю просо або овес, ви привернете до неї горобців, щигликів, зеленяків та інших зерноїдних птахів. Не варто забувати, що голуби також із задоволенням видзьобують будь-яке зерно.
-Насіння соняшника (не смажене). Найбільш універсальна пожива для птахів-зимувальників. Його можуть поїдати як різноманітні зерноїдні птахи, так і синиці, повзики, дятли, тощо. Велика кількість рослинних жирів всередині насіння соняшнику робить їх важливим джерелом енергії в умовах зимових холодів. Але не слід перебільшувати з насінням. Його потрібно давати в обженій кількості.
-Сало, м’ясо. Ці продукти так само можна використовувати для зимової підгодівлі птахів. Їх дуже люблять синиці, повзики і деякі інші види птахів. Але варто пам’ятати, що птахам можна пропонувати тільки несолоне сало або м’ясо. Як правило, шматочки сала нанизуються на мотузку, що вішається на гілках дерев або кущів. Поживу з сала або м’яса потрібно розміщувати таким чином, щоб вона не дісталася воронам, сорокам, галкам, а також кішкам і собакам.
-Сушена горобина та глід. Ягоди горобини і глоду залучають найгарніших пернатих зимувальників – снігурів і омелюхів. Плоди потрібно заготовляти і висушувати заздалегідь, з осені.
-Насіння клена та ясена. Насіння цих дерев носять назву крилаток. Велика їх частина облітає з дерев восени і стає недоступною для птахів. Крилатки збирають восени і вивішують на годівниці. Їх люблять поїдати снігурі, омелюхи та деякі інші відвідувачі пташиних їдалень.
-Шишки, жолуді, горіхи. Шишки слугують основою зимового раціону дятлів і шишкарів. Сойки з осені роблять запаси жолудів, ховаючи їх у затишних місцях. Взимку прихована пожива служить гарною підмогою. Заготовивши з осені шишки, горіхи і жолуді, ви можете привабити до своєї годівниці не тільки дятлів і сойок, але і білок.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Птахам припаде до душі також порізаний кубиками гарбуз, морква, сухофрукти, сушені гриби, Для кращого травлення до корму можна додавати потовчену яєчну шкарлупу, смалець.
ЧИМ НЕ МОЖНА ПІДГОДОВУВАТИ ПТАХІВ
-чорним хлібом, сухарями;
-пшоном;
-смаженим/солоним насінням;
-солоними та копченими продуктами;
-зіпсованими продуктами.
6 грудня - День Збройних Сил України.
Цьогоріч цей день знову набув особливого значення, адже 24 лютого 2022 року лави Збройних Сил поповнились тисячами нових захисників та захисниць, які хоробро стали на захист своєї Землі та народу.
Українські військові роблять неймовірне, аби захистити державу від російського терору. У цей день слід подякувати захисникам та вшанувати пам'ять полеглих воїнів.
Дякуємо кожному з вас. Молимося за вас. Ви – наша гордість та наша незламна стіна.
Неможливо висловити словами нашу безмежну вдячність.
Бажаємо кожному захиснику і захисниці повернутися додому цілими і неушкодженими, і принести з собою Перемогу!
Слава Збройним Силам України! Слава Україні!
5 грудня - Всесвітній день ґрунту.
День ґрунту повинен об’єднувати людей у світі для загальної справи – захист наших ґрунтів від виснаження, руйнації, деградації, а також для відтворення їх родючості.
Ґрунт є справжньою живою системою, складається з 6 шарів, так званих горизонтів О, А, Е, В, С і Р. Вони діють як фільтр для підземних вод, здійснюють фільтрацію забруднюючих речовин. Відомо, що в жменьці Землі присутні більше мікроорганізмів, ніж людей на землі. Ґрунт складається з 45% мінеральних речовин, 25% води, 25% повітря і 5% органічної речовини, він є ключовим елементом в циклі обороту вуглецю в природі. Він допомагає нам в процесах пом’якшення та адаптації клімату, що змінюється.
Ґрунт – це природний ресурс, який нелегко піддається відновленню. Екологічно раціональне використання ґрунтів повинне стати пріоритетним завданням для усіх.
День пам’яті втрачених видів, який відзначається 30 листопада, — це нагода щороку досліджувати історії видів, культур, способів життя та середовищ існування, які вимерли через несправедливі структури влади та експлуатацію, минулу та нинішню. За останні два століття з території України зникло як мінімум 18 видів фауни, з яких 2 види вимерли (Тур, Тарпан).
Збережемо та попіклуємося про тварин України разом!
Щиро вітаємо усіх з Днем Гідності та Свободи! Бажаємо мирного неба над українською землею, родинного добробуту і злагоди, незламної віри у щасливе майбутнє України та впевненості у завтрашньому дні. Нехай Господь береже нашу Батьківщину і кожного з нас!
Ціна нашої свободи – висока, пам'ятаймо про це!
11 листопада відзначають Міжнародний день енергозбереження. Запровадили свято за ініціативи міжнародної екологічної мережі «Шкільний проєкт з використання ресурсів та енергії» (SPARE).
Відносна доступність електроенергії, тепло, гарячої води створюють представлення у багатьох людей про те, що ці блага з'являються самі собою і вони ніколи не вичерпають себе. Багато людей говорять: «Навіщо їх економити, якщо кожен ними забезпечений в достатній кількості за доступну ціну? Скільки витрачу, за стільки і заплачу, витрачу більше, ну і що, - заплачу більше.» Але такий світогляд дуже швидко приведе до негативних наслідків, адже основні ресурси, використовувані при виробленні енергії, є непоновлюваними. Відсутність розумного підходу до використання енергії дуже швидко приведе до того, що вона стане менш доступною і дорожчою.
Ось декілька порад з енергозбереження, які дозволяють економити:
- Вимикайте світло, якщо ніхто не знаходиться у кімнаті;
- Використовуйте енергоощадні лампочки;
- Звертайте увагу на маркування побутових приладів. Енергозберігаючі мають маркування «А» чи «А+»;
- Вимикайте всі побутові прилади, коли ними не користуєтесь. В режимі очікування вони також споживають електрику;
- Не залишайте приєднаними до розетки зарядні пристрої (наприклад від мобільного телефону).
- Не розміщуйте біля газової плити або опалювальних приладів холодильник, та не кладіть у нього гарячу їжу.
Здавалося б, такі банальні та прості речі, а їх ще можна перераховувати довго, можуть не лише заощадити наші витрати а й зробити свій внесок у захист довкілля.
Економити сьогодні – це не просто примха, а необхідність!
5 листопада 2001 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 6 листопада кожного року Міжнародним днем запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів.
Хоча людство завжди рахувало свої втрати у війні за кількістю загиблих і поранених солдатів і мирних жителів, зруйнованих міст і засобів до існування, навколишнє середовище часто залишалося нерозголошеною жертвою війни. Водні колодязі були забруднені, посіви спалені, ліси вирубані, ґрунти отруєні, а тварини вбиті, щоб отримати військову перевагу.
Крім того, Програма ООН з навколишнього середовища (UNEP) виявила, що за останні 60 років принаймні 40 відсотків усіх внутрішніх конфліктів були пов’язані з експлуатацією природних ресурсів, будь то дорогоцінні ресурси, такі як деревина, алмази, золото та нафта або дефіцитних ресурсів, таких як родюча земля та вода. Також було виявлено, що конфлікти, пов’язані з природними ресурсами, мають удвічі більшу ймовірність повторення.
Мій рідний край такий веселий,
Мій рідний край такий сумний!
Як часто я в своїх надіях
З тобою, краю мій, живу,
Бо вірю я - не тільки в мріях, -
Ти будеш вільним наяву!..
Григорій Чупринка
14 жовтня українці святкують одразу три свята. Перше – Свято Покрови Божої Матері, друге – День захисника та захисниць України, третє свято – День українського козацтва.
Цього дня ми вітаємо всіх, хто захищав нашу країну і продовжує це робити після повномаштабного вторгнення росії в Україну.
Саме цим людям ми вдячні за те, що маємо можливість жити, любити та вірити в перемогу нашої країни.
У сьогоднішніх нелегких обставинах життя українського народу ми просимо Пресвятої Владичиці її Покрову над нами. Бажаємо усім нам козацьких вчинків, звитяг і глибокої духовності . Нехай прагнення віідстоювати свою Волю та Незалежність і надалі буде неодмінною рисою Українців.
Нехай цвітуть під небом синьооким
Ще довго-довго дні й літа,
А тиха радість, чиста і висока,
Щоденно хай до хати заверта!
Бажаємо здоров’я, сонця у зеніті,
Любові, доброти і щастя повен дім,
Нехай у серці розкошує літо
І соняхом квітує золотим.
Хай постійний успіх, радість і достаток
Сипляться до вас, немов вишневий цвіт,
Хай життєвий досвід творить з буднів свята,
Господь дарує довгих-довгих літ!
Міжнародний день зменшення ризику стихійних лих був розпочатий у 1989 році після заклику Генеральної Асамблеї ООН на один день просувати глобальну культуру усвідомлення ризиків та зменшення стихійних лих.
Стихійне лихо – екстремальне явище природи катастрофічного характеру, що приводить до раптового порушення нормальної діяльності людей. Характерними рисами стихійного лиха є його непередбачливість і неможливість своєчасного попередження. Коли ми готові до них, а отже здатні зменшити або взагалі не допустити людських страждань, тоді вони залишаються лише подіями, не переростаючи у катастрофу.
Щороку 13 жовтня є тим днем, коли відзначають зусилля людей та громад у всьому світі задля зменшення небезпек стихійних лих.
У другу суботу жовтня відзначається Всесвітній день мігруючих птахів (World Migratory Bird Day).
Частина птахів щороку мігрує з півночі на південь і повертається назад. Завдяки діяльності мігруючих птахів підтримується баланс екосистеми в цілому. Міграція птахів, є одним із індикаторів біорізноманіття, здоров'я екосистеми, змін клімату.
Багато хто думає, що з настанням зими птахи відправляються в теплі краї, оскільки їм стає холодно. Але така думка є помилковою. Більшість птахів під пір’ям мають щільну пухову подушку, яка зігріває їх навіть при мінусовій температурі. Основною причиною міграції є відсутність достатньої кількості їжі. Взимку зникає більшість комах, ягід і плодів, які використовуються в якості їжі. Це змушує їх перебиратися на інше місце.
Птахи відіграють важливу роль у природі та житті людини. Отже, давайте пам’ятати! Охороняючи пернатих друзів та їх середовища існування, ми робимо великий внесок у збереження біорізноманіття, яке є основою для життя людства.
4 жовтня – Всесвітній день захисту тварин.
Місія Всесвітнього дня захисту тварин полягає в підвищенні статусу тварин, щоб покращити стандарти добробуту в усьому світі. Організація святкування Всесвітнього дня захисту тварин об’єднує рух захисту тварин, мобілізуючи його в глобальну силу, щоб зробити світ кращим місцем для всіх тварин. У кожній країні його відзначають по-різному, незалежно від національності, релігії, віри чи політичної ідеології. Завдяки підвищенню обізнаності та освіті ми можемо створити світ, де тварин завжди визнають розумними істотами, і їх добробуту завжди приділяється повна увага.
Під час війни цей день особливо важливий, адже тварини також потерпають від бойових дій.
Це привід нагадати людям про їхню відповідальність за домашніх тварин, які для багатьох людей стали дійсно членами сім’ї. Не забувайте про братів наших менших.
27 вересня - Всесвітній день туризму.
Популярність туризму пояснюється дуже просто, туризм - це вигода в усіх напрямках. Він не тільки сприяє процвітанню і благополуччю туристичних регіонів, активно підтримує високий рівень культурного збагачення, яке отримують мандрівники в процесі здійснення своєї поїздки, а й дає величезний заряд бадьорості.
День туризму - свято всіх, хто хоч раз відчув себе в ролі мандрівника, вибираючись з щоденної буденної суєти в ліс або на поле, на берег річки або озера, на море чи курорт, а також в інші місця, на які так багата наша улюблена земля! Цілком природно, що це свято і тих, хто сам безпосередньо зайнятий у цій сфері .
В умовах сьогодення, День туризму - один із приводів замислитися та почати цінувати унікальністю нашої природи !
Всесвітній день річок – це день святкування водних шляхів світу. Він нагадує про велику цінність наших річок, прагне підвищити обізнаність громадськості та заохотити покращити управління всіма річками світу. Річки практично в кожній країні стикаються з безліччю загроз, і лише завдяки нашій активній участі ми можемо забезпечити їхнє, а значить і наше здоров’я на наступні роки. Саме об’єднання зусиль людей на захист річкових екосистем є головною метою свята.
Міжнародний день Миру відзначається щорічно 21 вересня. Для України це свято має особливе значення. Зараз Україна величезною ціною бореться проти російської агресії, щоб наші нащадки ніколи не знали війни.
З Днем Миру, Україно! Бажаємо Українцям Перемоги та більше ніколи не пізнати горя і втрат. Нехай всі українські родини возз'єднаються, міста процвітають, а наші діти живуть під мирним небом!
НПП «Великий Луг» вітає з Днем працівника лісу - працівників лісового господарства, лісової, деревообробної промисловості України.
Це професійне свято Відзначається щорічно у третю неділю вересня.
Ліс - ось справжій, живий скарб нашої землі. Він душа всієї планети. Його раціональне і розумне використання дарує людям тепло і затишок, а безконтрольна вирубка лісу несе в собі значні проблеми, які можуть торкнутися практично всіх.
Люди, які професійно стоять на сторожі гармонії і порядку в лісовому господарстві, давно і справедливо заслуговують глибокої поваги і високого авторитету.
Цього року ми відзначаємо 37 років глобального захисту озонового шару .
Озоновий шар, крихкий газовий щит, захищає Землю від шкідливої частини сонячних променів, тим самим допомагаючи зберегти життя на планеті.
Поступове припинення контрольованого використання речовин, що руйнують озоновий шар, і пов’язані з цим скорочення не тільки допомогли захистити озоновий шар для нас та майбутніх поколінь, але також внесли значний внесок у глобальні зусилля щодо вирішення проблем клімату; крім того, він захистив здоров'я людей та екосистеми, обмеживши потрапляння шкідливого ультрафіолетового випромінювання на Землю.
Міжнародний день чистого повітря для блакитного неба.
Держави-члени ООН визнають необхідність суттєво зменшити кількість смертей та захворювань від небезпечних хімічних речовин та забруднення повітря, води та ґрунту до 2030 року, а також зменшити несприятливий вплив міст на душу населення та навколишнє середовище, в тому числі шляхом приділення особливої уваги якості повітря та поводження з побутовими та іншими відходами до 2030 року.
Чисте повітря важливе для здоров’я та повсякденного життя людей, тоді як забруднення повітря є найбільшим екологічним ризиком для здоров’я людей та однією з головних причин смерті та хвороб, яких можна уникнути у всьому світі. Забруднення повітря непропорційно впливає на жінок, дітей та людей похилого віку, а також негативно впливає на екосистеми.
Сьогодні міжнародне співтовариство визнає, що поліпшення якості повітря може посилити пом'якшення наслідків зміни клімату, а зусилля щодо пом'якшення змін клімату можуть покращити якість повітря.
Підбадьорена зростаючим інтересом міжнародного співтовариства до чистого повітря та наголошуючи на необхідності докладати подальших зусиль для поліпшення якості повітря, включаючи зменшення забруднення повітря, для захисту здоров'я людей, Генеральна Асамблея вирішила призначити 7 вересня Міжнародним днем чистоти Повітря для блакитного неба.
Цього року тема «Повітря, яке ми ділимо» зосереджена на транскордонному характері забруднення повітря, наголошуючи на необхідності колективної відповідальності та дій.
Ми всі дихаємо одним повітрям, і одна атмосфера захищає та підтримує всіх нас. Забруднення є глобальною проблемою, для боротьби з якою ми повинні діяти разом.
У ніч з 27 на 28 серпня у світі відзначається одне з самих незвичайних природоохоронних свят - Ніч кажанів. Головна його мета - привернути увагу людства до проблем рукокрилих та їх охороні, а також розвінчати міфи навколо звіряток, перед якими багато людей відчувають невиправданий забобонний страх, вважаючи їх вампірами.
Насправді кажани - дивовижні ссавці, які, завдяки своїй будові, оволоділи мистецтвом польоту. Чотири довгих пальця сильно розвинених передніх кінцівок підтримують крило. Довгий вузький хвіст, дорівнює довжині голови, також обтягнутий літальної перетинкою. Пальці задніх кінцівок з кігтями вільні від перетинки: ними кажани чіпляються за гілки й виступи, повисаючи вниз головою.
Всі кажани, що мешкають в Україні, охороняються на національному або міжнародному рівнях.
День екологічного боргу настає тоді, коли кількість використаних ресурсів перевищує той обсяг, який Земля здатна відновити за рік.
Цей день визначає науково-дослідницька організація «Глобальна мережа екологічного сліду» (Global Footprint Network, GFN).
За дослідженнями цієї організації у 1961 році людство використало тільки дві третини потенціалу Землі. Вперше екологічний борг був зафіксований 29 грудня 1970 року. Це означало, що людство в загальному за 1970 рік спожило більше ресурсів, ніж дала за цей час Земля.
Перевищення стає можливим, тому що ми виснажуємо наш природній капітал – що ставить під загрозу майбутню ресурсну безпеку людства. Ціна цього глобального екологічного марнотратства стає все більш очевидною — вона проявляється в знелісненні, ерозії ґрунтів, втраті біорозмаїття, накопичення вуглекислого газу в атмосфері. Кожен на своєму рівні також може вплинути на розмір «екологічного кредиту», якщо наприклад, замість авто дозволить собі хоч інколи пройтися пішки або проїхатися на велосипеді; не буде купувати зайві речі, які потім швидко опиняються на смітнику; буде віддавати перевагу товарам, дружнім до довкілля; економити та раціонально використовувати воду і електроенергію.
Цей день наступає для кожної країни у різні дати.Для України день екологічного боргу у 2022 році припав на 27 липня.
Державний прапор України –
Це стяг із двох подовжніх смуг.
Він символ вільної людини,
У ньому український дух!
У синім – небо Батьківщини,
Його безкрайність і блакить,
І вище нього, Україно,
Хай пісня нації летить!
У жовтім кольорі – колосся,
Багатство нашої землі.
Щоб у достатку всім жилося,
І в люднім місті, і в селі.
Нехай він нас завжди єднає,
Його із гордістю несуть.
А світ, побачивши, впізнає:
Під стягом Українці йдуть!
Щороку у третю суботу квітня в Україні відзначають День довкілля!
У рамках екологічної акції "Вітаємо вісників весни" працівниками Національного природного парку "Великий Луг" виготовлені та встановлені шпаківні.
У весняний період питання пожежної безпеки набуває особливої актуальності. Тому кожен із нас повинен дотримуватись правил протипожежної безпеки. У 90% випадків причина виникнення пожеж – людина, яка необережно поводиться із вогнем у природному середовищі, у місцях роботи і відпочинку.
22 березня відзначається Всесвітній день води під гаслом: «Вода для всіх».
Уперше ідея проведення Всесвітнього дня води прозвучала на Конференції ООН з охорони довкілля, що відбулася в 1992 році в Ріо-де-Жанейро. Відтоді, Всесвітній день води святкується щорічно з 1993 року .
Вона відіграє найважливішу роль, оскільки бере участь у багатьох різних механізмах і процесах на Землі.
Без води не було б ніякої екосистеми . А яким би без неї виявився клімат – і зовсім складно уявити. Все життя, яка є на планеті, багато в чому сформована саме завдяки воді.
Охороняти водойми – це те саме, що оберігати життя на Землі, піклуватися про її красу, серед якої живуть люди і багато інших живих істот!
#UAразом
В НПП Великий Луг зацвітає брандушка різнобарвна, перша весняна квітка, окраса рідної природи. Вид занесений до Червоної книги України, тож збережемо природу разом.
Служба державної охорони Національного природного парку "Великий Луг" нагадує.
До Всесвітнього дня водно-болотних угідь проведено бесіди з населенням та учнівською молоддю і розповсюджено друковану продукцію.
До Всесвітнього дня водно-болотних угідь, для учнів КЗ "Кам'янська гімназія" ВРМ ЗО проведено урок на тему: "Водно-болотні угіддя НПП "Великий Луг" як резерват розмноження риб."
Національний природний парк "Великий Луг" вітає всіх
З Днем Єднання ! #UAразом
Десяте лютого.
Саме у цей день, у 2006 році указом Президента України за № 121/2006 був створений наш Парк — Національний природний парк «Великий Луг».
16 років !
До Всесвітнього дня водно-болотних угідь, з учнями 8 класу КЗ "Скельківська гімназія" ВРМ ЗО проведено круглий стіл на тему: "Водно-болотні угіддя - на користь людям і природі" .
Рибам, як і іншим тваринам, для підтримання життя потрібний кисень, який бере участь у диханні.
Щоб насичити киснем воду в Кам'яному ставку інспекторський склад НПП «Великий Луг» ПНДВ «Панай» прорубали лунки і вставили в них очерет для попередження замерзання .
До Всесвітнього дня водно-болотних угідь, для учнів КЗ "Кам'янська гімназія" ВРМ ЗО проведено урок на тему: "Водно-болотні угіддя НПП "Великий Луг" та їх міжнародне значення" та презентацію "Водно-болотні угіддя НПП "Великий Луг" цінний осередок збереження біорізноманіття".
Для учнів 6 класу КЗ "Кам'янська гімназія" ВМР ЗО проведено урок на тему: "Подбаймо про птахів взимку разом" та вікторину "Птахи рідного краю".
Проведено заняття з посадовими особами служби державної охорони природно-заповідного фонду НПП «Великий Луг». Тема занять:
1. Закон України «Про запобігання корупції».
2. Основні способи захисту і загальні правила поведінки в умовах загрози та виникнення надзвичайних ситуацій.
3.Практичне заняття перевірки знань на складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Працівники Національного природного парку "Великий Луг" разом з учнями КЗ "Скельківська гімназія" ВМР ЗО долучилися до Всесвітньої акції та провели польовий тренінг під назвою "Великий зимовий облік птахів".
До Всесвітнього дня екологічної освіти проведено бесіду з учнями 8 класу КЗ "Скельківська гімназія" ВМР ЗО на тему: " Взаємодія людини з природою " .
Робота гуртка "Юні друзі природи"...