Однією із найбільш незвичайних природоохоронних дат є Ніч кажанів, яку цього року відзначають в ніч з 25 на 26 серпня.

З 1997 року це загальноєвропейська природоохоронна акція, в якій беруть участь всі країни, що є сторонами Угоди про збереження кажанів у Європі – EUROBATs (діє з 1991 року, ратифікована ВРУ 19 травня 1999 року).

Мета угоди – узгодження дій, розроблення і провадження європейськими державами спільних заходів щодо збереження кажанів та місць їх перебування. Одним із пріоритетів діяльності в рамках Угоди є підвищення екологічної свідомості населення стосовно важливості збереження кажанів.

Кажани – дивовижні ссавці, які завдяки своїй будові оволоділи мистецтвом польоту. Вони ведуть нічний спосіб життя, їх зір пристосований тільки до темряви. Зате у кажанів чудово розвинені нюх і слух, які допомагають полювати і орієнтуватися в просторі, а також унікальна здатність до ехолокації, якою також наділені дельфіни.

Всі види кажанів, що мешкають в Україні і загалом Європі – комахоїдні тварини.

Багато видів кажанів перебувають на межі зникнення. Проблема особливо загострилася в останні десятиліття, це пов'язано з вирубкою дуплистих дерев (саме в дуплах більшість цих звірків знаходить притулок), із застосуванням різних отрутохімікатів (кажани гинуть, наївшись «отруєних» комах) і переслідуванням з боку людини – через елементарне незнання та забобони.

Проведення в Україні ночі кажанів є значною подією, оскільки на території нашої держави всі види рукокрилих занесені до Червоної книги України та потребують охорони.

У рамках відзначення ночі кажанів під керівництвом старшого наукового співробітника – орнітолога НПП «Великий Луг» Бусела В.А. був проведений нічний польовий вихід зі спостереженням за кажанами. У заході взяли участь вихованці Комунального закладу «Василівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1» Василівської районної ради Запорізької області. Під час виходу діти мали змогу спостерігати три види рукокрилих: кажан пізній, нетопир білосмугий (середземноморський) та нічниця водяна.

Також під час спостереження учасники вчилися користуватись детектором кажанів – пристроєм, який дозволяє перетворити ультразвук в звуковий діапазон, який може чути людина.

Всі бажаючі можуть ознайомитися з інформацією про Міжнародну ніч кажанів на сайтах та сторінках в соцмережах Парку, а також розглянути кілька відео, які допоможуть трохи більше зрозуміти цих дивовижних створінь.

Сподіваємося, що Ви не залишитесь байдужими!

https://youtu.be/OBbrDblwwWo

https://youtu.be/M0I9xffD8ek

https://youtu.be/yQoi9WhiMOY


12 липня на території рекреаційної зони НПП «Великий Луг» пройшов екотабір «Заяча поляна». Захід організований та проведений спільними зусиллями Парку та молодіжної громадської організації Клубу «Білі Ворони».

В програмі табору були: екологічний десант, тренінги з байдаркового туризму та стрільбі з лука, екологічні, біологічні та географічні вікторини, обговорення нових напрямків роботи, ознайомлення з інтернет-проектом «Екологія світу. Погляд очевидця».

Наприкінці табору всі учасники смачно пообідали та провели ще один екологічний десант.

Щиро дякуємо всім хто взяв участь у заході, а також ветеранам Клубу за допомогу в організації, а також забезпечення транспортом.

Сподіваємося на подальшу співпрацю та чекаємо на наступну зустріч.


_________________________________2_2


Вийшов 31 випуск газети НПП "Великий Луг", в якому представлені 13 статей працівників Парку. 


18-21 червня на базі рекреаційної зони заповіднику «Хортиця» пройшов екологічний табір у рамках проекту «Хортиця козацька».

Організаторами заходу вкотре виступили НПП «Великий Луг» та молодіжна громадська організація Клуб «Білі Ворони».

Під час заходу вихованці Дніпрорудненських шкіл та працююча молодь пройшли ряд тренувань зі скелелазіння та байдаркового туризму, відвідали екскурсію разом з Ю.А. Віліновим (екскурсовод, краєзнавець, письменник), на якій ознайомились з історією Хортиці та козацтва Запорізького краю, а також навчалися готувати традиційні українські страви на відкритому вогні.


8 червня на базі рекреаційного комплексу «Маяк» (рекреаційна зона НПП «Великий Луг») пройшло чергове 12 змагання «Золотий гачок». Змагання зі спортивної літньої ловлі риби на поплавочну вудочку проводиться щорічно у рамках відзначення Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища. Цього року на старт з’явилися 10 рибаків, які впродовж трьох годин ловили рибу.

За результатами змагання призові місця посіли рибаки з м. Дніпрорудне, які були нагороджені почесними грамотами.

Місця розподілились так:

І місце – Запрудний Тарас Володимирович (вага виловленої риби 3,6 кг).

ІІ місце – Кедровський Геннадій Іванович (3,1 кг).

ІІІ місце – Запрудна Нонна Юріївна (3,0 кг).

Загальна вага виловленої риби становить 15,4 кг.

Після зважування та реєстрації результатів вся виловлена риба була випущена назад у ставок.


4-7 червня на базі туристського кемпінгу «Лиса гора» пройшов ІХ щорічний семінар-тренінг «Великолузька Січ». Цього року змагалися 2 команди: «35-й меридіан», капітан Софія Біда, Шевченківської ЗОШ, під керівництвом Янковської Л.П., та «Весёлые енотики», капітан Поліна Дрозд, Дніпрорудненської школи «Талант», під керівництвом Решетова С.О.

У рамках заходу проводилися тренування та змагання з різноманітних дисциплін, а також проводились еколого-біологічні вікторини та лекції.

В особистому заліку перемогли:

Духова трубка – Дрозд Поліна (41 бал).

Дартс – Гіріч Ліза (24 бали).

Стрільба з арбалету – Вахрамєєв Михайло (46 балів).

Стрільба з лука – Вертій Андрій (63 бали).

В загальному заліку перемогу здобула команда «Весёлые енотики».

За кожну перемогу у командному або особистому заліку учасники були нагороджені почесними грамотами та солодкими призами. По завершенню семінару команди отримали цінні призи та грамоти, а команда-переможець ще й медалі.

НПП «Великий Луг» та Клуб «Білі Ворони» висловлюють щиру подяку раді ветеранів Клубу та учням 10-А класу школи «Талант» за чудову організацію нашого наметового містечка, професійні тренування а також суддівство конкурсної програми та змагань на семінарі-тренінзі.


У рамках відзначення Міжнародного дня біорізноманіття фахівцями НПП «Великий Луг» були проведенні наступні заходи:

Лекція для студентів магістратури Мелітопольського університету ім. Б.Хмельницького на тему «Охорона біорізноманіття Запорізької області»;

польовий тренінг «Біорізноманіття НПП «Великий Луг»» для школярів КЗ «СШ-ЗНЗ №1 I-III ступенів м. Приморська»;

лекція для школярів КЗ «Дніпрорудненська спеціалізована школа I-III ст. «Талант»» ВРР ЗО на тему «Іхтіофауна Каховського водосховища»;

польовий тренінг для учнів 5 класу КЗ «Скельківська ЗОШ I-III ст.» ВРР ЗО на тему «Каховське водосховище – створення та наслідки»;

лекція-презентація «Біологічне різноманіття. Проблеми та перспективи» для учнів 10 класу Дніпрорудненської школи «Талант»;

екоурок-презентація на тему: «Біорізноманіття – підтримка життя людей та їх джерело існування» для учнів КЗ «Скельківська загальноосвітня І-ІІІ ст. школа» ВРР ЗО;

12 бесід з мешканцями с. Скельки на тему: «Біологічне різноманіття України та його охорона»;

надруковано та розповсюджено 40 інформаційних листівок присвячених Міжнародному дню біорізноманіття;

інформація про відзначення Міжнародного дня біорізноманіття висвітлена на сайті НПП «Великий Луг», стендах в школах та сільських радах району, сторінках Парку в соцмережі Facebook.


У рамках відзначення Дня екологічної освіти представник НПП «Великий Луг» взяв участь у V спортивному фестивалі «Травневі перемоги», який щорічно проводиться у Дніпрорудненській школі «Талант».

Під час заходу фахівець Парку проводив екологічний лабіринт для учнів 5-6 класів, в якому команди відповідали на запитання вікторини, впізнавали представників флори та фауни, занесених до Червоної книги України, та складали трофічні ланцюги.

По завершенню команди-переможці були нагороджені почесними грамотами.


В квітні на базі Скельківської ЗОШ І-ІІІ ступенів проходив художній конкурс «Польовий букет». На конкурс було подано 10 робіт, які зображували букети з різних рослин, що зростають на території Парку.

І місце посіла робота Чиргун Софії.
ІІ місце - робота Смьордова Ярослава.
ІІІ місце - робота Ромащенко Яни.
Всі учасники конкурсу нагороджені почесними грамотами, а призери отримали ще й невеличкі призи.

28 квітня на території рекреаційної зони НПП «Великий Луг» пройшов ХХХІ традиційний еколого-туристський зліт «Весна-2018». Під час заходу інтегровані команди змагалися в різноманітних спортивних, творчих та інтелектуальних конкурсах. Цього разу в зльоті взяли участь 5 різновікових команд: 3 команди Дніпрорудненської школи «Талант», команда с. Златопіль та команда Шевченківської ЗОШ. Конкурси проходили в загальному та особистому заліку.

Всі призери та учасники зльоту нагороджені почесними грамотами, та солодкими призами. А переможець – команда «Фенікс» була нагороджена почесними медалями та кубком.


27 квітня був проведений черговий етап щорічної акції екологічної дії «Зробимо Україну чистою!». На заклик приєднатися до акції відгукнулося 32 чоловіка (члени Клубу «Білі Ворони», жителі м. Дніпрорудне), які пройшли узбережжям Каховського водосховища та зібрали тверді побутові відходи, що залишили відпочиваючі. Всього було зібрано 26 мішків ТПВ.


У рамках відзначання Дня довкілля 27 квітня була проведена акція екологічної дії «Чиста країна – чиста душа».

Під час акції працівники НПП «Великий Луг» упорядкували територію парку «Дружба» (рекреаційна зона Парку). Працівники Парку збирали пале листя та гілки, поновлювали лавки, збирали побутове сміття залишене відпочиваючими. Всього на акцію зібралося 33 працівника Парку. 


В квітні 2018 року співробітниками НПП «Великий Луг» проведений захід із виготовлення та встановлення штучних нерестових гнізд на Каховському водосховищі, в межах Архіпелагу «Великі і Малі Кучугури».

Захід проведений з метою сприяння нересту фітофільних видів риб. Суть методу полягає в тому, що навіть при зниженні рівня води у водосховищі ікра на гніздах завжди залишається у воді, а при необхідності грузила можна легко перемістити на більшу глибину.

Цей захід допоможе збільшити популяцію промислових риб та підвищити рибопродуктивність водойми.


В Комунальному закладі «Дніпрорудненська гімназія «Софія» – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1» з 23 по 27 квітня проходить екологічний фестиваль «Природа –  наш рідний дім, ми живемо в нім».

Захід проводиться з метою формування особистості зі сталою активною природоохоронною позицією, вироблення навичок і умінь практичної діяльності з охорони природи, сприяння засвоєнню учнями загальнолюдських культурних цінностей, духовного збагачення, перетворення екологічної тематики на невід’ємний елемент загальної освіти і культури, відзначення Міжнародного Дня Землі та ін.

У рамках фестивалю проводиться ряд заходів, таких як:

конкурси на кращі шпаківні, малюнки на асфальті, екологічні кросворди;

акції з висадки квітів та дерев, догляду за ними, прибирання пришкільної території, упорядкування клумб;

еколого-натуралістичні та інтелектуальні вікторини, ігри, квести;

створення та презентація екологічних проектів, театр екологічної моди;

творчі та книжкові виставки;

виступи агітбригад, перегляд екологічних презентацій, фільмів та соціальної реклами;

екскурсії до гімназійного музею, до міського краєзнавчого музею.

Працівники НПП «Великий Луг» стали активними учасниками та почесними гостями фестивалю, а начальник наукового відділу Парку Крайник Ю.М. подарувала екземпляр збірки наукових праць, що була видана в цьому році.


22 квітня у багатьох країнах світу щороку святкується Міжнародний день Матері-Землі. Термін «Мати-Земля» відображає залежність між планетою, її екосистемами і людиною.

У рамках відзначення свята 17 квітня на території Дніпрорудненської бібліотеки сімейного читання пройшла екологічна гра-квест «Станьмо ангелами Землі». У заході, організованому бібліотекою та НПП «Великий Луг», взяли участь учні 5 класу Дніпрорудненської школи «Талант», на чолі з класним керівником Анзіною А.О.

Діти розділившись на шість команд проходили по станціям екологічного лабіринту, на яких вирішували ті чи інші завдання:

«Логічний ланцюжок» – вибрати зайве в ряду;

«Золоті розсипи смітників» – вибрати правильну відповідь на запитання;

«Екологічна розминка» – відгадати загадки;

«Екологічні ситуації» – знайти відповідь на запитання;

«Квіткова» – висадити квіти на ділянці біля бібліотеки;

«Рециркуляція» – виробити чудового півника з лотка з-під яєць.

Наприкінці заходу клас був нагороджений почесною грамотою.


14 квітня на території рекреаційної зони НПП «Великий Луг» (парк «Дружба») пройшов тренінг-підготовка до XXXІ традиційного еколого-туристського зльоту «Весна 2018».

Під час заходу учні тренувалися в'язати вузли, стріляти з лука, розпізнавати мінерали та гірські породи, покращували навички з техніки пішохідного туризму, слеклайну та спортивного орієнтування.

Організатори заходу висловлюють щиру дяку керівнику еколого-краєзнавчого гуртка «Білі Ворони» ЦДЮТ Дніпрорудного Наталії Жук, В’ячеславу Широкому, Олексію Райко, Вікторії Монарстирній, Віталію Батовському, Катерині Зубаревій та Валерію Гуньку за допомогу у проведенні тренінгу.


13 квітня члени молодіжної громадської організації Клуб «Білі Ворони» взяли участь в акції «За чисте довкілля», ініційованій НПП «Великий Луг».

Під час акції різновікова група з 14 чоловік, на чолі з фахівцем НПП «Великий Луг» Дроздовою Г.С., пройшла екологічною стежкою «Першоцвіти» (рекреаційна зона Парку) та зібрала 16 мішків (0,96 м3) твердих побутових відходів, залишених відпочиваючими.

Дякуємо усім хто допомагав за участь в акції, Петелько С.М. – за чудові світлини. Окремо висловлюємо щиру дяку президенту Клубу «Білі Ворони» Решетову С.О. та керівнику еколого-краєзнавчого гуртка «Білі Ворони» ЦДЮТ Дніпрорудного Жук Н.С. за допомогу в організації та проведенні заходу.


13 квітня на території Василівської школи № 1 пройшов черговий етап Всеукраїнської безстрокової екологічної акції «Посади дерево миру». Вперше акція стартувала в Україні в 2016 році за ініціативи Української греко-католицької церкви та була підтримана Мінприроди.

Під час заходу фахівці Національного природного парку «Великий Луг» спільно з учнями школи висадили саджанці дуба звичайного, калини та самшиту. Метою заходу було не лише озеленення подвір’я школи, а й залучення молоді до охорони природи.

Цей захід став символічним через те, що учасники акції в цьому році закінчують школу, і таким чином залишають по собі добру пам’ять та подають приклад для нових поколінь.

Організатором заходу стала адміністрація «Великого Лугу», яка також надала посадковий матеріал.

Як сказали учасники акції: «Ми живемо в степовій зоні України, де кожне дерево на вагу золота, тому чим більше дерев ми посадимо, тим вагомішим буде наш внесок в добробут нашої країни».


Увага, нерест!

З 10 квітня 2018 року розпочинається нерестова заборона

на вилов риби в Каховському водосховищі.

Відповідно до правил промислового рибальства у рибогосподарських об’єктах України встановлено заборону на добування водних живих ресурсів на час ходу риби на нерест. Заборонено проведення вибухових робіт, добування будівельних матеріалів, пересування на плавучих засобах, організація змагань з рибальства, проведення підводного полювання та ін.

Під час нересту дозволяється виключно любительське рибальство однією поплавковою, донною вудкою або спінінгом з одним гачком з берега.

Порушення правил рибальства під час нерестової заборони карається накладанням штрафів та притягненням до кримінальної відповідальності. Сума штрафів відповідно до постанови КМУ №1209 за порушення правил рибальства становить 34-170 грн., за грубе порушення правил рибальства – 340-680 грн.


4 квітня у приміщенні Дніпрорудненської школи «Талант» відбулася презентація збірника наукових праць щодо вивчення біоценозу Національного природного парку «Великий Луг». Під час заходу кілька примірників збірника були вручені авторам та соавторам наукових праць серед яких керівник еколого-краєзнавчого гуртка «Білі Ворони» ЦДЮТ МР Дніпрорудного Жук Н.С та учні 10 класу школи «Талант».

До збірки увійшли 30 наукових праць провідних науковців України та наукових співробітників Парку, стосовно багаторічних досліджень НПП «Великий Луг» з орнітології, ентомології, ботаніки, гідробіології, а також інформація щодо організації та проведення природоохоронних заходів в НПП Великий Луг. Дослідження біоти Парку, які лягли в основу цих праць доводять унікальність території Парку.

Окремий розділ збірника присвячений еколого-освітній та рекреаційній діяльності Парку, а також співпраці з молодіжною громадською організацією Клуб «Білі Ворони».

Парк має багате ландшафтне різноманіття: поряд зі степовими ділянками (різнотравно-типчаково-ковилові та їх різновиди) тут зустрічаються лісові (байрачні та штучні), лучні таводно-болотні угіддя (ВБУ міжнародного значення «Архіпелаг Великі і Малі Кучугури» та «Заплава Сім Маяків»).

Наявне ландшафтне різноманіття зумовлює значне видове багатство тваринного та рослинного світу. Флора Національного природного парку «Великий Луг» складається з 575 видів рослин. До Червоної книги України занесений 21 вид судинних рослин, 2 види – до Червоного списку МСОП, 7 – до Європейського червоного списку, 4 види – до Додатку 1 Бернської конвенції. Фауна НПП «Великий Луг» налічує близько 1465 видів, з яких 118 видів занесені до Червоної Книги України, до Бернської конвенції – 258, до Бонської конвенції – 122, до Європейського червоного списку – 32, до списку CITES – 30, до МСОП – 30. Серед фауни Парку найчисельнішими є безхребетні – 1131 вид та птахи – 221 вид.


Завершився черговий етап акції екологічної дії «Дім для птаха».

30 березня на території парку «Дружба» (рекреаційна зона НПП «Великий Луг») були вивішені 19 «домівок», серед яких були шпаківні та синичники. Ще дві шпаківні будуть вивішені трохи пізніше.

У заході взяли участь автори «домівок», їх батьки, члени молодіжної громадської організації Клуб «Білі Ворони» та представники Парку.

Наприкінці заходу всі учасники покуштували смачних здобних пташок.


Вийшов новий номер газети НПП "Великий Луг"

№ 30


30 березня з нагоди Всесвітнього дня водних ресурсів під патронатом Мелітопольської міської ради Запорізької області відбулася Науково-практична конференція «Меліорація та водовикористання – екологічна безпека водних об’єктів». Захід відбувся в приміщенні конференц-центрі Мелітопольського будинку культури ім. Т.Г. Шевченка.

У конференції взяли участь спеціалісти департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації, Запорізького обласного управління водних ресурсів, Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, КП «Південукргеологія», науковці вищих навчальних закладів, фахівці у галузі водопостачання, водовідведення та використання водних ресурсів, представники міської влади, громадськості, промислових підприємств і комунальних служб м. Мелітополя, науково-виробничих організацій м. Запоріжжя, а також фахівці наукового відділу Національного природного парку «Великий Луг».

На конференції розглядались такі питання: сучасний стан водних ресурсів, моніторинг природного середовища, системи зрошення для рослинництва та садівництва тощо.

Наприкінці заходу всі присутні отримали сертифікати учасника, а також збірники матеріалів науково-практичної конференції.


У рамках відзначання Всесвітнього дня водних ресурсів проведений художній конкурс серед вихованців 6-Б класу Дніпрорудненської школи «Талант». На конкурс представлені роботи, що зображають Каховське водосховище.

Переможці:

І місце – Щербакова Анастасія.

ІІ місце – Веклич Єва.

ІІІ місце – Говоруха Валерія та Чуб Анна.

Призери нагороджені почесними грамотами та солодкими призами.


Також в березні пройшов конкурс малюнку «Жителі океану». На конкурс були подані роботи, що зображали різноманітних представників океанської фауни. У конкурсі брали участь вихованці 6-Б класу Днпрорудненської школи «Талант».

Переможці:

І місце – Щербакова Анастасія.

ІІ місце – Куковинець Анастасія.

ІІІ місце – Федорова Вікторія та Коряковський Тимур.

Призери нагороджені почесними грамотами та солодкими призами.


У рамках щорічної акції екологічної дії «Дім для птаха» пройшов творчий конкурс, на який учасники виготовляли шпаківні та синичники. Всього на конкурс було подано 13 робіт, які створювали учні Дніпрорудненської школи «Талант» спільно з батьками.

Переможці:

І місце – учень 1-А класу Маслєнніков Артем.

ІІ місце – учениця 1-Б класу Малунова Поліна.

ІІІ місце – учениця 1-Б класу Хижняк Лілія.

Суддівські симпатії: учень 6-Б класу Рудь Олександр та учень 1-А класу Запрудний Яків.

Всі призери та учасники конкурсу отримали в нагороду почесні грамоти та солодкі призи. 30 березня всі «домівки» будуть вивішені на території рекреаційної зони Парку.


21 березня відзначається Міжнародний день лісу. У рамках відзначення свята фахівці Парку провели 2 лекції-презентації для учнів Дніпрорудненської школи "Талант". Під час лекцій слухачі ознайомилися з різноманітними фактами ро ліси Україні та дарами, які дають нам ліси. Наприкінці лекцій були продемонстровані короткі ролики запропоновані організацією об`єднаних націй.


В лютому НПП "Великий Луг" спільно з молодіжною громадською організацією Клуб "Білі Ворони" проводили літературний конкурс, який вже став традиційним. Цього року темою конкурсу став степ. На конкурс було подано 11  віршів.

Призери будуть нагороджені почесними грамотами та призами, а найкращі роботи увійдуть до буклету, який подалі буде розповсюджуватися.

І місце - Решетова Наталія.

ІІ місце -  Міллер Любов.

ІІІ місце - Літвінцова Надія.

Суддівські симпатії: Щербакова Анастасія (6-Б школа "Талант"), Гроза-Шкурко Олена, Ус Інга.

Широкий степ, безмежний, неозорий.
Він повен звуків, запахів, рослин.
Здіймаються в степу могили вгору – Хранителі історій і билин.
Від моря в ньому – велич, блиск і світло,
А від лісів – ті шуми вікові.
Щороку безліч в ньому квітів квітне
І безліч звуків лине у траві.
Степ ковиловий, буйний, різнотравний.
Гірчить духмяний запах полину.
І ваблять око типчаків квітучих барви,
Іще зелені кульки кураю.
То тиша тут, а то многоголосся.
То коники враз бризнуть із-під ніг.
То жайворів почути вам вдалося.
То ящірки майне зелений бік.
Безкраїй степ, немов бажана воля.
І груди дихають вільніш.
І згадок, і думок – роздолля.
Присісти вас запрошує спориш.
Шатром широким розіп’ялось небо.
Жартують зорі, заграють згори.
Гуляє вітер, гладить (так і треба!)
Шовкові трави літньої пори.
Прекрасний степ і вдень, і серед ночі.
Горить-палає зеленню трава,
І стежать із трави волошок очі.
Любові рвуться із душі слова.
Веселе птаство гомонить, жартує,
Легенький легіт запахом п’янить.
Відродимо степи – красу врятуєм,
Красу врятуєм – значить будем жить!

Решетова Наталія


У рамках акції екологічної дії "Увага, першоцвіти!" фахівцями Парку спільно з членами Клубу "Білі Ворони" проведений ряд заходів. Були проведені рейди по місцям продажу квітів (фактів продажу ефемероїдів не виявлено), розповсюджено 500 листівок-відозв серед населення міста Дніпрорудне, а також здійснено кілька польових виходів до ареалів розповсюдження брандушки різнобарвної, яка незважаючи на несприятливі погодні умови розквітла у всій красі.

Акція триватиме до кінця травня і завершиться підведенням підсумків фотоконкурсу "Великий Луг крізь призму фотокамери".


У рамках відзначання Всесвітнього дня водно-болотних угідь фахівцями НПП "Великий Луг" проведено ряд природоохоронних екологоосвітніх заходів.

Проведений круглий стіл на тему «Водно-болотні угіддя для збалансованого розвитку міст», на базі міжвідомчої Азово-Чорноморської орнітологічної станції.

На базі кафедри екології Мелітопольського державного університету ім. Б. Хмельницького проведена лекція для студентів 4 та 5 курсів на тему «Водно-болотні угіддя для збалансованого розвитку міст».

8 лютого в КЗ «Скельківська ЗОШ I-III ступенів» ВРР ЗО для учнів 6 класу проведений виховний захід на тему «Флора водно-болотних угідь, заходи щодо їх охорони».

Проведений тренінг з польовим виходом для учнів КЗ «Василівська ЗОШ №1» з методики обліку та охорони зимуючих водно-болотних птахів ВБУ парку.

2 лютого на базі Дніпрорудненської бібліотеки сімейного читання був проведений круглий стіл на тему «Збереження та раціональне використання водно-болотних угідь як засіб досягнення сталого розвитку» під час якого розглядалась роль територій ВБУ НПП «Великий Луг» для збалансованого розвитку міст  та сіл.

2 лютого для учнів 4-го класу Дніпрорудненської школи «Талант» була проведена лекція-презентація «Водно-болотні угіддя НПП «Великий Луг», під час якої вони ознайомились з територіями ВБУ Парку, їх значенням для регіону та країни в цілому, а також важливістю збереження цих територій.

9 лютого на базі Василівської загальноосвітньої I-III ступенів школи №1, за ініціативою НПП «Великий Луг» спільно з Василівською районною радою та Василівською райдержадміністрацією відбулося відкриття куточку природи нашого краю. Захід був присвячений відзначенню Всесвітнього дня водно-болотних угідь та 12 річниці створення НПП «Великий Луг».

В приміщеннях Дніпрорудненської міської ради, Скельківської та Малобілозірської сільських рад виставлені стенди з інформацією щодо ВБУ, розміщені експозиції та проведені презентації для працівників та відвідувачів органів самоврядування на тему «Водно-болотні для збалансованого розвитку міст».

Впродовж лютого в приміщенні Дніпрорудненської бібліотеки сімейного читання працюватиме експозиція, на якій представлена тематична література та буклети присвячені ВБУ.

Розповсюджені інформаційні листівки щодо охорони водно-болотних угідь рідного краю.

Інформація стосовно Всесвітнього дня ВБУ розміщена на сайті НПП «Великий Луг» та сторінці Парку в мережі Facebook.

Для дотримання природоохоронного законодавства регулярно проводяться рейди та патрулювання території ВБУ згідно плану.

Проведений моніторинг ВБУ для збору інформації для поновлення інформаційних описів та ведення паспортів угідь.


В лютому пройшов фотоконкурс «Зимові мотиви». На конкурс було подано 378 фоторобіт (пейзажі та портретні фотографії) 31 автора. Учасники були поділені на дві вікові групи. Усі учасники конкурсу нагороджені почесними грамотами та солодкими призами.

Молодша вікова група:

І місце Якимов Микита учень 6-Б клас Дніпрорудненської школи «Талант».

ІІ місце Цибрик Богдан (Якутія).

ІІІ місце Титова Анастасія 8-А клас Дніпрорудненської школи «Талант».

Симпатії Щербакова Анастасія 6-Б клас Дніпрорудненської школи «Талант», Владимирова Надія 9-Б клас Дніпрорудненської гімназії «Софія».

Старша вікова група:

І місце Новіков Валентин (Швейцарія).

ІІ місце Владимирова Альона Володимирівна.

ІІІ місце Єрьоменко Андрій.

Суддівські симпатії: Жук Наталія, Горулько Тетяна.


В січні пройшов конкурс малюнків «У місто прийшла зима». До участі в конкурсі запрошувались учні шкіл міста Дніпрорудне.

І місце Бурлака Дар’я 11-А клас школи «Талант».

ІІ місце Вахрамєєв Михайло 6-Б клас школи «Талант», Владимирова Надія 9-Б гімназія «Софія».

ІІІ місце Духонченко Ольга, Зубарева Катерина та Сорочан Дмитро 10-А клас школи «Талант».

Приз суддівських симпатій Веклич Єва та Рудь Олександр 6-Б клас школи «Талант».

Усі призери нагороджені почесними грамотами та солодкими призами.


Національному природному парку "Великий Луг" виповнилося 12 років

Мій рідний край – моя земля!
Діброви, ліси, гаї, поля,
Широка річка і луги –
Усе таке прекрасне навкруги.
Безкраї, запашні степи,
Високе небо синє-синє,
В повітрі лине аромат
Ледь гіркуватої полині.
Стрункий високий очерет,
Мов огорожа біля ставу,
І радісні птахи виводять пірует
На волі, піснями привертаючи увагу.
Ранкове сонечко встає,
І промені встилає вже на воду,
Пихата чапля ледь бреде,
Милуючись на власну вроду.
А далі, тільки оком кинь,
«Великий Луг» простягся попід сонцем,
Зриваючись у неба синь
Десь за межею горизонта.

Афанасьєва Юлія

11 клас КЗ «Василівська загальноосвітня І-ІІІ ступенів школа №1» ВРР ЗО


В рамках відзначення Всесвітнього дня водно-болотних угідь фахівці Національного природного парку «Великий Луг» провели ряд заходів.

2 лютого на базі Дніпрорудненської бібліотеки сімейного читання був проведений круглий стіл на тему «Збереження та раціональне використання водно-болотних угідь як засіб досягнення сталого розвитку» під час якого розглядалась роль територій ВБУ НПП «Великий Луг» для збалансованого розвитку міст  та сіл. 

Того ж дня для учнів 4-го класу Дніпрорудненської школи «Талант» була проведена лекція-презентація «Водно-болотні угіддя НПП «Великий Луг», під час якої вони ознайомились з територіями ВБУ Парку, їх значенням для регіону та країни в цілому, а також важливістю збереження цих територій.

Впродовж місяця в приміщенні Дніпрорудненської бібліотеки сімейного читання працюватиме експозиція, на якій представлена тематична література та буклети присвячені ВБУ.

9 лютого на базі Василівської загальноосвітньої I-III ступенів школи №1, за ініціативою НПП «Великий Луг» спільно з Василівською районною радою та Василівською райдержадміністрацією відбулося відкриття куточку природи нашого краю. Захід був присвячений відзначенню Міжнародного дня водно-болотних угідь та 12 річниці створення НПП «Великий Луг».

На захід завітали голова Василівської райдержадміністрації Валерій Кошеленко, заступник голови Василівської районної ради Андрій Дашковський, Василівський міський голова Людмила Цибульняк, в.о. начальника відділу культури і туризму Наталія Калініна, директор НПП «Великий луг» Йосипенко Тамара Дмитрівна, завідувач інформаційно-туристичного відділу Єлизавета Брезіна, науковці і фахівці НПП «Великий Луг», учні школи.

Директор НПП «Великий луг» Йосипенко Тамара Дмитрівна в своїй промові зазначила про те що Секретаріат Рамсарської конвенції повідомив про включення водно-болотних угідь Націоального природного парку «Великий Луг» «Архіпелаг Великі і Малі Кучугури» та «Заплава Сім маяків», до переліку водно-болотних угідь міжнародного значення.

В приміщенні куточка природи розміщені інформаційні стенди, опудала птахів та звірів, колекції метеликів, молюсків, пташиних гнізд та яєць, гербарій а також насіння та зрізі дерев нашого регіону.


11 січня – День заповідників і національних парків

День заповідників і національних парків у світі почали вперше відзначати в 1997 році з ініціативи Центру охорони дикої природи і Всесвітнього фонду дикої природи.

Перший заповідник на території сучасної України був створений у 1886 році українським природознавцем Володимиром Дідушицьким. Це, до речі, був і перший заповідник в Європі, який являв собою природний резерват площею 22,4 га поблизу с. Пеняки (нині Бродівський район Львівської області) та одержав назву «Пам’ятка Пеняцька».

У 1992 році вперше була сформована чiтка правова база заповiдання у виглядi Закону України «Про природно-заповiдний фонд України». У преамбулi Закону записано: «Природно-заповiдний фонд становлять дiлянки сушi i водного простору, природнi комплекси та об’єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреацiйну та iншу цiннiсть i видiленi з метою збереження природної рiзноманiтностi ландшафтiв, генофонду тваринного i рослинного свiту, пiдтримання загального екологiчного балансу та забезпечення фонового монiторингу навколишнього природного середовища».

1 грудня 2008 року Президент України видав Указ № 1129/2008 «Про розширення мережі та територій національних природних парків та інших природно-заповідних об’єктів». У 2009 році було значно розширено межi територiй і створено нові нацiональні природні парки та iнші природно-заповiдні об’єкти. 18 серпня 2009 року Президент України підписав Указ «Про день працівника природно-заповідної справи», який щороку відзначають 7 липня.

Сьогодні Україна активно працює над розширенням територій природно-заповідного фонду. За минулий рік Уряд ухвалив рішення про розширення території двох національних природних парків загальною площею майже 5 тис. га, а також підтримав створення гідрологічного заказника загальнодержавного значення «Приморський», який охоплює прибережну акваторію Азовського моря загальною площею 13 тис. 115 га. Важливим цьогорічним досягненням в природно-заповідній справі стало включення Комітетом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО 9 ділянок букових пралісів та старовікових лісів України до складу об’єкту Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Європи. До того ж вже підготовлено пакет документів для розширення територій 6 національних природних парків.