Архів новин НПП «Великий Луг» 2014 рік

З метою популяризації національних цінностей, пропаганди ідеалів патріотизму та єдності країни, впродовж листопада – грудня Національний природний парк «Великий Луг» проводив літературний конкурс «Єдина Україна». До участі у конкурсі запрошувалися учні шкіл м. Дніпрорудне, с. Скельки, с. Балки, с. Мала Білозерка. Всім учасникам було запропоновано написати вірш на тему «Єдина Україна». В об’ємі та віршовому розмірі учасники не обмежувалися.

Роботи на конкурс подали учні Дніпрорудненської школи «Талант», Малобілозерської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 та Малобілозерської ЗОШ І-ІІ ступенів.

Після довгого обговорення суддівська комісія, яка складалася зі співробітників Парку, визначила три вірші-переможці та вірш, що переміг в номінації глядацьких симпатій.

І місце посіла робота Вієнка Максима учня КЗ «Малобілозерська ЗОШ І-ІІ ступенів»;

ІІ місце - Ляшко Карини учениці 7-Б класу школи «Талант»;

ІІІ місце - Дмитренка Андрія учня 8 класу КЗ «Малобілозерська ЗОШ І-ІІІ ступенів №1»;

Глядацькі симпатії - Бегаль Анастасії учениці 6 класу КЗ «Малобілозерська ЗОШ І-ІІІ ступенів №1».

Всі переможці нагороджені почесними грамотами та призами. Їх вірші будуть розміщені на сайті Парку, сторінках Парку в соцмережах та друкованих ЗМІ.

Україна – єдина країна

Тут я виріс, це моя Батьківщина

Мені тут добре, я хочу тут жити,

Раджу я кожному Батьківщину любити.

Жити в ній добре кожну хвилину,

Для всіх вона – як цінна перлина.

Живе, процвітає пишно, як квіти

Дуже щасливі в ній дорослі і діти.

Як не радіти за неньку свою?

Адже за неї вмирають в бою.

Це не просто слова – це крик душі.

В кожного є своя голова,

А мужності майже ні в кого нема.

Я писав ці рядки, щоб усі зрозуміли.

Допомагали тим воїнам, а не вдома сиділи.

Ви зрозумійте: це справжня війна,

Захищаймо країну – вона в нас одна!

Вієнко Максим


19 грудня в Національному природному парку «Великий Луг» під головуванням директора Національного парку Т.Д. Йосипенко відбулося засідання науково-технічної ради. В роботі засідання взяли участь: голова НТР директор НПП «Великий Луг» Т.Д. Йосипенко, заступник голови НТР заступник директора – начальник наукового відділу НПП «Великий Луг» Ю.М. Крайник, вчений секретар НТР науковий співробітник ботанік-флорист А.В. Шевченко, начальник відділу державної охорони природно-заповідного фонду Національного природного парку «Великий Луг» М.В. Класін, науковий співробітник-гідробіолог А.В. Головко, провідний фахівець з рекреації Г.С. Дроздова. 

По першому питанню слухали Крайник Ю.М. Про підсумки науково-дослідної роботи НПП «Великий Луг» за 2014 рік і плани науково-технічних заходів на виконання теми «Літопис природи» парку на 2015 рік. В ході виступу було затверджено план науково-технічних заходів на виконання теми «Літопис природи» Парку на 2015 рік.

Другим питанням, що розглядалося були підсумки еколого-освітньої та рекреаційної діяльності НПП «Великий Луг», виступила: Дроздова Г.С. яка представила звіт роботи еколого-освітньої та рекреаційної діяльності НПП «Великий Луг». Також були затверджені плани еколого–освітньої та рекреаційної діяльності на 2015 рік.

Третє питання включало два підпункти: Відновлення та відтворення зелених насаджень на території парку «Дружба» (ПОНДВ «Панай»); Внесення змін до складу НТР.


Продовжується акція екологічної дії «Допоможемо пернатим друзям!». Щорічно з настанням холодів, Національний природний парк «Великий Луг» спільно з молодіжною громадською організацією Клубом «Білі Ворони» проводять цю акцію. В рамках акції діти виготовляють годівнички, підгодовують птахів та проводять агітаційну роботу. Цього року вже було здійснено 3 виходи в місто, під час яких учні роздавали пакети з зерном та пропонували всім небайдужим, допомагати птахам в зимовий час. Також на території Парку були розвішені та наповнені зерном годівнички.

Національний природний парк звертається до всіх жителів Василівського району, щоб кожен з нас приділив на вихідних днях пів години на виготовлення годівниці та розмістив її у себе на подвір'ї. Цим кожен зможе підтримати акцію «Допоможемо пернатим друзям!» і допоможе врятувати зимуючих птахів від загибелі.  


З наближенням зимових свят розпочинається підготовка зустрічі Нового року: вибір подарунків, складання меню, а головне придбання ялинки. Хтось взагалі не прикрашає домівку, хтось надає перевагу штучній ялинці, але більшість все ж таки хоче святкувати біля «живої» лісової красуні. З метою збереження та зменшення вирубок лісових насаджень Національним природним парком «Великий Луг» та молодіжною громадською організацією Клубом «Білі Ворони» вже кілька років поспіль в грудні проводиться акція екологічної дії «Збережемо лісову красуню!». 

В ході акції проводяться виходи під час яких серед жителів міста Дніпрорудне розповсюджуються гілочки сосни або ялини та листівки-відозви з пропозицією надати перевагу не великим деревам, а новорічним композиціям. 

Щорічно в рамках акції в грудні на базі КЗ «Дніпрорудненська загальноосвітня І-ІІІ ступенів школа Талант» проводився творчий конкурс «Новорічна композиція». 

Конкурс проводиться з метою пропаганди серед молоді бережливого ставлення до природи, розвитку творчої ініціативи та пізнавальної діяльності молоді, формування практичних умінь та навичок учнів по виготовленню новорічно-різдвяних композицій та сприяння розвитку флористичного мистецтва в Запорізькій області.

До участі в конкурсі запрошувались учні 5-11 класів. На конкурс було подано 16 робіт виконаних в довільній формі. Гілки сосни компонувалися в новорічні букети та віночки, які прикрашалися новорічними іграшками, прикрасами та свічками.

Після збору робіт суддівська колегія обрала три роботи-переможці та відзначила ще п’ять робіт, які хоч і не зайняли призових місць та все ж справили гарне враження на суддів.

Всі учасники конкурсу були нагороджені почесними грамотами та заохочувальними призами, а призери отримали грошові премії. Роботи представлені на виставці в приміщенні Дніпрорудненської школи «Талант».


В листопаді близько  тонни допомоги доставили до зони АТО Луганської області працівники Державної екологічної інспекції у Запорізький області. Вантаж здебільшого складався з їжі, ліків і засобів гігієни.

Також бійцям передано теплі речи. Дбайливі громадяни принесли домашню консервацію, сало. Допомогу надали і працівники НПП «Великий луг».

Акцію подовжено, збираємо теплі речі…


Конкурс малюнку «Пернаті друзі»

Птахи – перші помічники людини у боротьби проти шкідливих комах і гризунів.

Тому їх здавна і називали санітарами лісу та полів. І люди повинні дбати про пернатих, яким найважче ведеться взимку, коли падає сніг і віють холодні вітри. Деякі птахи відлітають у теплі краї, а інші, найсміливіші, залишаються зимувати. Їм доводиться стикатися з такими небезпеками, як холод і голод.

Кожного року про пернатих друзів піклуються співробітники Національного природного парку «Великий Луг». Щорічно, з наставанням холоднечі,  спільно з громадською молодіжною організацією клубом «Білі Ворони» проводиться  акція під назвою «Допоможемо пернатим друзям». В цьому році акція розпочалася з конкурсу малюнків «Пернаті друзі».

Учні 5-11 класів Дніпрорудненської школи-комплексу І-ІІІ ступенів «Талант» активно відгукнулися на пропозицію взяти участь у конкурсі малюнків. Роботи учнів вражали своєю яскравістю та різноманітністю.

Так 4 грудня відбулося нагородження переможців:

І місце – Демешко Дмитро учень 7-Б класу;

ІІ місце – Ляшко Карина учениця 7-Б класу;

ІІІ місце – Самусенко Андрій  учень 7-Б класу;

В окрему номінацію «Приз глядацьких симпатій» були виділені роботи Решетняка Едуарда учня 7-Б класу та Мартинчука Руслана учня 5-Б класу.

Усі переможці були нагороджені почесними грамотами та призами.

Мета конкурсу - виховувати дбайливе ставлення до пернатих друзів; прививати шанобливе, відповідальне ставлення до навколишнього середовища; формувати у школярів любов до рідного краю.


Створено куточок природи

Природа завжди вражає людину розмаїттям своїх проявів. Багатство видів рослин і тварин рідного краю є надійним показником задовільного стану довкілля. З метою актуалізації  бережливого ставлення до природи, особливо до природи свого краю, 13 листопада 2014 року співробітниками  НПП «Великий Луг» для учнів КЗ «Скельківська ЗОШ I-III ст.» ВРРЗО було створено куточок природи, куди ввійшли колекції комах, молюсків, карпотека (зразки деревини) і хілотека (зразки плодів), а також гербарні аркуші з раритетними видами нашого регіону та стенд з фотографіями раритетної флори і фауни нашого краю. Надалі  НПП «Великий Луг» буде поповнювати куточок природи новими екземплярами, в першу чергу колекцією гнізд з кладками яєць птахів Великого Лугу.  


З 3 листопада 2014 року, НПП «Великий Луг» презентує  фотовиставку «Птахи Великого Лугу», яка пройде  в БК м. Василівка, в музеї «Замок Попова», та інших містах Запорізької області та за її межами.  На фотовиставці представлені авторські роботи старшого наукового співробітника, орнітолога Бусела В.А. . Відкрив фотовиставку автор,  на якій презентував 20 фото птахів і велику колекцію гнізд. На фото представлені цікаві представники орнітофауни , яких сфотографували в природному середовищі, в момент коли їх ніхто не турбує.

Це один з найскладніших видів зйомки, адже щоб їх сфотографувати, потрібно знати та  вміти знаходити їх в природі, довго вичікувати. 

Основною метою фотовиставки є просвітницька діяльність, тому на період виставки планується проведення лекцій та екскурсій на території парку.


3 грудня – Міжнародний день боротьби з пестицидами

З метою привернення уваги до вирішення проблем, які виникають в результаті виробництва і використання небезпечних хімікатів, Латиноамериканська мережа активістів проти пестицидів оголосила 3 грудня Міжнародним днем боротьби з пестицидами. Саме цього дня в 1984 році на пестицидному заводі в Бхопалі (Індія) сталася катастрофа внаслідок якої загинуло близько 2000 чоловік.

Девіз Міжнародного дня боротьби з пестицидами – «Пестициди – безвихідь цивілізації». За даними ВОЗ, щорік в світі реєструється близько 2 млн. отруєнь пестицидами, переважно при роботі з ними. Деякі хімікати вважаються гормонально активними з’єднаннями і викликають розлади ендокринної і імунної систем. Дія інших пов’язують із затримкою розумового розвитку, репродуктивними проблемами і раком.  Саме пестициди вважаються головною причиною «тихої катастрофи».


На малюнках дітей розпустилися квіти.

Незважаючи на холодну погоду на малюнках дітей розпустилися квіти. Саме так можна описати виставку конкурсу малюнку «Моя улюблена квітка», який проходив з 3 по 14 листопада. Цього року у вже традиційному конкурсі Національного природного парку «Великий Луг» участь взяли учні 2-4 класів Дніпрорудненської школи І-ІІІ ступенів «Талант». 

На конкурс було представлено 37 робіт, на яких були зображені різноманітні степові, лучні і навіть водні квітучі рослини. 

Після довготривалого обговорення, суддівська колегія, яка складалася зі співробітників НПП «Великий Луг», визначилась з роботами-переможцями.

І місце посіла робота учениці 3-А класу Садикової Вероніки. 

ІІ місце – робота учениці 3-А класу Маслової Тетяни. 

ІІІ місце – робота учня 4-А класу Іванікова В’ячеслава. 

А в номінації «Глядацькі симпатії» перемогу здобула робота учня 3-Б класу Чимбарьова Романа.

Всі призери були нагороджені почесними грамотами та призами – фарбами та олівцями, які стануть дітям помічниками в їх подальшій творчості.


6 листопада в виставкому залі КЗ «Дніпрорудненської школи «Талант» відбулося відкриття фотовиставки «Великий Луг – перлина Запорізького краю».

Основна мета виставки познайомитися ближче з природою рідного краю, різноманіттям тваринного та рослинного світу. Також на виставці висвітлена діяльність відділу державної охорони природно-заповідного фонду, наукового відділу та сектору екологічної освіти та рекреації Національного природного парку «Великий Луг». Ця виставка стала результатом плідної співпраці НПП «Великий Луг» та молодіжної громадської організації Клубу «Білі Ворони».


Фотовиставка «Національний природний парк «Великий Луг» - перлина Запорізького краю».

З 3 по 28 листопада в виставковому залі КЗ «Дніпрорудненської ЗОШ І-ІІІ ступенів «Талант» проходитиме фотовиставка, на якій будуть представлені пейзажі, флора й фауна та висвітлена основна діяльність НПП «Великий Луг».


Співробітники Національного природного парку «Великий Луг» поділились власним досвідом з учнями еколого-географічних класів.

24 жовтня в офісі Національного природного парку «Великий Луг» пройшла зустріч співробітників Парку з учнями еколого-географічних класів Дніпрорудненської школи «Талант»». 

З учнями спілкувалися начальник відділу державної охорони природно-заповідного фонду та фахівці сектору екологічної освіти та рекреації. Основними темами зустрічі стали:

– Чому я став екологом? Плюси та мінуси роботи в сфері природно-заповідного фонду;

– Мета та основні завдання НПП «Великий Луг»;

– Робота відділу охорони. Правопорушення та покарання;

– Напрямки роботи з громадськістю. Акції екологічної дії, семінари, конференції, конкурси, виставки, екскурсії, літні табори, семінари-тренінги;

– Плани спільної роботи на найближчий час.

Зустріч пройшла в невимушеній обстановці, учні задавали питання, роздивлялися фотографії, на яких зображується природа Великого Лугу та різноманітні заходи організовані Парком. 

Стануть вони екологами в майбутньому чи ні – це вирішувати тільки їм. Але поки вони навчаються і співпрацюють з НПП «Великий Луг» учням забезпечено підвищення рівня обізнаності в сфері екології та цікаве дозвілля.


Презентація збірника Всеукраїнської науково-практичної конференції.

16 жовтня на ювілейному засіданні Клубу «Білі Ворони» на базі Дніпрорудненської школи «Талант» відбулася презентація нового випуску газети Національного природного парку «Великий Луг» та збірника матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції «Проблеми вивчення та охорони біорізноманіття в степовій зоні», яку Національний парк провів заочно у серпні. На 203 сторінках збірника викладені 34 статті наукових співробітників національних парків, членів молодіжних організацій, вчителів, студентів та учнів.

Фахівець Сектору екологічної освіти та рекреації виступила до присутніх із вступним словом, коротко розповіла про діяльність Парку, останні проекти здійсненні спільно з молодіжною громадською організацією клубом «Білі Ворони» та основні розділи збірника. А саме: проблеми та перспективи розвитку об’єктів ПЗФ в Україні, збереження та охорона тваринного світу, моніторинг та збереження біорізноманіття в степовій зоні, збереження та охорона тваринного світу, еколого-освітня діяльність, туризм та рекреація.

По завершенню презентації екземпляри збірника були врученні авторам статей. 


9 жовтня 2014 року НПП «Великий Луг» відвідав урочистий захід з нагоди 35-річниці КЗ  Скельківської  ЗОШ  I-III ступеня ВРРЗО. Адміністрація та працівники парку привітали педагогічний колектив та учнів школи з ювілейною датою та подарували для озеленення пришкільної території  саджанці кущів, дерев та квітів. Головним подарунком стало висадження разом зі школярами та вчителями молодих дубочків, щоб виріс могутній, велетенський «Дуб», який надалі  буде символом школи та місцем зустрічі випускників.   


Майстер-клас «Друге життя речей».

9 жовтня на базі Комунального закладу «Дніпрорудненська спеціалізована І-ІІІ ступенів школа «Талант»» провідний фахівець з рекреації Національного природного парку «Великий Луг» Ганна Дроздова провела майстер-клас під назвою «Друге життя речей» для членів гуртка «Креативне рукоділля».

На майстер-класі діти дізналися про можливості використання різноманітних матеріалів для створення елементів декору, новорічних іграшок, прикрас, квітів та подарункових упаковок.

Лише півтори години роботи – і в руках дівчат звичайні пластикові пляшки перетворилися на метеликів, зірки, подарункові коробки, браслети, прикраси на волосся та дивних черепашок. 

Такі заняття розвивають фантазію та майстерність, а також вчать дітей як можна зменшити негативний вплив людини на навколишнє середовище, надаючи деяким матеріалам «друге життя».


У зв’язку з ситуацією, що склалася на території Сходу України, постраждала велика кількість людей, більшість з них вимушена була переїхати в інші, більш «спокійні» області. Багато громадян України стало волонтерами для збору та передачі постраждалим матеріальної допомоги у вигляді одягу, іграшок, продуктів харчування та інших необхідних для життя речей. 

Національний природний парк «Великий Луг» також підтримав волонтерську хвилю. Ми звернулись до Василівської міської ради за інформацією, щодо потребуючих допомоги переселенців в Василівському районі і в вересні надали допомогу сім’ї з чотирма дітьми. Сім’я вимушена була покинути свою домівку в м. Мар’їнка Донецької області і переїхати в Василівський район с. П’ятихатки вул. Леніна, 113. Співробітники Парку зібрали теплу одежу, іграшки і продукти харчування та відвезли постраждалим.

Ми закликаємо Вас: «Не будьте байдужими!». Допоможіть нашим співвітчизникам вижити у цей складний час. Сім’я з чотирма дітьми потребує допомоги. Необхідно надати такі речі: фарба для приміщень, електричні лампочки, подушки, матраци, холодильник, металеві відра, паласи, штори, миючі засоби та засоби гігієни, теплі куртки, а також зимове взуття для дітей. Розміри взуття: дівчата 3 роки – 26 розмір, 6 років – 32 розмір, 13 років – 37-38 років; хлопець 14 років – 40-41 розмір. 


Чистий парк – чиста душа!

3 жовтня співробітники Національного природного парку «Великий Луг» провели щорічну акцію з прибирання парку «Дружба», що знаходиться на території природоохоронного науково-дослідного відділення «Панай». 

Цього року під гаслом «Чистий парк – чиста душа!» зібралося 18 чоловік. 

Працівники Парку провели розчистку території від наслідків нещодавнього буревію – великої кількості палого листя та гілок; зібрали кілька мішків побутового сміття, що залишили по собі відпочиваючі; та провели вирізання паростків айланту найвищого, які заважають природному поновленню корінних видів дерев, кущів та чагарників.

Результатом роботи стали чисті, охайні алеї парку та виснажені але задоволені люди.


Національний природний парк «Великий Луг» завітав до Малобілозерського дошкільного дитячого закладу «Оленка».

1 жовтня дитячий садок «Оленка» в с. Мала Білозерка відвідали співробітники Національного природного парку «Великий Луг». В рамках акції «Зелений паросток майбутнього» висадили  в дитячому закладі дерева клену та кущі форзиції. Відмінною рисою даної акції була спільна робота з дітьми. 

Захід був спрямований на виховання в дітях турботи про навколишнє природне середовище за допомогою особистого прикладу і шляхом залучення дітей та вихователів до процесу посадки дерев. 

Діти залишилися задоволені, для них захід пройшов весело і пізнавально. 

Ця акція проходить щорічно з метою озеленення прилеглих територій учбових та дошкільних закладів Василівського району.


27 вересня на базі Дніпрорудненської спеціалізованої І-ІІІ ступенів школи «Талант» відбувся ХХVIІ еколого-туристський зліт «Осінь 2014».

На зліт подали заявки 5 інтегрованих команд, до складу яких входили учні 7-11 класів школи «Талант».

В програмі заходу проходили змагання команд в 14 конкурсах, таких як: конкурс ювілейних тортів, конкурс бутербродів «Сало – наша сила!», еколого-краєзнавчі  конкурси – «Мінерали і гірські породи», «Біорізноманіття Великого Лугу», «Небезпечні тварини Африки», «Небезпечні і отруйні рослини», «Об’єкти ПЗФ України»; конкурс туристської чи екологічної пісні, змагання з дартсу, слеклайну, вижимання гирі, віджимання, настільного тенісу, а також змагання капітанів команд з армрестлінгу.

Почесними грамотами та солодкими призами були нагороджені команди, які зайняли І-ші місця в окремих конкурсах. В загальному заліку І місце виборола команда «Тверезі бобри», яка була нагороджена почесною грамотою, солодкими призами та перехідним кубком, а кожен член команди отримав медаль.

Організаторами заходу та суддівською колегією традиційно виступили члени молодіжної громадської організації Клубу «Білі Ворони», провідний фахівець з рекреації Національного природного парку «Великий Луг» Дроздова Г.С., адміністрація школи «Талант» в особі директора школи Здор О.В., керівник еколого-краєзнавчого гуртка «Білі Ворони» при ЦДЮТ м. Дніпрорудного Жук Н.С., а також учні школи «Талант».


Національний природний парк «Великий Луг» взяв участь у святкуванні Міжнародного Дня миру.

21 вересня за ініціативою мешканців м. Дніпрорудне, Дніпрорудненською міською радою спільно з Запорізьким залізорудним комбінатом, Національним природним парком «Великий Луг», молодіжною громадською організацією Клубом «Білі Ворони» та центром дитячої та юнацької творчості (ЦДЮТ) був організований та проведений велодень, присвячений Міжнародному Дню мира. 

Велопробіг пройшов на підтримку миру і єдності України, з метою пропаганди здорового способу життя, популяризації велоспорту, організації дозвілля молоді та залучення її до регулярних занять фізкультурою і спортом, пропаганди велосипеда, як екологічно чистого виду транспорту та безпеки дорожнього руху.

Після параду відкриття та привітання міського голови Є.С. Матвєєва, голови профкому Запорізького залізорудного комбінату О.С. Григорчука та директора Національного природного парку «Великий Луг» Т.Д. Йосипенко, всі учасники рушили по місту, маршрут склав ~ 12км. Після чого пройшла лотерея, де всіх учасників чекало море призів. Ну а саме видовищне, це була гонка спринт, де була дуже цікава боротьба. 

Від Парку у змаганнях прийняла участь провідний економіст Ю. Слободянюк, зайнявши 2 місце серед дівчат.

У програмі заходу також був дитячий конкурс малюнку на асфальті, презентація гуртків ЦДЮТ, показові виступи членів Клубу «Білі Ворони» зі слеклайну та виставка від НПП «Великий Луг» – «Великолузькими стежками». На виставці були представлені фото пейзажів, фауни та флори нашого краю та посадковий матеріал науково-дослідного розсадника. Також кожен з гостей заходу мав змогу отримати корисну інформацію спілкуючись зі співробітниками Парку та отримавши роздатковий матеріал, в якому розкриваються завдання і діяльність Парку, а  також послуги, які надає НПП «Великий Луг».


Національний природний парк «Великий Луг» організував еколого-біологічний лабіринт до Дня здоров'я для учнів 1-10 класів Скельківської ЗОШ. Школярі визначали червонокнижних, небезпечних рослин, тварин та комах, розгадували загадки на логіку та уважність, вирішували екологічні задачі. Завдання розподілялись на три вікових рівня: 1–4, 5–7 та 8–10 класи.

По одній команді з кожної вікової групи були нагороджені почесними грамотами Національного природного парку «Великий Луг» за найкращі результати показані під час проходження лабіринту.

Мета заходу - це пропаганда здорового способу життя, екологічне виховання, розвиток інтелектуальних здібностей.


У вересні кожного року святкують Дні Європейської Спадщини.

Ідея святкування Днів європейської спадщини належить колишньому міністру культури Франції Джеку Лангу. У 1984 році за його ініціативою були організовані Дні відкритих дверей у Франції, які пройшли під гаслом «культурній спадщині — нове життя». Експериментальний проект набув такого неймовірного резонансу, що одним роком пізніше ця ініціатива була запропонована на конференції Європейської ради як угода про захист архітектурної спадщини Європи. 

З цього часу протягом вересня в кожній країні проходять численні події та заходи, присвячені різним темам. Їхній загальний принцип — не лише розкрити багатство та розмаїття спільної спадщини в контексті міжнародного культурного діалогу, а й привернути увагу до численних національних і регіональних особливостей.

Національний природний парк «Великий Луг» проводить відкриту для відвідування  виставку на тему: «Природні Заповідники України - спадщина для нащадків», яка буде проходити в бібліотеці сімейного дозвілля до 19 вересня та в міській бібліотеці ПК «Горняк» з 22 по 30 вересня.  Будуть представлені  фотоматеріали природи Національного природного парку «Великий Луг», а також літературні видання, присвячені збереженню та відновленню природного фонду України та території національного парку. 

НПП «Великий Луг» запрошує всіх бажаючих.


В Національному природному парку «Великий луг» створений рекреаційний пункт «Маяк»

Одним з основних завдань Національних природних парків є створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах. 

Так, 21 липня 2014 року в Національному природному парку «Великий Луг» на території природоохоронного науково-дослідного відділення «Панай» відбулося урочисте відкриття рекреаційного пункту «Маяк». 

Працівники Парку приклали чимало зусиль для того, щоб відпочиваючим було зручно, комфортно та приємно проводити дозвілля на природі - із задоволенням для себе та не зашкодивши природі. На природі кожна людина стає сама собою, залишаючи міський шум, забувши про повсякденну суєту і сірі будні.

Сподіваємось, що даний пункт стане улюбленим місцем відпочинку як для місцевого населення так і гостей нашого регіону. 


Міжнародний день безпритульних тварин.

Щорічно в третю суботу серпня відзначається Міжнародний день безпритульних тварин. Він був заснований за ініціативи Міжнародного товариства прав тварин (International Society for Animal Rights, ISAR), щоб привернути увагу громадськості до проблеми бездомних тварин. Вперше ідея про Міжнародний день безпритульних тварин була озвучена в 1992 році, ISAR в її починанні підтримали зоозахисні організації в різних країнах світу.

У кожному великому місті, містечку, селищі постійно виникає проблема наявності безпритульних тварин, оскільки досі залишається не вирішеним питання будівництва притулків для бездомних тварин.

У цей день у волонтерів та громадських діячів з’являється нагода привернути увагу суспільства до проблеми, яка давно існує не лише у нашій країні, але і в інших державах світу. Україна зараз знаходиться на шляху боротьби за гуманне поводження з безхатченками. Потрібно зазначити, що проблема безпритульних тварин тісно пов’язана з більш глобальними екоетичними проблемами. Давно доведено, що рівень духовності людини визначається не лише соціальним середовищем, але й характером спілкування зі світом природи.

Тож хочеться закликати суспільство не лише у цей день, але і постійно, щодня, турбуватися про «братів наших менших», проявляти гуманність і людяність у своєму ставленні до тварин.


Екологічний табір «Хортиця козацька»

5-8 серпня на території рекреаційної зони Національного заповідника «Хортиця» відбувся екологічний табір «Хортиця козацька».

Організаторами табору вкотре виступили Національний природний парк «Великий Луг», Центр дитячої та юнацької творчості м. Дніпрорудного та молодіжна громадська організація Клуб «Білі Ворони».

В рамках заходу для учасників були проведені три екскурсії: в музей історії запорізького козацтва, Запорізьку Січ, туристичний комплекс «Скіфський стан»; ряд лекцій на різноманітні тематики, тренінги та змагання з дартсу, байдаркового туризму, слеклайну та скелелазіння.

Переможці та призери визначалися в окремих конкурсах та були нагороджені солодкими призами одразу по завершенні конкурсів.


18-20 липня на території туристського кемпінгу «Лиса гора» пройшов квест «Лиса гора 2014». Участь в заході взяли учні 7-11 класів Дніпрорудненської школи «Талант», які сформували 3 команди.

Основною метою заходу є пропаганда екологічних знань, виховання екологічної культури серед учнівської молоді, обмін досвідом, підвищення спортивної майстерності та зміцнення дружніх зв’язків між учнями. Організаторами заходу виступили Національний природний парк «Великий Луг» та молодіжна громадська організація Клуб «Білі Ворони».

В програмі семінару були проведені тренування з байдаркового туризму, дартсу та слеклайну, дружні матчі по футболу, екологічний лабіринт, спортивне орієнтування та змагання з байдаркового туризму. На п’яти станціях екологічного лабіринту команди показали свої знання з історії та етнографії, визначали ті види тварин та рослин, які занесені до Червоної Книги України та ті, що є небезпечними чи отруйними; вирішували екологічні задачі та співали екологічні та туристські пісні.

Переможці визначалися в окремих конкурсах та в загальному заліку та були нагороджені солодкими призами.


День Дніпра

До Дня Дніпра, в рамках відзначення Дня працівника природно-заповідної справи, 5 липня співробітники Національного природного парку «Великий Луг» спільно з Придніпровським міжрайонним управлінням водного господарства провели акцію по прибиранню території узбережжя Каховського водосховища від побутового сміття. Пройшовши 2 кілометри узбережжям водосховища ми зібрали 45 мішків побутового сміття. Сумно, що попри високу розвиненість сучасного суспільства та широку діяльність з екологічної пропаганди Національного парку та громадських організацій, переважаюча кількість відпочиваючих не виконує таку просту роботу як прибирання сміття після свого ж відпочинку.

Закликаємо Вас люди, не смітіть на природі! Адже вона у нас одна а нас занадто багато. Приєднуйтесь до акцій екологічної дії, які постійно проводяться Національним природним парком «Великий Луг». Давайте разом врятуємо природу та збережемо її для наших нащадків! 


Відзначили День працівника природно-заповідної справи

Співробітники Національного природного парку «Великий Луг» організували та провели святково-конкурсний захід, присвячений цим двом святам. На початку заходу фахівці сектору екологічної освіти та рекреації поздоровили усіх присутніх з Днем працівника природно-заповідної справи та повідали про традиції відзначення давнього слов’янського свята Івана Купала. В рамках проведення святкування в рекреаційній зоні Парку біля водойми Маячанського ставка був проведений ряд жартівливих та спортивних конкурсів, жінки плели вінки, чоловіки змагалися в перетягуванні канату, інтегровані команди змагалися за першість в естафетах. Наприкінці заходу ми водили хороводи, а всі бажаючі мали змогу перестрибнути через очищувальне вогнище.

Пам’ятаймо, що використовуючи природні ресурси і дбаючи про їх відновлення, треба думати не лише про задоволення власних потреб, але й потреб наступних поколінь. В цьому полягає історична мудрість народу, який дбає про майбутнє. Надійне збереження довкілля буде забезпечене тоді, коли за справу охорони природи вболіватиме широка, екологічно свідома і відповідальна громадськість.


День працівника природно-заповідної справи

7 липня Указом Президента України від 18 серпня 2009 № 629 визначено днем професійного свята працівників природно-заповідної справи. 

Цей день обрано невипадково, адже асоціюється він з прадавнім святом Івана Купала – з періодом, коли сонце приходить до зеніту, дає найбільше тепла та світла, виявляє свою чудодійну силу для рослинного і тваринного світу, а отже і для людини. Природа в цей час досягає апогею розвитку, тварини вже народили та підростили своїх діток, рослини розквітнули та набрали цілющих властивостей. Існує легенда, що в Купальську ніч розквітає чарівна квітка папороті і той, хто її знайде, той усе на світі знатиме, дістане скарби, матиме найвищий врожай та не боятиметься лихих сил. 

Дух свята природи у повній мірі відповідає духу природно-заповідної справи – складається враження, що кожен працівник цієї галузі знайшов свою чудодійну квітку та дізнався всі таємниці природи, оберігає природні скарби, які складають природно-заповідний фонд України, вирощує безцінний врожай лісів, степів, луків, боліт, морів та річок, не боїться жодних труднощів і долає всі перепони.

Завдяки зусиллям працівників природно-заповідної справи в Україні збережено 8101 територію та об’єкт природно-заповідного фонду загальною площею 3,667 млн. га, що становить 6,08% від території країни, а також морський заказник «Філофорне поле Зернова» площею 402,5 тис. га. У складі природно-заповідного фонду:

4 біосферних заповідники, 19 природних заповідників, 48 національних природних парків, 3102 заказники, 3388 пам’яток природи, 77 регіональних ландшафтних парків, 809 заповідних урочищ, а також низка штучних об’єктів: ботанічних садів, зоологічних парків, дендропарків та парків-пам’яток садово-паркового мистецтва. 

В Україні за роки незалежності загальна площа природно-заповідного фонду збільшилася більш ніж втричі.

Цього року символом природно-заповідної справи обрано рідкісну реліктову папороть – вужачку звичайну. Рослину, що збереглась впродовж мільйонів років еволюції і дотепер зростає на теренах нашої держави. «Квітка» цієї папороті непоказна та неяскрава, але прадавня і загадкова, як наша природа, а «квітує» якраз на Івана Купала. Ця рослина уособлює волю до життя та потребу у збереженні чутливих до людського втручання, але таких потрібних для людини природних лучних екосистем. Охороняючи рідкісну рослину ми охороняємо природу, а зберігаючи природу, як основу нашого буття – ми бережемо нашу країну. Тому, враховуючи складний і відповідальний період у державі, девіз цього року – «Збережемо природу – збережемо Україну!».


26-29 червня відбувся традиційний десятий семінар-тренінг "Хортиця 2014". Організатори тренінгу – НПП "Великий Луг", ЦДЮТ м. Дніпрорудного та Клуб "Білі Ворони". У програму семінару-тренінгу були включені тренування по слеклайну, скелелазіння, байдарковому туризму, дартсу, майстер-класи з кулінарії. Тренування вели досвідчені наставники, ветерани Клубу Наталія Жук (керівник еколого-натуралістичного гуртка "Білі Ворони"), Ганна Дроздова (провідний фахівець з рекреації сектора екологічної освіти та рекреації НПП "Великий Луг"), Євген Івченко (працівник ЗЗРК), В'ячеслав Широкий (ТОВ "Вертикаль"), кандидат технічних наук Михайло Петльований (ДГУ), Дроздов Микола (ТОВ "Моліс"). Майстер - класи з кулінарії провели президент Клубу Решетов Сергій і ветеран клубу Жук Наталя. Неоціненну допомогу йому надавали Дар'я Широка, Ганна Дроздова, Віталій Батовський, Віталій Сидоренко і Дмитро Постоялко.

Родзинкою семінару-тренінгу стали бесіди Ганни Дроздової з біорізноманіття Хортиці та Нижнього Придніпров'я, тим більше, що нашими "гостями" стали жовточеревий полоз, шаховий вуж, білка, самка жука-оленя, вухатий їжак і ціла сім'я нирків. Сергій Петелько щедро ділився секретами пейзажної фотозйомки. Гостями семінару-тренінгу стали Олександр Півень і дружні сім'ї співпрезидента Клубу Володимира Сухомлина і заступника директора Василівського історико-архітектурного музею-заповідника "Садиба Попова" Віктора Мєшкова. Завдяки Віктору Мєшкову ми взяли участь у цікавій дискусії про проблеми та перспективи української державності, векторах вибору майбутнього українського народу. Дуже радувало, що державний прапор України майорів над багатьма туристськими таборами. Нашими сусідами були студенти ХАІ, що професійно займаються скелелазінням і щедро ділилися з нами секретами цього екстремального спорту. У тренінгах найактивнішу участь взяли учні Дніпрорудненської школи "Талант" Євген романів, Віталій Сидоренко, Дмитро Постоялко, Віталій Батовський, Микита Ковалишин, Ілля Собко, Валентин Фоміченко, Владислав Павленко і Едуард Решетняк. Кращими зі слеклайну стали Євген Романов і Владислав Павленко. На скалодромах і на байдарках лідирували випускники школи В'ячеслав Бортник, Олександр Хлюпін і Богдан Саєнко. До складу Клубу приєдналися новобранці Віталій Батовський, Владислав Павленко і Віктор Мєшков. Учасники семінару провели екодесанти на початку і по закінченню заходу, залишивши іншим групам запас води і напилених дров. Прощаючись з Хортицею, ми дружно прокричали: "Цьому місцю щасливо залишатися!" і кожен тихенько прошепотів "Ми повернемося, ми обов'язково повернемося ..." 


6 червня на території Маячанського ставка Національного природного парку «Великий Луг» відбувся черговий тур змагання з літньої любительської рибної ловлі «Золотий гачок». Це змагання проводиться зі створення Парку вже восьмий рік поспіль.

По результатам зважування були визначені переможці:

ІІІ місце – Кедровський Геннадій Іванович, який виловив 2 кг риби.

ІІ місце – Дривай Валерій Володимирович – 2,2 кг.

І місце – Драгун Дмитро Віталійович – 3,6 кг.

Всі конкурсанти були нагороджені почесними грамотами.

Кожному призеру були вручені почесна грамота та цінні призи – карбоновий спінінг, коробка для рибальського приладдя та годівниця для рибалки.

Після конкурсу всіх учасників та гостей заходу запросили до столу, де вони змогли покуштувати смачну юшку та шашлик.

Хочемо висловити подяку нашим спонсорам Ковальчуку В.П. та Осипенко В.М., завдяки яким ми мали змогу нагородити переможців та добре відзначити закінчення конкурсу. 


До відзначення Дня науки 28 травня сектором екологічної освіти та рекреації були проведені дві лекції в навчальних закладах села Мала Білозерка. Захід був проведений в форматі презентації. Завдяки презентації та відеозаписам для дітей відкрилася завіса таємничого Великого Лугу, і учні мали змогу побачити чудові краєвиди та ознайомитися з різноманіттям тваринного та рослинного світу Національного природного парку «Великий Луг».


З настанням теплого періоду року все частіше перед людиною постає проблема збільшення чисельності плазунів як на природі так і на присадибних ділянках, або в господарських будівлях. 

Згідно проведеного моніторингу герпетофауни на території Національного природного парку «Великий Луг» та прилеглих територій встановлено дуже низьку чисельність змій родини гадюкові, які дійсно становлять загрозу життю людини (гадюка степова Vipera ursinii (Christ. 1861), яка занесена до Червоної книги України). Цей вид живе на степових ділянках, в місця де перебуває людина заходить дуже рідко. Вірогідніше мова йде про змій родини вужевих, які реальної загрози життю людини не становлять. Напевне це стосується трьох видів змій нашого регіону, один з яких занесений до ЧКУ – полоз жовточеревий, каспійський Coluber caspius (Gmel. 1789), вуж водяний Natrix tessellata (Laur. 1768) та вуж звичайний Natrix natrix (L. 1758), які мають досить високу чисельність на території нашого регіону. Саме в шлюбний період (квітень – травень) спостерігається активність, коли вони збираються великими клубками, а потім їх активність зменшується. На людей вони нападають вкрай рідко, тільки при загрозі їх існуванню, ведуть прихований спосіб життя, активні вдень та вночі, зазвичай від людей тікають. При постійному створенні шуму та господарської діяльності тварини самі залишать вашу територію.


Рекомендації

Щоб уникнути зустрічі з плазунами на території установи чи житла рекомендуємо:

- підтримувати з чистоті службові приміщення та прилеглу територію; косити трав’яний покрив;

- вирівнювати територію, по можливості закривати отвори до різного виду пустот в землі та будовах, знищувати старі пні, трухляву деревину (проводиться для того, щоб уникнути заселення пустот плазунами); знищувати гризунів (мишей – кормової бази плазунів);

- встановлювати джерела шуму та вібрації землі (флюгери, стовпчики з матеріалом який шелестить, тощо);

- дотримуватись правил техніки безпеки – проводити огляд приміщення, при змозі здійснювати різні шуми, струшувати одяг перед тим як вдягати чи вбувати її.

Не намагайтесь знищувати плазунів механічним способом, це може призвести до укусів, незважаючи на те що вони не отруйні, зовсім не відомо які інфекції є на їх зубах. Будьте взаємно ввічливими з дикою природою, адже всі змії приносять велику користь в підтриманні екологічної рівноваги. Знищення видів плазунів занесених до Червоної книги України передбачають відповідальність перед законом (стаття 20 Закону України «Про Червону книгу України»).


Національний природний парк «Великий Луг» запрошує всіх любителів літньої ловлі риби на вудку взяти участь у змаганні «Золотий гачок».

Яке проходитиме 6 червня 2014 року

на Маячанському ставку о 7 00.

Всім бажаючим взяти участь у змаганні звертатися за адресою: м. Дніпрорудне, вул. Зелена 3,  тел. 6-65-78.

Заявки на участь приймаються до 4 червня 2014 року.

Ми чекаємо на Вас!!!


Міжнародний день мігруючих птахів.

Цього року, згідно рішень секретаріатів Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин (CMS) і Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів (AEWA), Міжнародний день мігруючих птахів відзначається 10-11 травня під символічним гаслом "Міграційні шляхи: перелітні птахи та туризм". Історичною передумовою установі цього Дня стала Міжнародна конвенція з охорони птахів, підписана в 1906 році.

Територія Національного природного парку «Великий Луг» з величезною заплавою річки Дніпро є основною артерією міграції багатьох видів птахів. Серед них ми можемо зустріти такі рідкісні види як білоокого нирка, огара, великого підорлика, чорного лелеку, жовту чаплю, чорноголового реготуна, кулика-сороку та інших. Також на території Парку створено 2 резервуара для охорони водоплавних птахів, які відносяться до Рамсарської конвенції - це гирло річки в Маячанській балці, заплава «Сім Маяків» та острови «Великі та Малі Кучугури».


День Довкілля

В день відзначення Українського дня довкілля у парку «Дружба» на території Природоохоронного науково-дослідного відділення «Панай» за ініціативи Національного природного парку «Великий Луг», відбувся суботник, на заклик якого відгукнулися Дніпрорудненська міська рада та Дніпрорудненська гімназія «Софія» (20 чол.). Усього заходом охоплено 43 чоловіка. У ході заходу було зібрані та вивезені сміття та сухі гілки, оформлені та впорядковані клумби, побілені бордюри, пофарбовані лавочки для відпочинку вздовж алей парку. 

Цього ж дня між тополиною та березовою алеями, що вже стали звичними для жителів міста Дніпрорудне, було висаджено 100 декоративних дерев, які утворили нову каштанову алею. 

НПП «Великий Луг» хотів би висловити слова подяки на адресу тих, хто взяв активну участь у суботнику! Спасибі Вам за внесений вклад у благоустрій нашого парку та міста.


Акція екологічної дії "Чистий берег"

17 квітня відбулася щорічна акція екологічної дії «Чистий берег». Співробітники Парку об'єднали свої зусилля і пройшовши узбережжям Каховського водосховища зібрали 4 кубічних метра побутових відходів. Завдяки плідній співпраці з міською радою нам надаються послуги спецмашини, завдяки якій вивезення сміття на міське сміттєзвалище.


Акція "Зелений паросток майбутнього"

11 та 18 квітня, в рамках акції «Зелений паросток майбутнього», проведено озеленення території Скельківської ЗОШ I–III ступеня та Дніпрорудненського професійного ліцею. Співробітники Парку разом з учнями школи та студентами ліцею висаджували різноманітні квіти та паростки клену, в’язу, черемшини. Загалом було висаджено сорок дерев.


За чисте довкілля

Співробітники Парку спільно з Дніпрорудненською міською радою прийняли участь в акції «За чисте довкілля. В ході якої 11, 16 та 17 квітня була прибрана територія прилегла до адміністративної садиби НПП «Великий Луг» та територія лісосмуги біля ПК «Гірник» від побутового сміття. Загалом зібрали 5 кубічних метрів сміття.


В ході благоустрою туристичних маршрутів та екологічних стежок Національного природного парку «Великий Луг» співробітниками сектору екологічної освіти та рекреації проведено ряд заходів для покращення умов проведення екскурсій та екологоосвітніх заходів на природі.

В рамках проведення цих заходів були виготовлені та встановлені інформаційні щити, перила; облаштовані місця для короткострокового відпочинку та кострища.

На території туристичного маршруту «Скелянські штольні» оновлені 3 інформаційних щити.

На екологічній стежці «Сім Маяків» встановлені 3 лавки, 2 щити, перила.

На туристичному маршруті «Дно Понтійського моря» – 2 щити, 4 лавки, стіл, облаштоване місце для розведення костра.


Сезон екскурсій відкритий!

Зеленіє все навкруги, трави та дерева красуються пишним цвітом і починається сезон прогулянок та відпочинку під відкритим небом.

Ось і пройшла перша в цьому сезоні екскурсія по території Великого Лугу. Цього року першопрохідцями стали учні 6-7 класів Дніпрорудненської школи «Сві». В п’ятницю 18 квітня перед дітьми розкинувся чарівний світ маршруту «Скелянські штольні».


Змагання фотохудожників

Протягом місяця співробітники Національного природного парку «Великий Луг» проводили щорічний фотоконкурс «Природа Великого Лугу». Цього року темою конкурсу стали дикі тварини, що мешкають на території Парку. 

До участі у конкурсі запрошувалися учні 6-11 класів шкіл міста Дніпрорудне, сіл Скельки, Мала Білозерка, Балки. 

Діти надіслали багато чудових фотографій, серед яких було дуже важко визначити переможців. Було обрано три кращі роботи, автори яких посіли призові місця.

І місце зайняв учень 9-Б класу Романов Євген; ІІ місце – учениця 9-Б класу Чигрин Анна; ІІІ місце – учениця 6-А класу Плотнікова Анна. Всі переможці навчаються в Дніпрорудненській школі «Талант».

15 квітня учасники були нагороджені почесними грамотами та призами.


У “День довкілля” запрошуємо долучитися до суботника

6 серпня 1998 року указом Президента України №855/98 «Про День довкілля» постановлено відзначати кожну третю суботу квітня проведенням комплексу заходів спрямованих на поліпшення стану довкілля.

Цього року ця дата припадає на 19 квітня. Національний природний парк «Великий Луг» запрошує усіх небайдужих приєднатися до екологічної акції присвяченої Дню довкілля. В рамках акції планується провести прибирання території парку «Дружба» від побутового сміття. 

Всім бажаючим підходити 18 квітня на 9:00 до центрального входу в парк «Дружба», при собі мати рукавиці. За довідками звертатися за тел. 6-65-78.

День зустрічі птахів в Національному природному парку «Великий Луг»

У небі жайворонок в’ється,

В’ється, радісно співає –

Він весну нам сповіщає.

Бо яка ж то весна, коли не чути голосного щебетання пернатих? Здавна вважали, що весну приносять на своїх крилах перелітні птахи. Птахи – невід’ємна частина природи. Охороняти й приваблювати їх треба упродовж усього року.

До Дня зустрічі птахів Національний природний парк «Великий Луг» (Запорізька область) організував еколого-освітній захід з дітьми гуртка «Юні друзі природи». Основна мета якого – це залучення учнівської молоді до вивчення та охорони орнітофауни Парку.

Під час заходу діти ознайомилися з історією Дня птахів, традиціями весняної зустрічі пернатих друзів, про роль птахів у природі та житті людини. Після чого вирушили у мандрівку стежками Парку, де приємно провели час у спілкуванні з природою та мали можливість спостерігати за цікавими явищами в пташиному світі. 


Запрошуємо Вас прийняти участь у заочній всеукраїнській  науково-практичній конференції «Проблеми вивчення та охорони біорізноманіття в степовій зоні». 

До участі в конференції запрошується науковці, вчителі, а також школярі під керівництвом наставників.

Робота конференції планується за наступними напрямками:

1. Проблеми та перспективи розвитку об’єктів ПЗФ в Україні. 

2. Збереження та охорона рослинного світу.

3. Збереження та охорона тваринного світу.

4. Моніторинг та збереження біорізноманіття степової зони.

5. Еколого-освітня діяльність, туризм та рекреація.

Більш детально про участь в конференції, оформленні та поданні матеріалів дивіться в прикріпленому документі.

Інформаційний лист. 


21 березня країни всього світу відзначають Всесвітній день Землі та Міжнародний день лісу. В рамках відзначення цих свят співробітники Національного природного парку «Великий Луг» провели широкомасштабний захід з прибирання території Парку. 

До заходу були залучені працівники всіх відділень в кількості 30 чоловік. Прибирання було проведено на територіях, що межують з територією міста Дніпрорудне, та на території соснового бору (парк «Дружба»). Всього в ході заходу було зібрано та вивезено 4 м3 побутового сміття.

Нажаль, побутове сміття на квітучих клумбах, галявинах та просто уздовж доріг для нас вже звична картина. Але змінити це в наших з Вами силах. Дотримуйтесь елементарної культури поведінки на природі, виховуйте своїх дітей належним чином, і тоді наше довкілля нарешті загоїть свої рани. 


Знайомство з різноманіттям ранньоквітучих рослин

Сектором екологічної освіти та рекреації проведено заняття з гуртком «Юні друзі природи» на базі Скельківської школи на тему «Первоцвіти Великого Луга». На занятті діти ознайомилися з різноманіттям ранньоквітучих рослин Великого Лугу та їх охоронним статусом. В другій половинні заняття учні отримали завдання намалювати ефемероїди, які їм найбільше сподобались. Учні з радістю прийнялися виконувати завдання, і на малюнках дітей розквітали фіалки, півонії, тюльпани, зірочки та брандушки. Група гуртківців намалювали екологічний плакат з закликом «Збережемо первоцвіти!». Усі роботи дітей вивішені в приміщенні школи.


З 9 по 15 березня, в рамках акції «Увага, первоцвіти!», фахівці сектору екологічної освіти та рекреації з учнями Дніпрорудненської школи «Талант», еколого-натуралістичним гуртком «Білі Ворони» на базі Дніпрорудненського ЦДЮТ та членами громадської організації клубу «Білі Ворони» здійснювали виходи з метою обстеження стану популяцій ефемероїдів на території Парку. Результатом виходу стало виявлення вже квітучих брандушки різнобарвної, зірочок цибулиноносних та малих; а також активно вегетуючих тюльпану гранітного, рястки Буше та рястки Гуссона.


Дні дикої природи в Національному природному парку «Великий Луг»

Любіть тварин маленьких і великих,

В далекім лісі, поруч у селі.

Любіть усіх – приручених і диких –

Ми з ними не самотні на Землі.

В цьому році Національний природний парк «Великий Луг» провів ряд природоохоронних заходів, спрямованих на інформування населення країни стосовно дикої флори та фауни Парку, та видів, занесених до Червоної Книги України та інших Червоних списків.

Науковим відділом НПП «Великий Луг» постійно проводиться моніторинг стану видів дикої природи, що знаходяться на території Парку; також у зв'язку з початком весняної міграції було проведене кільцювання горобиних птахів.

Інспекторський склад прибрав територію національного парку від побутового сміття, яке шкодить тваринному та рослинному світу та екосистемі вцілому

Сектором екологічної освіти та рекреації Парку проведена лекція для учнів 6-Б класу Комунального закладу «Дніпрорудненська спеціалізована І-ІІІ ступенів школа «Талант»». Фахівці сектору ознайомили учнів з різноманіттям видів флори та фауни Парку та їх охоронним статусом. Діти з цікавістю запитували про місця зростання та мешкання представлених рослин та тварин.

В кінці заняття учням було дане завдання намалювати тварину чи рослину, яка їм найбільше сподобалась, що вони з радістю виконали. Використовуючи кольорові олівці діти зображували лисиць, вовків, сов, зайців; тюльпани, папороть, цикорій та багато інших видів дикої природи. 


3 березня - Всесвітній день дикої природи.

Сьогодні, в епоху індустріалізації та високих технологій, перед людством постала глобальна проблема збереження довкілля та його окремих складових. Україна, взяла на себе низку міжнародних зобов'язань в екологічній сфері. Зокрема, одним із напрямів такої співпраці є забезпечення виконання Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES), прийнятої 3 березня 1973 року у м. Вашингтоні. Україна приєдналась до Конвенції 14 травня 1999 року.

Мета Конвенції полягає в гарантуванні того, що міжнародна торгівля дикими тваринами і рослинами не створюватиме загрози їх виживанню.

З метою привернення уваги до цінності дикої природи та її різноманітного значення 20 грудня 2013 року шістдесят восьма сесія Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй постановила: Проголосити 3 березня, день прийняття Конвенції, Всесвітнім днем збереження природи.

На сьогоднішній день фауна Національного природного парку «Великий Луг» налічує 1447 видів, з яких до Червоної Книги України занесено 115 видів. Фауна Парку представлена 218 видами птахів,  52 – риб, 41 – ссавців, 6 – плазунів, 10 – земноводних, а найчисельнішими є комахи – 1120 видів.

Рослинний світ Парку також дуже різноманітний та налічує 305 видів рослин, з них: 20 видів віднесені до Червоної книги України, 25 – регіонально рідкісні види Запорізької області.


Як завершення всеукраїнського конкурсу "День птахів 2014", 2 березня спільними зусиллями співробітників Національного природного парку "Великий Луг" та членів молодіжної громадської організації клубу "Білі Ворони" на території парку "Дружба" було вивішено 17 шпаківень.

Ми сподіваємося, що старання учнів-конкурсантів не пройдуть даром, та незабаром в створених ними шпаківнях знайдуть собі прихисток різноманітні птахи.


В рамках всеукраїнського конкурсу "День птахів 2014" на базі Дніпрорудненської школи "Талант" був проведений конкурс "Дім для птахів". На конкурс було представлено 16 робіт учнів 2-11 класів. 17 лютого були оголошені результати конкурсу. Всі учасники отримали почесні грамоти та смачні призи.

ІІІ місце зайняв учень 6-Б класу Гнатенко Дмитро.

ІІ місце - учень 6-Б класу Новаковський Антон.

І місце виборов учень 9-Б класу Євген Романов.


В Національному природному парку «Великий Луг» відзначили Всесвітній день Водно-болотних угідь.

В рамках відзначення Всесвітнього Дня водно-болотних угідь працівниками Національного природного парку «Великий Луг» (Запорізька обл.) проведено ряд еколого-освітніх та наукових заходів.

В приміщенні Дніпрорудненської міської ради розміщена експозиція та проведена презентація для працівників та відвідувачів установи на тему «Водно-болотні угіддя рідного краю».

В школах району розміщені експозиції, а в старших класах проведені еколого-освітні лекції. На лекціях учні ознайомилися з особливостями водно-болотних угідь та їх мешканців, які знаходяться на території НПП «Великий Луг». Показані 2 фільми «Архіпелаг Великі Кучугури» та «Зачаровані болота», під час перегляду яких учні дізналися про різні типи водно-болотних угідь, різноманітність флори та фауни та важливе значення цих територій.  

Науковцями НПП «Великий Луг» систематично проводяться обліки та кільцювання  орнітофауни, обліки ентомофауни, іхтіофауни та рослинного світу. Для покращення екологічних умов для птахів створені підкормочні площі на шляхах міграцій птахів та встановлені штучні гнізда. Видані статті, створений науково-популярний фільм про архіпелаг «Великі та Малі Кучугури», підготовлена фотовиставка присвячена Дню водно-болотних угідь. 

Такі заходи проводяться з метою розширення кругозору населення, виховання підростаючого покоління з усвідомленням вразливості природних екосистем та необхідності їх охорони.


Активну участь в акції «Допоможемо пернатим друзям» прийняли діти природничого гуртка «Юні друзі природи». З гуртківцями проведено заняття, в ході якого учні повинні були дати відповіді на питання вікторини, метою якої було розкриття знань учнів про птахів рідного краю. Одним із завдань заняття було створення екологічної листівки, тематика якої спрямована на захист птахів. Діти впевнено відповідали на питання, демонструючи гарне засвоєння матеріалу, наданого на попередніх заняттях. Також на території пришкільної ділянки розвішані годівниці, змайстровані членами гуртка, які постійно поповнюються різноманітним кормом для птахів.


2 лютого відзначається всесвітній день водно-болотних угідь.

До цього дня 31 січня 2014 року Міністерством Екології та природних ресурсів України було проведено засідання координаційної ради з питань моніторингу та охорони угідь, які входять до складу Рамсарської конвенції. У ньому взяли участь і співробітники наукового відділу Національного природного парку «Великий Луг». На засіданні виступив міністр, у своїй доповіді він вказав на необхідність розширення природоохоронних територій водно-болотних угідь і питань проведення постійного моніторингу у вже існуючих національних парках і державних заповідниках. Старший науковий співробітник Національного природного парку «Великий Луг» Бусел В.А. висвітлив питання про введення в науковий обіг методики постійного моніторингу орнітофауни водно-болотних угідь. Її впровадження в роботу наукових організацій допоможе вести постійний облік в умовах типового обраного об'єкта і пов'язаних з ним популяцій птахів. Так само це стосується і методики проведення обліків у міграційний період, так як Рамсарська конвенція передбачає, перш за все, місця з високою концентрацією гідрофільних птахів на об'єктах. Наприкінці засідання проводилося обговорення піднятих питань, яке на наш погляд плідно відіб'ється в перспективі на вивчення і охорону водно - болотних комплексів України.


В рамках проведення екологоосвітньої діяльності працівниками сектору екологічної освіти та рекреації Національного природного парку «Великий Луг» був проведений цикл лекцій та тему «Тваринний світ» в молодших відділеннях шкіл міста Дніпрорудного.

Під час лекції діти знайомились з класами тварин, типами їх живлення а також зі схемами ланцюгів живлення. Після ознайомлення учням було потрібно відповісти на запитання, щодо представлених тварин. Діти активно приймали участь в обговоренні і з радістю відповідали на питання. Після виконання всіх завдань діти мали змогу розфарбувати картинку будь-якої тварини, яка їм сподобалась.


СКАЗ – небезпека для тварин та людей !

З метою забезпечення епізоотичної ситуації щодо сказу тварин і виконання комплексного плану основних заходів профілактики та боротьби зі сказом у Василівському районі на 2012–2016 роки, працівниками національного природного парку «Великий Луг» проводиться відповідна робота

З метою забезпечення епізоотичної ситуації щодо сказу тварин і виконання комплексного плану основних заходів профілактики та боротьби зі сказом у Василівському районі на 2012–2016 роки, працівниками національного природного парку «Великий Луг» проводиться відповідна робота.

Несприятливій епізоотичній ситуації сприяє збільшення в природі популяцій єнотовидної собаки, лисиці звичайної, куниці кам’яної, здичавілих котів та собак. Посадовими особами служби державної охорони природоохоронного науково-дослідного відділення «Скельки» здійснюються оперативно-профілактичні рейди, в межах відділення, по виявленню тварин з підозрілою поведінкою, або їх трупів. На даний час випадків захворювання не виявлено. З інспекторським складом ПОНДВ проведено навчання, згідно інструкції з охорони праці №27 «Про заходи боротьби зі сказом тварин». Серед місцевого населення проводиться відповідна роз’яснювальна робота про небезпечність сказу для тварин і людей, зокрема на теми: «Правила поводження при зустрічі з дикими та свійськими тваринами», «Основні ознаки тварин хворих на сказ».

При появі підозрілої на сказ тварини, або трупа, необхідно сповістити районну ветеринарну лікарню та санітарно-епідеміологічну станцію. В разі укусу людини дикою, свійською або бродячою м’ясоїдною твариною негайно звернутися до лікарні для проходження відповідної вакцинації.

Пам’ятайте, сказ вилікувати не можна, його можна тільки попередити. Бережіть своє здоров’я та здоров’я ваших близьких! 


Триває акція екологічної дії «Допоможемо пернатим друзям!», яка розпочалась у грудні минулого року. 10 січня був здійснений черговий вихід на територію молодшого відділення Комунального закладу «Дніпрорудненська спеціалізована І–ІІІ ступенів школа «Талант». Під час виходу учні вищеназваної школи разом зі співробітниками Національного природного парку «Великий Луг» розвісили 9 годівниць, виготовлених активними учнями разом з батьками, та наповнили їх пшеницею, пшоном, горохом та соняшниковим насінням.