Архів новин НПП «Великий Луг» 2011 рік

Національний природний парк «Великий Луг» попереджує населення про передбачену законодавством України кримінальну, цивільну, адміністративну відповідальність за здійснення незаконних рубок хвойних насаджень на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду. Мінімальна адміністративна відповідальність порушення режиму ПЗФ передбачає покарання у вигляді штрафу розміром 153 грн. – 408 грн. та додаткове відшкодування завданої державі шкоди від 222 грн. та більше.


16 грудня 2011 року відбулася підсумкова Науково-технічна рада Національного природного парку “Великий Луг”.

На засіданні були присутні працівники НПП “Великий Луг”, голова Скельківської сільської ради Брик В.В. та заступник голови Василівської районної ради Запорізької області Кравець А.С. Свої пропозиції по порядку денному прислали інші члени НТР, які не змогли бути присутні особисто.

Були підведені підсумки роботи Наукового відділу та Сектору екологічної освіти та рекреації Національного природного парку “Великий Луг” за 2011 рік. Також розглянуті плани на 2012 рік.

Третім питанням було - зміни складу Науково-технічної ради, до якого увійшло 19чоловік різних установ, які співпрацюють з Національним природним парком.


З 4 – 6 жовтня в м. Дніпропетровську, на базі університету ім. о. Гончара, пройшла міжнародна конференція «Біорізноманіття та роль тварин в екосистемах.». На конференції були присутні представники Росії, Білорусі, Італії, фахівці з інституту ім. зоології І.І. Шмальгаузенга та інших вищих учбових закладів, наукові співробітники НПП "Великий Луг" та інших парків, зі всієї України.

В доповідях науковці розповіли про результати польових та лабораторних досліджень окремих елементів зооценозу, ролі тварин у біогеоценозах різних кліматичних зон Євразії. Роботи показують сучасний стан та основні напрями досліджень у галузі функціональної зоології, фундаментальної екології, а також аспекти практичного використання вчення про біорізноманіття в сільському, лісовому та водному господарстві. Значну увагу приділено біоіндикації рівня забруднення навколишнього середовища, проблемами створення та функціонування природних територій, питанням популяційної екології тварин.


У жовтні місяці на території ПОНДВ "Білозірка" пройшли випробування мисливських собак.

Більш детально дивіться у розділі "Випробування мисливських собак".


24 вересня 2011 року на території парку «Дружба» Національного природного парку «Великий Луг» пройшов 21-й еколого-туристичний зліт клубу «Білі Ворони» «Осінь 2011». 

У програмі зльоту проведений екологічний лабіринт, спортивні естафети, спортивне орієнтування на місцевості та змагання з техніки пішохідного туризму.

У заході приймали участь ветерани та члени клубу «Білі Ворони», а також учні Дніпрорудненської І-ІІІ ступенів школи-комплекс «Талант». На відкритті зльоту були присутні начальник ПОНДВ «Панай» НПП «Великий Луг» Грінь Максим Володимирович, завідувач сектору екологічної освіти та рекреації НПП «Великий Луг» Поштарук Яна Петрівна, президент клубу «Білі Ворони» Решетов Сергій Олександрович та суді змагань.


З 11 по 13 вересня 2011 року науковим відділом Національного природного парку «Великий Луг» була проведена наукова робота по кільцюванню та моніторингу птиць низини Маячанської балки на території ПОНДВ «Панай».

Під час роботи були виявлені перспективні місця на змінах біотопів із закладанням моніторингових площадок.

Також проведені маршруті обліки на лісових заплавневих терасах. Під час проведеної роботи зареєстровано 74 видів птиць, з них 4 червонокнижних види: скопа Pandion haliaetus L., орлан-білохвост Haliaeetus albicilla L., Мартин каспійський Larus ichthyaetus P, білоокий норок.

При проведені точних обліків був виявлений Пугач Bubo bubo L. Це перша знахідна виду на території Національного природного парку «Великий Луг» та всього регіону. В подальшому необхідно виявити – це місцева птиця чи осінній кочовий вид.

Результат роботи ще раз підтвердив що низина Маячанської балки є для національного природного парку одним із основних місць міграційного потоку горобцевих та хижих птиць (підорлик великий, конюк звичайний, могильник), а також дає можливість говорити про Маячанську балку як про своєрідний резерват природних компонентів в умовах перенаселення та рекреаційного навантаження в регіоні.


З 14 по 22 серпня 2011 року пройшла виїзна експедиції у складі науковців НПП «Великий Луг», працівників Інституту Зоології ім.. Шмальгаузена та працівників Запорізького обласного музею. Мета роботи – дослідження пізньосарматських відкладень прибережної частини верхів’я Каховського водосховища.

Більш детальну інформацію про результати дослідження експедиції дивіться у розділі «Експедиції».


З 9 по 13 серпня 2011 року у місті Березне (Рівненська область) на базі Березнівського державного дендрологічного парку пройшла V Міжнародна конференція молодих вчених «Актуальні проблеми ботаніки та екології». Організатори конференції - Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, Березнівський державний дендрологічний парк.

У рамках конференції проводилися ботанічна школа за тематикою «Палеоекологічні дослідження торфових екосистем», семінар на тему «Методики створення об’єктів природно-заповідного фонду», круглий стіл на тему«Фітоінвазії: загальні проблеми», а також доповіді учасників вчених.

В конференція взяла участь науковий співробітник Національного природного парку «Великий Луг» Шевченко А.В. із доповіддю на тему: «Великолузькі водно-болотні угіддя архіпелагу Великі і Малі Кучугури».


16 липня на території парку «Дружба» Національного природного парку «Великий Луг» пройшов фестиваль «Козачі розваги». Фестиваль присвячений Дню працівника природно-заповідної справи України. На відкритті заходу були присутні міський голова м. Дніпрорудне, президент Школи козацького бойового мистецтва «Спас-Сокіл», адміністрація НПП «Великий Луг» та президент молодіжної організації Клуб «Білі Ворони».

В програмі фестивалю проходив ярмарок "Містечко народних марстрів", на якому виставляли вироби з глини, бісеру, ляльки, вишиванки, сувенірну продукцію та інше.

Своїми виступами присутніх радували фольклорні колективи м. Дніпрорудне та учні Школи козацького бойового мистецтва «Спас-Сокіл» керівник Лукумський Олег із м. Запоріжжя.

А також проходив конкурс «Кращий куховар козачих страв». За звання кращого куховара з приготування козацького куліша змагалися дві команди. Всі присутні на фестивалі могли скуштувати приготовлений командами куліш та оцінити кращу команду шляхом голосування

Більш детально про фестиваль можна подивитися в розділі Екоосвіта.

Висловлюємо велику вдячність усім, хто брав участь в організації та проведенні фестивалю:

- Школа козацького бойового мистецтва "Спас-Сокіл";

- молодіжна організація клуб "Білі Ворони";

- Малібілозірська естетична гімназія-інтернат "Дивосвіт";

- завідуюча сектором художної самодіяльності м. Дніпрорудне Гончарова І.В., а також керівники фольклорних колективів Беспалько О. та Тимакова Г.О.

- магазин "Школьник"

- ПП Ковальчук, ПП Симонов та ін.


Щиро вітаємо колег з професійним святом –

Днем працівника природно-заповідної справи.

Робота всіх природоохоронців надзвичайно важлива і відповідальна!

Дозвольте Вам побажати впевненості у кращому майбутньому, здоров’я і життєвої наснаги, благополуччя і достатку, родинного тепла, щоб приязне відношення долі завжди супроводжувало Вас у всіх Ваших починаннях та справах!


16 липня 2011 року на території парку "Дружба" пройде фестиваль "Козачі розваги".

В програмі:

- ярмарка народних майстрів;

- виступи місцевого фольклору;

- розважальна програма для населення;

- конкурс "Кращий куховар козачих страв";

- бойові показові виступи молодіжної організації "Спас".

Детальніше про фестиваль, а також взяття участі у заході звертайтеся за тел. 6-65-78

Організатор фестивалю Національний природний парк "Великий Луг".


17 червня 2011 року на території Національного природного парку «Великий Луг» пройшло щорічне змагання з літньої ловлі риби на поправочну вудочку «Золотий гачок».

В змаганні приймали участь мешканці Василевського району та працівники Національного парку.

Перше місце зайняв Михайліченко Євгеній Павлович начальник служби державної охорони НПП «Великий Луг» з результатом 1 кг 900 г; друге місце посів Ковальчук Вікентій Павлович із результатом 1 кг 200 г; третє місце зайняв Фелеменюк Дмитро Константинович із результатом 1 кг 150 г.

Переможці були нагороджені грамотами та цінними призами.


В суботу 4 червня 2011 року пройшла щорічна екологічна акція «Чиста країна». У заході взяли участь НПП «Великий Луг», НПП «Деснянсько-Старогутський» (Сумська область), Голосіївський НПП (Київ), а також діти табору «Молода гвардія» (Одеса).

Мета «Чистої країни» - привернути увагу українського суспільства до глобальної проблеми засмічення навколишнього природного середовища, зокрема місць масового відпочинку громадян на прикладі установ природно-заповідного фонду.

На території НПП «Великий Луг» до акції залучилися представники ПРООН, працівники Національного парку, учні середніх загальноосвітніх шкіл міста Дніпрорудне, а також учасники молодіжної організації клуб «Білі Ворони».

Прибрані території було позначено інформаційними стендами «Чиста країна». Усі учасники отримали футболки з логотипами та закликом акції – «Чиста країна залежить від тебе!»


На звернення народного депутата України Богуслаєва В.О. про вжиття невідкладних заходів для порятунку заказників загальнодержавного значення «Великі й Малі Кучугури» та «Коса Обіточна» від знищення зростаючої чисельності баклана великого Державна служба заповідної справи Мінприроди доручила розглянути дану проблему Національному природному парку «Великий Луг».

Згідно наказу НПП «Великий Луг» створена комісія для вивчення даного питання у складі наукових співробітників Інституту зоології НАНУ, Міжвідомчої Азово-Чорноморської орнітологічної станції, Мелітопольського державного педагогічного університету ім.. Богдана Хмельницького, Національного природного парку «Великий Луг» та робітників ВАТ «МОТОР СІЧ».

В результаті обстеження вище зазначених територій складено АКТ.


"Золотий гачок"

НПП "Великий Луг" запрошує всіх любителів літньої ловлі риби на поплавочну вудочку взяти участь у змаганні "Золотий гачок".

Змагання відбудеться 17 червня 2011 року на Маячанському ставку.

Переможці отримують цінні призи.

Реєстрація учасників до 14 червня 2011 року за адресою:

вул. Зелена 3, або за тел. 6-65-78.

Результати проведення суботнику:


13-14 травня Національний природний парк «Великий Луг» з ПриватБанком та Дніпрорудненським професійним ліцеєм провели спільний суботник на території НПП «Великий Луг».

Спільними зусиллями упорядковували прифонтанну площу парку «Дружба» на території ПОНДВ «Панай» від побутового сміття, розчищали алеї парку та впорядковували газони. У суботнику взяло участь більше 40 чоловік.

Велика вдячність всім, хто брав участь у заході!

Общенациональный субботник.


14 мая 2011 года на территории 4 государств - Украина, Россия, Грузия, Латвия пройдут субботники. Девиз акции "Сделаем наши улицы чище".

Организатором является ЗАО КБ "Приватбанк". Более 40 тыс. граждан Украины уже согласились поддержать данную акцию.

В г. Днепрорудный субботник пройдет на территории НПП "Великий Луг".

Всех желающих присоединиться к акции обращаться по тел. 6-65-78 или в отделение ПриватБанк в г. Днепрорудном.


З метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання та громадських організацій до проблем охорони праці 28 квітня в Україні згідно з Указом Президента України від 18 серпня 2006 року № 685/2006 відзначається День охорони праці.

Цей день в Україні збігається із Всесвітнім днем охорони праці, девіз якого у 2011 році «Система управління охороною праці: шлях до постійного вдосконалення».

Національний природний парк «Великий Луг» традиційно відзначає цей захід.

План заходів з підготовки та проведення Дня охорони праці та фото переможцівконкурсу у 2011 році.


На території НПП "Великий Луг" пройшла щорічна Всеукраїнська екологічна акція "День довкілля". Хочеться подякувати учасникам клубу "Білі Ворони" за активну участь у заході, окремо виносимо вдячність президенту клубу Решетову С.О. та директору Дніпрорудненської спеціалізованої І-ІІІ ступенів школи "Талант" Тютюнику В.М. за організацію учнів для участі у акції.

Так в ході екологічного заходу працівниками НПП "Великий Луг" та іншими учасинками в належний стан приведені парк "Дружба", дорога до міського пляжу, узбережжя Каховського водосховища на території ПОНДВ "Скельки" та інші території Національного парку.

Сподіваємося на подальшу співпрацю...


В період з 5 по 6 квітня 2011 року на території НПП «Великий Луг» в абсолютно-заповідній зоні ПОНДВ «Скельки» проведено оперативний рейд по виявленню порушників режиму території спільно з правоохоронними органами та екологічною інспекцією в Запорізькій області.

В результаті проведеного рейду було виявлено 9 порушень природоохоронного законодавства, затримано 26 промислових знарядь лову, при цьому нанесено збитків природно-заповідному фонду України на суму 13813 грн.

В даний час вирішується питання, щодо притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності.


В кінці лютого на початку березня співробітниками НПП "Великий Луг" проведено зимовий облік родини кунячих. В ході обстеження було підтверджено існування в заповідній зоні Парку 8 сімей видри річкової (Luta lutra L.)

Існування на даній території протягом 5 років Національного парку та заповідного режиму території, сприяло збільшенню популяції видри річкової в 10 разів.

Стан популяції видри на території НПП «Великий Луг» стабільно покращується. Випадків загибелі окремих особин в рибацьких сітках не фіксується.

Звіт про облік родини кунячих направлено до інституту зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України


2 лютого – День водно-болотних угідь

Цього року за пропозицією Бюро Рамсарської конвенції Всесвітній день водно-болотних угідь проходитиме під девізом «Ліси для води та водно-болотних угідь». 2 лютого є днем, з якого розпочала свій відлік Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовище існування водоплавних птахів.

Згідно із статтею 1 Конвенції під водно-болотними угіддями розуміють райони боліт, драговин, торфовищ або водойм - природних або штучних, постійних або тимчасових, стоячих або проточних, прісних, солонкуватих або солоних, включаючи морські акваторії, глибина яких не перевищує 6 метрів.

На території НПП “Великий Луг” розміщені два природних комплекси, які подані до включення їх до складу Рамсарського водно-болотного угіддя - це Архіпелаг Великі і Малі Кучугури та заплава Сім Маяків.

Вони представляють собою унікальний заплавний комплекс межиріччя Дніпра і р.Кінської, представлений значними просторами мілководь, болот, озер, які чергуються з піщаними островами і пасмами алювіального походження з ендемічним видовим складом флори і фауни.


З метою інформування населення про задачі та роботу НПП «Великий Луг» започатковано випуск періодичного видання газети «Великий Луг». Перший випуск вийшов 1 лютого 2011 року та присвячений 5-ти річчю створення Парку. Готується електронна версія газети, яка буде розміщена на сайті.

Усі бажаючі надати свою статтю або іншу інформацію до газети звертайтеся за тел. 6-65-78


На Україні здавна на велике свято Хрещення Господня або Водохреща (Йордана) існує традиція купатися у крижаній воді.

Напередодні Водохрещі святкується «Голодна кутя», або другий Святий Вечір. Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять — постують. Сідають вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря. На вечерю подають пісні страви — смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху — хлібину, «щоб хліб родився».
На другий день зранку ходять до церкви святити воду. Цією свяченою водою починається трапеза, нею ж кожний господар кропить усіх членів сім'ї, хату, інші будівлі, криниці.

За давньою традицією, церемонія освячення води відбувалася під відкритим небом, на берегах річок, струмків, озер. Ще напередодні Йордана, з льоду вирубували великий хрест («йордан») і ставили його поруч з ополонкою. Скульптурне зображення хреста встановлювали вертикально і нерідко обливали буряковим квасом, від чого воно набирало червоного кольору. Було прийнято також прикрашати хрест барвінком і гілками сосни.

Співробітники НПП «Великий Луг» вирішили теж залучитися до Водохреща. 19 січня на мальовничому березі Каховського водосховища на території урочища Басанька ПОНДВ «Скельки», де відкривається чудовий краєвид на острови Великі та Малі Кучугури, пройшло святкування, із традиційним зимовим купанням.

Морозна погода, святкова атмосфера та єдність душ залишили незабутні відчуття й спогади кожному.

Вітаємо усіх із святом Хрещення Господня!!!


Підгодівля диких тварин - традиційний біотехнічний захід, який відіграє важливу роль у підтриманні рівня чисельності їх поголів'я, служить вагомим чинником попередження чи зменшення пошкоджень лісового і сільського господарства, забезпечує виживання багатьох видів в екстремальних зимових умовах. Для кожного з видів фауни, залежно від його біологічних властивостей, слід проводити підгодівлю відповідно до вимог цього виду. Так працівниками Національного природного парку «Великий Луг» проводиться підгодівля таких видів тварин, як: козуля, дикі кабани, зайці, фазани, куріпки та інші.