Архів новин НПП «Великий Луг» 2015 рік
В грудні проводився творчий конкурс «Новорічна композиція». До участі в конкурсі запрошувалися учні 5-11 класів КЗ «Скельківська ЗОШ І-ІІІ ст.» та КЗ «Дніпрорудненська ЗОШ І-ІІІ ст. «Талант»».
На конкурс в школі «Талант» було подано 19 робіт – новорічних композицій, виготовлених з гілочок сосни та прикрашених свічками, шишками, стрічками, ялинковими іграшками і навіть цукерками.
За результатами конкурсу місця розподілилися так:
І місце – учениця 8-А класу Плотнікова Анна.
ІІ місце – учень 8-Б класу Решетняк Едуард.
ІІІ місце – учениця 8-А класу Старчикова Анастасія.
Приз глядацьких симпатій – учні 8-Б класу Демешко Дмитро та Самусенко Андрій.
Також в грудні проводився конкурс малюнку «Пернаті друзі».
До участі в конкурсі запрошувалися учні 5-11 класів КЗ «Дніпрорудненська ЗОШ І-ІІІ ст. «Талант»».
На конкурс в школі «Талант» було подано робіт.
За результатами конкурсу місця розподілилися так:
І місце – учень 8-Б класу Демешко Дмитро.
ІІ місце – учень 11 класу Шилін Олег.
ІІІ місце – 8-Б класу Самусенко Андрій.
Приз глядацьких симпатій – учні 11 класу Висоцька Діана та Романов Євген.
24 грудня всі учасники конкурсу були нагороджені почесними грамотами та призами.
19 грудня проведений семінар на тему «Охорона та збереження природи нашого краю». В семінарі взяли участь фахівці СЕОтР, члени молодіжної громадської організації Клубу «Білі Ворони», учні Дніпрорудненської школи «Талант», Дніпрорудненської гімназії «Софія», інженер-еколог Вавіло В.Ф., зацікавлені жителі міста. Всього захід зібрав 60 чоловік. На семінарі розглядали основні напрямки природоохоронної діяльності та заходи з охорони та відновлення природи, які проводяться в Національному природному парку «Великий Луг». Особлива увага приділялася одному з аспектів охорони та збереження природи – організації та проведенню акцій екологічної дії (АЕД). Семінар складався з теоретичної та практичної частини. В рамках теоретичної частини семінару були розглянуті пункти алгоритму організації, проведення та оцінки АЕД; приклади АЕД проведених НПП «Великий Луг» спільно з Клубом «Білі Ворони». В практичній частині семінару був проведений етап акції «Допоможемо пернатим друзям!» – здійснений вихід в місто з розповсюдженням агітаційних листівок та пакетів з зерном для підгодівлі птахів. А також на території парку «Дружба» (рекреаційна зона НПП «Великий Луг») були вивішені годівнички, які учасники семінару наповнили зерном.
Національний природний парк «Великий Луг» запрошує усіх бажаючих відвідати IV фестиваль «Козацькі розваги», який відбудеться 26 вересня о 10.00 на території парку «Дружба» (центральна алея).
В програмі фестивалю:
– Ярмарок «Містечко народних майстрів»;
– Показовий виступ з козацького бойового мистецтва «Спас» вихованців Малобілозерської естетичної гімназії-інтернату «Дивосвіт»;
– Виступи творчих колективів міста;
– Майстер-класи з гончарного мистецтва та виготовлення ляльки-мотанки;
– Змагання між командами Клубу «Білі Ворони» та ПрАТ «ЗЗРК»;
– Конкурсно-розважальна програма для гостей фестивалю;
– Лава на лаву;
– Конкурси для дітей;
– Та звісно частування козацьким кулішем.
Організатори та спонсори фестивалю НПП «Великий Луг», Дніпрорудненська міська рада, молодіжна громадська організація Клуб «Білі Ворони» та профспілка шахти експлуатаційної ПрАТ ЗЗРК.
Не забудьте одягти вишиванку – підтримайте українські традиції.
Чекаємо на Вас! Приходьте, буде весело!
У вересні кожного року святкують Дні Європейської Спадщини.
Ідея святкування Днів європейської спадщини належить колишньому міністру культури Франції Джеку Лангу. У 1984 році за його ініціативою були організовані Дні відкритих дверей у Франції, які пройшли під гаслом «культурній спадщині — нове життя». Експериментальний проект набув такого неймовірного резонансу, що одним роком пізніше ця ініціатива була запропонована на конференції Європейської ради як угода про захист архітектурної спадщини Європи.
З цього часу протягом вересня в кожній країні проходять численні події та заходи, присвячені різним темам. Їхній загальний принцип — не лише розкрити багатство та розмаїття спільної спадщини в контексті міжнародного культурного діалогу, а й привернути увагу до численних національних і регіональних особливостей.
Національний природний парк «Великий Луг» проводить відкриту для відвідування виставку на тему: «Природні Заповідники України - спадщина для нащадків», яка буде проходити в бібліотеці сімейного дозвілля з 9 вересня та в міській бібліотеці ПК «Горняк» з 17 вересня. Будуть представлені фотоматеріали природи Національного природного парку «Великий Луг», а також літературні видання, присвячені збереженню та відновленню природного фонду України та території національного парку.
НПП «Великий Луг» запрошує всіх бажаючих.
1 вересня – День пам’яті видів, винищених людиною
Ми не побачимо їх вже ніколи... моа, тур, квага, дронт, тарпан, епіорніс, сумчатий вовк, безкрила гагарка, стеллерова корова, мандрівний голуб... Цих представників фауни ми, люди, не зможемо побачити вже ніколи. Ані в дикій природі, ні в зоопарках. Вони були легковажно знищені нами, і залишили згадку про себе хіба що в природничих музеях світу у вигляді шкур, скелетів та фотографій.
1 вересня було обрано для такої пам’яті, тому що саме цього числа в 1914 році в зоопарку м. Цинцинаті, США, помер останній мандрівний голуб. Історія знищення мандрівного голуба найбільш яскраво показує нам колосальні масштаби нашого марнотратства і необачності. І знищили цей вид птахів не древні дикуни, а, здавалось би цивілізовані, люди ХІХ століття.
Працівники Національного природного парку «Великий Луг» закликають всіх пригадати цю сумну дату, нагадати знайомим і пам’ятати, що природа – це книга, яку необхідно прочитати і вірно зрозуміти. Помилкове поняття приносить велику шкоду».
24 серпня День Незалежності України
На шляху боротьби за Незалежність український народ долає багато перешкод пов’язаних з наслідками амбітних радянських планів підкорення природи – від спрямування річок у зворотній бік до Чорнобильської катастрофи, від знищення унікальних природних екосистем, завдяки масштабним меліоративним заходам, до деградації земель, через надмірне розорювання. У цьому ключі заповідання природних територій є одним з найдієвіших інструментів для збереження мальовничої української природи.
Станом на 1 січня 2015 року в Україні створено та зберігаються 8154 території та об’єкти природно-заповідного фонду загальною площею 3,99 млн. га, що становить 6,15 % від території країни, а також заказник «Філофорне поле Зернова» площею 402,5 тис. га в акваторії Чорного моря.
У складі природно-заповідного фонду є 4 біосферних заповідника, 19 природних заповідників, 48 національних природних парків, 3121 заказник, 3411 пам‘яток природи, 80 регіональних ландшафтних парків, 811 заповідних урочищ, а також низка штучних об‘єктів: ботанічних садів, зоологічних парків, дендропарків та парків-пам‘яток садово-паркового мистецтва.
З 1991 року в нашій країні здійснено справжню революцію у галузі природно-заповідної справи: прийнято Закон України «Про природно-заповідний фонд України» та низку нормативно-правових актів, а площу природно-заповідного фонду збільшено маже втричі.
Особливе місце в системі природно-заповідного фонду України належить природним та біосферним заповідникам і національним природним паркам. Вони є природно-заповідними категоріями вищого рангу, мають значну площу й зберігають цінні природні комплекси та об’єкти. Також їх об’єднує наявність територій з режимом суворої заповідності, який забороняє будь-яку господарську діяльність. Створення спеціальних адміністрацій природно-заповідних установ, до функцій яких належить забезпечення режиму охорони, здійснення наукових досліджень та еколого-освітньої діяльності, організація рекреації тощо, сприяє ефективному виконанню поставлених природоохоронних завдань. З іншого боку, такі категорії як біосферні заповідники, національні природні парки та регіональні ландшафтні парки дозволяють гармонійно поєднати охорону природи та задоволення господарських потреб місцевого населення, сприяють розвитку туризму та підвищенню обізнаності населення. За часи незалежності створено 6 природних заповідники, 2 біосферних заповідники, 20 національних природних парків та 80 регіональних ландшафтних парки, що дозволило створити близько тисячі нових робочих місць та сприяє сталому розвитку регіонів.
На виконання Закону України «Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року», Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 385, відповідно до міжнародних зобов’язань, взятих Україною в рамках участі в Конвенції про охорону біологічного різноманіття та Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі, наближення стану довкілля до стандартів Європейського Союзу поставлено завдання у найближчі роки збільшити площу природно-заповідного фонду до 10-15 % від площі країни.
Отже нам є чим пишатися і над чим працювати далі. Ми закликаємо всіх небайдужих пізнавати скарби природно-заповідного фонду, берегти природу та родину, єднатися та творити успішну і незалежну державу Україну!
Впродовж чотирьох днів з 14 по 17 липня на території туристичного кемпінгу «Лиса Гора» проходив екологічний табір «Лисогірська Робінзонада».
Організацію та проведення заходу взяли на себе Національний природний парк «Великий Луг», молодіжна громадська організація Клуб «Білі Ворони» та Керівник гуртка ЦДЮТ МР Дніпрорудного.
Основними завданнями екотабору були пропаганда знань та навичок з пішохідного та байдаркового туризму, екології та медико-санітарної підготовки, виховання екологічної культури серед учнівської молоді, обмін досвідом, підвищення спортивної майстерності та зміцнення дружніх зв'язків між навчальними закладами, громадськими організаціями та НПП «Великий Луг».
Незважаючи на зливи, сильний шторм на водосховищі та шквальний вітер, 22 учасники табору змогли пройти всю програму «Робінзонади».
На початку табору ми відвідали Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова», де не тільки оглянули експозиційні кімнати музею, а й відвідали підвали замку, в темних закутках якого нас лякав милий привид.
Дві команди «Дикари» та «Курлык» проходили тренінги та змагалися в техніці пішохідного туризму, спортивному орієнтуванню, стрільбі з пневматичної гвинтівки та арбалету, дартсі, слеклайні та байдарковому туризму. Дуже весело пройшли жартівливі вікторини, кулінарні конкурси та різноманітні естафети. Не забули ми й про необхідне для будь-якого Робінзона – тренувалися у встановленні палатки, розведенні вогню, вчилися користуватися топографічними знаками та абеткою Морзе.
За результатами змагань з невеликим відривом перемогла команда «Дикари» на чолі з капітаном Романовим Євгеном.
По закінченню екотабору всі учасники були нагороджені почесними грамотами та солодкими призами. А потім був проведений ритуал посвячення в «Лисогірські Робінзони». Перевдягнуті керівники екотабору розмальовували учасників команд, змушували їх кланятися лопаті та веслу, напували «еліксиром» та разом з ними виголошували клятву Робінзонів. Відтепер 19 чоловік можуть пишатися гордим званням «Лисогірський Робінзон».
Фахівці Парку спільно с активістами велосипедного спорту району розробили туристичний велосипедний маршрут.
Маршрут проходить по території НПП «Великий Луг» від м. Дніпрорудне до Іванового джерела.
Протяжність маршруту: 20 км
Час проходження маршруту: 2,5-3 год.
Значення туристичного маршруту: Відпочинок, ознайомлення з історією та краєвидами рідного краю, розвиток велосипедного спорту.
Маршрут проходить повз вапнякові печери, карстові воронки, джерело «Сім маяків», джерело «Рибацьке», джерело «Козацьке», козачі поховання, яружно-балочну систему рельєфу, чудові краєвиди заплавних терас та узбережжя Каховського водосховища.
Територія цікава тим, що тут в умовах степу сформувались не типові для даної місцевості ландшафти з рослинним та тваринним світом подібні лісостеповій зоні. Також для велосипедистів тут дуже цікавий рельєф – хвиляста яружно-балочна система змінюється широкими пласкими заплавними терасами. На маршруті можна зустріти безліч представників фауни. Побачити велике різноманіття комах, почути спів птахів, привітати допитливих лисенят та спробувати наздогнати зайців.
Туристичний маршрут використовується протягом світлового дня з квітня по жовтень.
В рамках відзначення Дня працівника природно-заповідної справи, 7 липня відбулися урочисті збори, під час яких кращі працівники були відзначені грамотами за сумлінну працю та досягнення в професії.
Працівники Національного природного парку «Великий Луг» другий рік поспіль збираються в цей день на березі мальовничого ставка для відзначення професійного свята. В цьому році свято пройшло під гаслом «Природа і родина – єдина Україна». За традиціями предків ми плели вінки, пускали їх на воду, розпалювали багаття та співали пісні. А для розваги учасників свята проводили різноманітні конкурси – естафети, вікторини, зав’язування косичок зі стрічок.
В Мелітопольському університеті ім. Б. Хмельницького проведена фотовиставка «Пізнай свій рідний край. Птахи Великого Лугу».
Проведена інформаційна кампанія, спрямована на підвищення обізнаності громадськості: в установах самоврядування виставлені стенди з інформацією про відзначення свята.
Проведено лекцію в громадській організації «Запорізьке товариство охорони птахів» на тему «Охорона природи – справа кожного».
Щорічно в першу суботу липня, починаючи з 2003 року, відзначається міжнародний День Дніпра. В цей день в містах, розташованих на р. Дніпро, проводять ряд заходів по благоустрою прибережної території, ліквідації стихійних звалищ сміття на берегах Дніпра та його приток, облаштуванню місць відпочинку населення.
В рамках відзначення Дня Дніпра 6 липня Національний природний парк «Великий Луг» організував та провів акцію екологічної дії «Чистий берег».
Під гаслом «Чистим водоймам – чисті береги!» зібралося 53 чоловіка – працівники НПП «Великий Луг», гідрогеолого-меліоративної експедиції, приватного акціонерного підприємства «Запорізький залізорудний комбінат» та члени молодіжної громадської організації Клубу «Білі Ворони».
В ході акції було проведено прибирання території узбережжя Каховського водосховища, а також прилеглої лісосмуги від побутового сміття. В результаті було зібрано 5,5 кубічних метрів сміття, яке після акції було вивезене на сміттєзвалище. Дякуємо ПАТ ЗЗРК за транспорт наданий для вивезення сміття та всім хто взяв участь в акції!
7 ЛИПНЯ – ДЕНЬ ПРАЦІВНИКА ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНОЇ СПРАВИ
Указом Президента України від 18 серпня 2009 № 629 7 липня визначено професійним святом працівників природно-заповідної справи.
Завдяки зусиллям працівників природно-заповідної справи в Україні створено та зберігаються 8154 територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 3,99 млн. га, що становить 6,15 % від території країни, а також заказник «Філофорне поле Зернова» площею 402,5 тис. га в акваторії Чорного моря. У складі природно-заповідного фонду є 4 біосферних заповідники, 19 природних заповідників, 48 національних природних парків, 3121 заказники, 3411 пам‘яток природи, 80 регіональних ландшафтних парків, 811 заповідних урочищ, а також низка штучних об‘єктів: ботанічних садів, зоологічних парків, дендропарків та парків-пам‘яток садово-паркового мистецтва.
Цей день, 7 липня, обрано невипадково, адже асоціюється він з прадавнім святом Івана Купала – з періодом, коли сонце приходить до зеніту, дає найбільше тепла та світла, виявляє свою чудодійну силу для рослинного і тваринного світу, а отже і для людини.
Існує легенда, що в Купальську ніч розквітає чарівна квітка папороті і той, хто її знайде, той усе на світі знатиме, дістане скарби, матиме найвищий врожай та не боятиметься лихих сил. Довгий час люди не знали, як розмножуються папороті, адже ніхто не бачив їх квітів. Це надавало рослині таємничості, загадковості і стало основою легенд і казок. Так і виникла легенда ніби папороть цвіте лише один день на рік.
Цього року символом природно-заповідної справи обрано звичайний вид папороті – щитник чоловічий. «Квіти» цієї папороті – спорангії, знаходяться на звороті листків та прикриті щитовидним покривальцем, від чого і пішла назва виду. Щитник чоловічий можна зустріти у всіх регіонах нашої країни, що уособлює наше прагнення до об’єднання та захисту природи і України.
Сподіваємося краса цієї рослини, її воля до життя та «містичні» властивості стануть щитом нашим працівникам природно-заповідної справи, які захищають природу не лише на своїх робочих місцях, а й на кордонах нашої держави у зоні бойових дій.
Враховуючи складну ситуацію, яка склалася у нашій державі, ті виклики, які постають перед нами у професійній діяльності, те горе війни, яке торкнулося кожної родини, пропонуємо девіз цього року:
«Природа і родина – єдина Україна!»
28 червня в місті Дніпрорудне був проведений велодень
Захід, присвячений святкуванню Дня конституції України та Дня молоді, проводився з метою популяризації велосипедного спорту та гарних краєвидів нашого краю.
Організаторами заходу виступили Дніпрорудненська велогрупа Eternal dreamers та Національний природний парк «Великий Луг».
Після привітання міського голови, представників правління ПАТ ЗЗРК та презентації велосипедного маршруту по території НПП «Великий Луг» був проведений велопробіг. По закінченню пробігу учасники мали змогу виграти в лотереї різноманітні призи: бафи, велосипедні дзеркала, дзвоники, замки, крила та інше.
Одночасно з пробігом проводився конкурс малюнку на асфальті для наймолодших учасників заходу. Для велосипедистів 8-15 років проводилися конкурси з велоспринту та велоестафети.
Переможцями в конкурсах стали:
1. Спринт 13-15 років: ІІІ місце – Ярицин Олександр, ІІ – Продайвода Олександр, І – Березняк Руслан.
2. Спринт 11-12 років: ІІІ місце – Міняйло Микита, ІІ – Засядько Матвій, І – Дмитровський Олександр.
3. Спринт 8-10 років: ІІ місце – Вавілов Вадим, І – Сидоренко Софія.
4. Естафета: ІІІ місце – Самофал Андрій та Засядько Матвій, ІІ – Порожняк Олег та Ярицин Олександр, І – Березняк Руслан та Стівен Блайлеве.
Наступним етапом заходу став квест, під час якого велосипедисти повинні були подолати 7 контрольних пунктів, на яких судді задавали їм різні завдання, а також відгадати зашифровані місця та об’єкти та сфотографуватися на їх фоні. В квесті взяли участь 7 команд: «Маша и медведи», «Чёрная борода», «Беркут», «Бумеранг», «Болтик», «Нави» та «Золотой обод».
За результатами велоквесту ІІІ місце зайняла команда «Беркут» з загальним часом проходження 4 години 23 хвилини. ІІ місце посіла команда «Маша и медведи» – 4 години 17 хвилин. І місце виборола команда «Золотой обод» – 3 години 21 хвилина.
Всі призери та переможці були нагороджені почесними грамотами та призами.
Ми вдячні художнім колективам та працівникам Центру дитячої та юнацької творчості м. Дніпрорудне за чудові виступи; представникам еколого-краєзнавчого гуртка «Білі Ворони» та велосипедистам, які взяли на себе суддівство на велоквесті; а також правлінню ПАТ ЗЗРК за допомогу в нагородженні переможців змагань.
Захід такого формату в нашому місті проводився вперше, і хоча були й недоліки, результатом залишилися задоволені і учасники і організатори.
І знову скелі подолали, і знов Дніпро перепливли
16-19 червня на території рекреаційної зони природного заповіднику «Хортиця» відбувся традиційний екологічний табір «Хортиця козацька».
Організацію та проведення заходу забезпечували фахівці Національного природного парку «Великий Луг», члени молодіжної громадської організації Клубу «Білі Ворони» та керівник еколого-краєзнавчого гуртка «Білі Ворони» ЦДЮТ Дніпрорудненської міської ради.
Основними завданнями заходу є пропаганда серед учнівської молоді знань та навичок з екологічного, історичного та географічного краєзнавства, популяризація і розвиток пішохідного та байдаркового туризму, обмін досвідом, підвищення спортивної майстерності та зміцнення дружніх зв'язків між учбовими закладами, громадськими організаціями та НПП «Великий Луг».
На початку заходу наша група відвідала Запорізьку Січ – комплекс побудований на місці славетної колиски козацтва. Наступного ранку ми відвідали масово-туристичний комплекс «Скіфський стан», де прямо серед степу виситься оглядова вежа, шумлять трави на курганах, та пильно поглядають на своїх потомків баби́-охоронці.
Кожного дня учасники табору проходили тренінги зі скелелазіння, байдаркового туризму, дартсу та слеклайну. Разом ми готували та куштували їжу, приготовану на відкритому вогні. А ввечері співали туристські пісні, слухали розповіді старших товаришів про історію Запорізького козацтва, флору, фауну та легенди Хортиці.
Недовгі але рясні дощі та синці, здобути на скелях, не завадили в повній мірі насолодитися гарними краєвидами, співом птахів та отримати бурю емоцій від подолання нової вершини або першого дотику кам’янистого берегу іншої сторони Дніпра.
Відбувся VІ семінар-тренінг «Великолузька Січ»
11-14 червня на базі туристського кемпінгу «Лиса гора» пройшов VІ традиційний інтегрований семінар-тренінг «Великолузька Січ» з учнівською молоддю Запорізької області.
Організацію та проведення заходу забезпечили фахівці Національного природного парку «Великий Луг», члени молодіжної громадської організації Клубу «Білі Ворони» та керівник еколого-краєзнавчого гуртка «Білі Ворони» ЦДЮТ Дніпрорудненської міської ради.
У семінарі взяли участь 3 команди КЗ «Дніпрорудненська ЗОШ І-ІІІ ступенів «Талант»», команда Шевченківської ЗОШ Василівської районної ради, команда Карл-Лібкнехтської ЗОШ І-ІІІ ступенів Розівської районної ради Запорізької області та 2 команди станції юних туристів КПНЗ «ЦДЮТіТ» Василівської районної ради.
Протягом чотирьох днів 7 команд обмінювалися досвідом, слухали цікаві лекції, проходили тренінги з різних видів спорту, удосконалювали свої знання з історії запорізького козацтва, біології, екології. На чолі команд були досвідчені керівники Янковська Лідія Павлівна (Шевченківська ЗОШ), Гнідець Анатолій Ярославович (Карл-Лібкнехтської ЗОШ), Жук Наталія Сергіївна, Дроздова Ганна Сергіївна (Діпрорудненська ЗОШ), Мироненко Дмитро Володимирович, Жуковець Анастасія Іванівна (Василівська станція юних туристів).
В програмі семінару були тренінги і змагання з дартсу, стрільби з арбалету, байдаркового туризму, кулінарні конкурси, конкурс туристської пісні. Були проведені майстер-класи з ТПТ (Гнідець А.Я. і Мироненко Д.В.), спортивного орієнтування (Янковська Л.П. і Жуковець А.І.), слеклайну (Євген Романов, Віталій Батовський, Віталій Сидоренко, Карина Ляшко). Надзвичайно напружено пройшов екологічний лабіринт, котрий передбачав проходження станцій «Швидка медична допомога», «Туристьска. Вузли», «Історична», «Еколого-біологічна» та «Логічне мислення».
Родзинкою семінару став майстер-клас «Лялька-мотанка» чудової майстрині Оксани Григорівни Мєшкової. Дівчата і хлопці взяли участь у виготовленні ляльок берегинь. Ганна Сергіївна організувала і провела традиційні для Білих Ворон конкурси «Козацькі розваги». Змагалися команди в армрестлінгу, віджиманні, комбінованих естафетах та жартівливих конкурсах «Тарань», «Непийпиво», «Об'їдайло».
Кожного вечора юнаки змагалися на футбольному майданчику. Біля вогнища лунали чудові пісні у виконанні члена Клубу «Білі Ворони» Олександра Стьопіна.
В кінці кожного дня за підсумками конкурсів і змагань нагороджувалися кращі команди і чемпіони в особистому заліку.
В загальному заліку перемогу здобула команда «Зоря» з Розівського району (капітан команди Гнідець Іван). Команди-учасники отримали подарунки від клубу «Білі Ворони» і НПП «Великий Луг» – спальний мішок, компаси, похідні килимки, бадмінтон, багато солодких призів і Почесних грамот. Усі керівники команд також були нагороджені Почесними грамотами і отримали подарунки від організаторів. Головним фотографом семінару виступив член Ради ветеранів клубу «Білі Ворони» Петелько Сергій Миколайович.
6 червня на території рекреаційного комплексу «Маяк» Національного природного парку «Великий Луг» пройшло дев’яте традиційне змагання з любительської літньої рибної ловлі на поплавочну вудочку «Золотий гачок».
Змагання організовується та проводиться фахівцями НПП «Великий Луг». Вперше змагання з рибної ловлі на території нашої установи проводилося в 2007 році. Тоді національний парк ще тільки починав розвиватися, і більшість учасників була з працівників Парку. З кожним роком все більше рибалок бере участь в нашому змаганні. Цього разу позмагатися вирішили 25 учасників, серед яких працівники ПАТ ЗЗРК та жителі міста Дніпрорудне та села Скельки. Вперше за історію «Золотого гачка» в змаганні взяли участь жінки. Дві представниці прекрасної статі змагалися на одному рівні з чоловіками.
Продовж трьох годин змагання рибалки повинні були піймати якомога більше риби. По завершенню змагань вся риба зважувалася і випускалася живою назад у водойму.
Загальна кількість виловленої риби становила 11,83 кг.
ІІІ місце з уловом в 1,455 кг зайняв шахтар Соломаха Дмитро.
ІІ місце з уловом в 1,545 кг – шахтар Гвоздєв Дмитро.
І місце з уловом в 2,985 кг виборов шахтар Матюх Олег.
Призери були нагороджені почесними грамотами та невеликими призами. Також суддівська колегія відмітила наймолодшого учасника – 18-річного Євдокимова Дениса, найдосвідченішого учасника – 63-річного Кіма Володимира та найактивнішого учасника – Дзюбу Софію, яка допомагала своєму батьку.
Ми вдячні профспілці ПАТ ЗЗРК, яка стала спонсором змагання.
5 червня відзначається Всесвітній день довкілля.
Свято було започатковано в червні 1972 року на конференції по проблемам навколишнього середовища в м. Стокгольм. Основною метою свята є пробудження в кожній людині бажання сприяти охороні довкілля.
Святкування Всесвітнього дня довкілля супроводжується такими заходами як вуличні мітинги, акції, паради велосипедистів, конкурси плакатів та малюнків в школах, висадка дерев та кущів, а також кампанії по регенерації відходів та прибиранню території.
Кожен рік святкування Всесвітнього дня довкілля проводиться під певною темою. Так в різні роки темами цього дня були: «Тільки одна Земля», «Вода ключовий ресурс життя», «Дерево для миру», «Підніми свій голос але не рівень моря», «Організація збору, видалення та захоронення відходів: кислотні дощі та енергія» та інші.
Цього року тема Всесвітнього дня довкілля «Сім мільярдів бажань. Одна планета. Споживай дбайливо!».
https://www.youtube.com/watch?v=mYMqn4ESDDc
22 травня, світ відзначає Міжнародний день біорізноманіття.
Генеральна Асамблея ООН на 55 сесії у 2000 році проголосила 22 травня Міжнародним днем біорізноманіття.
День було проголошено з метою підвищення поінформованості людей планети стосовно питань збереження біорізноманіття на честь прийняття 22 травня 1992 року тексту Конвенції про біорізноманіття. У 2015 році цей день проводиться за темою «Біорізноманіття для сталого розвитку».
Міжнародний день біорізноманіття, це ще одна нагода звернути увагу людства на актуальні проблеми збереження природи, визначення її ролі у нашому повсякденному житті. Біорізноманіття Земної кулі – це приблизно 1,6 млн. описаних біологічних видів, але, за різними оцінками, реальна кількість видів на Землі є значно більше. Будь-який живий організм відіграє свою роль в екосистемах і представляється часткою трофічного ланцюга. Якщо одна частинка такого ланцюга випадає, під загрозою знаходиться вся екосистема. Кожен біологічний вид є невід'ємною частиною екосистеми Землі й зникнення хоча б одного з них призводить до незворотних процесів у природі. Скорочення видів тварин і рослин викликає деградацію екосистем. Результат – опустелювання земель, скорочення продуктивності земельних угідь і, врешті погіршення умов життя.
Споживацьке ставлення до природних ресурсів призводить до втрати лісів, степів, які є середовищем існування багатьох видів, зокрема тих, що занесені до Червоної книги. Саме жива природа є основою життя на Землі та фундаментом гармонійного існування. Фактори, що передують втраті біологічного різноманіття: забруднення навколишнього середовища; глобальні кліматичні зміни; опустелювання; зростання населення, надмірне споживання та безрозсудне використання природних ресурсів. Сьогодні у світі під загрозою зникнення перебуває понад 7 тисяч видів тварин і майже 60 тисяч видів рослин. З метою захисту та охорони рідкісних або зникаючих видів тварин і рослин був створений Національний природний парк «Великий Луг».
На сьогоднішній день фауна Національного природного парку «Великий Луг» налічує 1447 видів, з яких до Червоної Книги України занесено 115 видів, до Бернської конвенції – 258 видів, до Бонської конвенції – 122, до Європейського Червоного списку – 32, до списку CITES – 30, до Списку Міжнародної спілки охорони природи – 30. Фауна Парку представлена 218 видами птахів, 52 – риб, 41 – ссавців, 6 – плазунів, 10 – земноводних, а найчисельнішими є комахи – 1120 видів.
Рослинний світ Парку також дуже різноманітний та налічує 517 видів рослин, з них: 21видів віднесені до Червоної книги України, 27 – регіонально рідкісні види Запорізької області.
23 травня на території урочища «Великий Луг» Національного природного парку «Великий Луг» (Заяча поляна) був проведений екологічний табір. Цього разу захід зібрав 38 чоловік. Серед них: фахівець з рекреації Національного природного парку «Великий Луг», члени молодіжної громадської організації Клубу «Білі Ворони», керівник еколого-краєзнавчого гуртка «Білі Ворони», учні Дніпрорудненської школи «Талант» та працівники ПАТ ЗЗРК.
Під час екотабору проводилися змагання з дартсу, слеклайну, техніці пішохідного туризму, перетягуванні канату, стрільбі з пневматичної зброї та арбалету, а також пісенний та кулінарний конкурси. Учні школи розділилися на три інтегровані команди. За результатами конкурсів визначались переможці в командному та особовому заліку, які по закінченню табору були нагороджені солодкими призами.
Основною метою заходу було формування і функціонування конкурентоспроможного туристичного комплексу.
Кластер проводився на базі Василівського Центру культури та дозвілля та Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова».
В круглому столі взяли участь представники районної державної адміністрації, Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова», Балківського краєзнавчого музею, Експозиції «Еристівка», НПП «Великий Луг», «Галерея народного творчества» Н.А. Речки, Василівської гімназії «Сузір’я», Василівських загальноосвітніх шкіл, державного підприємства «Василівське лісове господарство». Також були презентовані Дніпрорудненський міський краєзнавчий музей, Василівський приватний «Зоокуток», КЗ «Малобілозерська спеціалізована естетична школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Дивосвіт»» Запорізької обласної ради, ландшафтний заказник «Лиса Гора», Храм Миколи Чудотворця, Вітряний млин с. Кам’янське.
Під час круглого столу учасники заходу презентували свої організації та установи, обмінювалися візитками та буклетами, обговорювали можливість висвітлення на сайтах інформації стосовно організацій-учасників та створення єдиного комплексу спрямованого на надання туристичних послуг.
Потім для учасників заходу була проведена екскурсії «Сокральна Василівщина», «Садиба Попова» з відвідуванням підземелля Василівського замку та відвідування Василівського приватного зоокутка.
Захід проводився за ініціативи та підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації, відділу культури та туризму Василівської районної державної адміністрації, Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова» Запорізької обласної ради та благодійного фонду «Василівський замок».
Сезон екскурсій вже відкритий!
Фахівці НПП "Великий Луг" проводять екскурсії по екологічним стежкам та туристичним маршрутам, які прокладені на території Парку. Запрошуємо на екскурсії всіх бажаючих пройти по нашим стежкам, послухати розповідь про історію, геологічну будову, тваринний та рослинний світ цієї місцевості, а також легенди якими овіяна територія колишніх плавнів Великого Лугу.
Для замовлення екскурсій, або з приводу відпочинку на території Парку звертайтеся за телефонами (06175) 6-65-78, або 0963876772.
ЛАСКАВО ПРОСИМО!
АКЦІЯ «Тиждень охорони праці»
з нагоди Всесвітнього дня охорони праці 28 квітня
Міжнародна організація праці (МОП) оголосила 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці з метою привернення уваги світової громадськості до масштабів проблеми та до створення і просування культури охорони праці, яка може сприяти зниженню щорічної смертності на робочому місці.
Ідея святкування Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня пам’яті загиблих працівників, який було проведено американськими і канадськими трудящими в 1989 році в пам’ять про працівників, що загинули та постраждали на роботі. Уперше в світі з ініціативи МОП цей день відзначався у 2003 році.
Україною підтримано ініціативу МОП і 28 квітня відповідно до Указу Президента від 18 серпня 2006 року № 685/2006 визначено як День охорони праці.
В період з 27.04.2015р по 30.04.2015р в Національному природному парку «Великий Луг» була проведена акція «Тиждень охорони праці» з нагоди святкування Всесвітнього дня охорони праці - 28 квітня. Акція проходила під девізом «Приєднуйтесь до формування превентивної культури охорони праці». Проведення акції проходило згідно затвердженого Плану заходів, після чого відбулося заохочення переможців конкурсу за результатами останніх показників безпеки праці.
З метою створення зеленого оазису посеред міста, об’єднавши зусилля міська рада та НПП «Великий Луг» 10 квітня висадили 9 дубів та 8 кленів поблизу АТБ. Так в продовження цієй акції 28 квітня висадили ще 30 дубів. Цього разу до нас приєдналися працівники ПАТ «ЗЖРК», які своєю силою та ентузіазмом допомогли стати нашому місту ще зеленішим.
25 квітня на території рекреаційної зони Національного природного парку «Великий Луг» пройшов 28-й традиційний еколого-туристський зліт «Весна 2015». Організаторами заходу вкотре виступили молодіжна громадська організація Клуб «Білі Ворони» та Національний природний парк «Великий Луг».
Цього разу до п’яти інтегрованих команд Дніпрорудненської школи «Талант» приєдналися ще дві – команда школи с. Шевченко «35 меридіан», та команда працівників шахти «Експлуатаційна» ПАТ ЗЗРК «Гірники».
До відкриття зльоту був проведений другий етап акції екологічної дії «Зробимо Україну чистою!». Всі учасники отримали печатки та пакети та пройшлися екологічним десантом по території проведення заходу – парку «Дружба». Все зібране сміття було вивезено на сміттєзвалище.
На відкритті злоту президент Клубу «Білі Ворони» Решетов С.О., представники профспілки ПАТ ЗЗРК Пастушенко М.М. та Борисенко Ю.Г. та голова міста Дніпрорудне Матвєєв Є.С. привітали всіх присутніх та побажали успіхів командам-учасникам. Конкурсна програма зльоту складалася з інтелектуальних та спортивних змагань. Впродовж трьох годин команди змагалися в спортивному орієнтуванні, стрільбі з пневматичної зброї, стрільбі з арбалету, слеклайні (ходіння по стропі), дартсі; пригощали суддівську колегію завиванцями та варениками; демонстрували знання червонокнижних рослин та тварин, мінералів та гірських порід, об'єктів природо-заповідного фонду України, а також злагодженість в виконанні туристських пісень.
27 квітня в приміщенні школи «Талант» було проведено нагородження переможців. Всі команди-призери отримали почесні грамоти та солодкі призи. Також нагороджені були переможці в особистій першості в конкурсах слеклайну (3 призери), стрільби з арбалету, пневматичних гвинтівки та пістолету (по 1 призеру), які окрім грамот та смачних призів отримали медалі.
В загальному заліку почесне ІІІ місце зайняла команда Дніпрорудненської школи «Талант» «Клёвые пельмени», капітан команди Віталій Батовський. ІІ місце – команда шахти «Експлуатаційна» ПАТ ЗЗРК «Гірники», капітан команди Морозов Ігор. А перше місце, зайнявши 8 призових місць в різних конкурсах, виборола команда школи «Талант» «Борзые кораты», капітан команди Віталій Сидоренко, яка крім призів та почесної грамоти за перемогу отримала золоті медалі для всіх членів команди.
Команди «Друзья», «Костёр», «Весёлые детишки» та «35 меридіан» (с. Шевченко) не зайняли призових місць в загальному заліку, але також були нагороджені призами та грамотами за активну участь в зльоті.
Ми дуже вдячні командам, які взяли участь у заході, а також нашим спонсорам, які забезпечили призовий фонд для нагородження.
Національний природний парк «Велкий Луг» відзначив День Довкілля.
В рамках відзначення професійного свята по охороні навколишнього природного середовища Національний природний парк «Великий Луг» в квітні провів акції екологічної дії.
Щорічно Парк проводить акцію «Зелений паросток майбутнього». В рамках акції впродовж року проводиться ряд заходів, в ході яких на території шкіл, дитячих садочків та інших установ висаджуються паростки дерев та кущів.
Так на території Білозерської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів співробітниками Парку разом з учнями та працівниками школи висадили 22 саджанці сосни. Молоді дерева висаджувались на території пришкільної екологічної стежки, організованої раніше також спільними зусиллями. На території Скельківської ЗОШ висадили 70 кустів бузку. Також відвідали дитячий садок «Оленка» в с. Мала Білозерка та разом висадили дуби, мильне дерево, тую, глід, жасмін та хризантеми.
18 квітня до Дня довкілля на території НПП «Великий Луг» пройшов суботник на який зібралися 75 небайдужих людей, стурбованих екологічним станом нашого міста. Працівники НПП «Великий Луг», гірники шахти «Експлуатаційна», члени Ради ветеранів Клубу «Білі Ворони», члени Клубу, учні 5 - 11 класів школи «Талант» на узбережжі Каховського водосховища протягом півтора годин зібрали величезну кількість побутових твердих відходів. Ми завантажили всі пакети в самоскид, люб'язно наданий ПрАТ ЗЗРК, і вивезли на полігон.
Вдячні усім, хто не залишається осторонь!
Патріотично-екологічна акція.
В квітні за ініціативи Національного природного парку «Великий Луг» спільно з колективом Дніпрорудненської міської ради, на територї міста висадили дубову алею пам’яті Героїв «Небесної Сотні».
У трудовому десанті брали участь працівники Парку і міської ради. Також дякуєм трьом небайдужим жителям міста, які взяли участь у цій благородній справі.
На цьому ж місці планується всановити стенд героям, який нагадуватиме про відвагу, мужність та героїзм борців за право українського народу бути собою.
Фотоконкурс, присвячений міжнародному Дню птахів.
1 квітня святкується міжнародний День птахів. В рамках відзначення цієї дати Національний природний парк «Великий Луг» спільно з молодіжною громадською організацією Клубом «Білі Ворони» протягом 1-7 квітня проводили фотоконкурс.
Для участі в фотоконкурсі були запрошені учні шкіл міста Дніпрорудного. В ході конкурсу учасники повинні були протягом п’яти днів (1-5 квітня) сфотографувати якомога більше різних видів диких птахів, котрі можна зустріти на території Василівського району. Незважаючи на погані погодні умови в конкурсі все ж взяли участь 6 учнів Дніпрорудненських шкіл «Талант» та «Світоч». Для перемоги в конкурсі учасники мали набрати найбільшу кількість балів. Бали нараховувались за кількість відзнятих видів птахів та за правильно визначені назви видів.
ІІІ місце зайняв учень 7-А класу школи «Талант» Івашков Богдан, який набрав 7 балів.
ІІ місце – учень 9-Б класу школи «Талант» Сидоренко Віталій, який набрав 23 бали.
І місце виборов учень 10-А класу школи «Талант» Романов Євген, який набрав 44 бали.
Інші учасники набрали меншу кількість балів, але як і призери були нагороджені почесними грамотами та призами.
Подібний конкурс ми проводимо вперше, але сподіваємося що наступного року погода дозволить взяти участь в конкурсі більшій кількості бажаючих та відзняти більше видів наших таких гарних та різних птахів.
Каталог "Екологічний туризм та національні природні парки України" 2015 року.
27 березня на території парку «Дружба» природоохоронного науково-дослідного відділення «Панай» Національного природного парку «Великий Луг» до Дня Землі пройшов захід по впорядкуванню території. До заходу були залучені співробітники національного парку та працівники ПАТ ЗЗРК. Згідно плану учасники заходу розділилися на групи, кожна з яких виконувала певне завдання. Перша група займалася очищенням території від сміття залишеного відпочиваючими. Друга – вирізанням сухих кущів та паростків дерев, що сприяє кращому розвитку вже існуючих насаджень, а також естетичному вигляду парку. Третя – висадженням кущів бірючини, що сприяє відновленню «зеленої огорожі», та молодих дубів для поновлення флористичного складу парку. Цього разу в заході взяли участь 40 чоловік.
Це не останній широкомасштабний захід по впорядкуванню території – наближається 18 квітня – Всеукраїнський день довкілля. В цей день планується проведення суботника який охопить як більшу територію (узбережжя Каховського водосховища, парк «Дружба») так і більшу кількість учасників (крім постійних учасників – НПП «Великий Луг» та Клубу «Білі Ворони», планується участь працівників ПАТ ЗЗРК та жителів міста Дніпрорудне).
Другий рік поспіль Національний природний парк «Великий Луг» спільно з молодіжною громадською організацією Клубом «Білі Ворони» приймає участь у Всеукраїнській акції «Дім для птаха», яка організована Київським еколого-культурним центром.
В рамках акції ми проводимо конкурс «Дім для птаха» серед учнів Дніпрорудненської школи «Талант». На конкурс діти виготовляють шпаківні та синичники. Кожна робота оцінюється за трьома параметрами: краса, функціональність та якість виконання.
В цьому році на конкурс було подано 11 шпаківень. Після довгого обговорення суддівська колегія розподілила призові місця так:
ІІІ місце посіли роботи одразу трьох учасників – Гнатенка Дмитра учня 7-Б класу, Дрозд Поліни учениці 6-Б класу, Селюкової Анастасіяї учениці 4-А класу.
ІІ місце зайняла робота учня 7-Б класу Новаковського Антона.
І місце виборола робота учня 10-А класу Романова Євгена.
В рамках заходу 21 березня пройшов конкурс «Жайворонки», на який учасники готували випічку у формі птахів – традиційне частування на День птахів. 22 березня в День птахів представники Парку разом з учасниками конкурсу на території парку «Дружба» ПОНДВ «Панай НПП «Великий Луг» вивісили всі виготовлені шпаківні та розклали на пеньки «жайворонків» для птахів.
20 березня з гуртком «Юні друзі природи», який функіонує на базі Скельківської школи проведене заняття, на якому діти перегнули презентацію про ранньоквітучі рослини, які зростають на території НПП «Великий Луг». Після презентації була проведена невелика вікторина, вході якої перевірили наскільки діти засвоїли пройдений матеріал. За правельні відповіді діти отримали сувеніри – календарі та закладки з зображенями природи НПП «Великий Луг».
В лютому стартувала щорічна кампанія «Увага, первоцвіти!».
В лютому стартувала щорічна кампанія «Увага, первоцвіти!». Головна мета кампанії передбачає недопущення торгівлі рослинами-ефемероїдами у зимово-весняний період, а також широке інформування населення, щодо необхідності збереження і примноження зникаючих видів рослин.
В ході кампанії передбачається проведення польових досліджень популяцій ефемероїдів, розповсюдження листівок-відозв серед населення, обстеження ринків на предмет продажу ефемероїдів.
14 лютого, 23 лютого та 8 березня були проведені рейди на ринках міста з метою виявлення місць незаконного продажу первоцвітів. Фактів продажу ефемероїдів зареєстровано не було.
В цьому році в організації кампанії до Національного природного парку «Великий Луг» та молодіжної громадської організації Клубу «Білі Ворони» приєдналися представники профспілки шахти «Експлуатаційна» ПАТ ЗЗРК. Для реалізації інформаційної частини кампанії були видані та розповсюджені серед населення листівки-відозви тиражем 500 шт., в яких викладений заклик приєднатися до кампанії та обрати для подарунків не первоцвіти, занесені до Червоної Книги України та Червоного списку Запорізької області, а будь-які інші квіти.На території НПП «Великий Луг» в межах м. Дніпрорудне існує еколого-просвітницька стежка «Першоцвіти», яка функціонує в період цвітіння ранньовесняних квітів. Для невеликих груп по території стежки фахівці Парку проводять екскурсії, основною метою яких є ознайомлення відвідувачів з ефемероїдами, що зростають на території НПП «Великий Луг», та виховання дбайливого ставлення до цих тендітних рослин, більшість з яких занесена до Червоної Книги України та Червоного Списку Запорізької області.
3 березня - Всесвітній день дикої природи
У грудні 2013 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 3 березня – день прийняття Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої флори і фауни, що перебувають під загрозою зникнення – Всесвітнім днем дикої природи.
Проблеми збереження довкілля та його окремих складових вже давно стали значним за обсягом напрямком міжнародного співробітництва світової спільноти. В руслі цих світових процесів знаходиться й Україна, яка взяла на себе низку міжнародних зобов’язань в екологічній сфері. Зокрема, одним із напрямів такої співпраці є забезпечення виконання Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES), прийнятої 3 березня 1973 року у м. Вашингтоні.
Виконання CITES повинно сприяти усуненню економічної зацікавленості в процесі використання дикої флори і фауни шляхом обмеження їхнього переміщення за межі країн, які є ареалом їхньої ж географічної популяції. Україна приєдналась до Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення, 14 травня 1999 року.
Мета Конвенції полягає в тому, щоб гарантувати, що міжнародна торгівля дикими тваринами і рослинами не створює загрози їх виживанню.
На сьогоднішній день фауна Національного природного парку «Великий Луг» налічує 1447 видів, з яких до Червоної Книги України занесено 115 видів, до Бернської конвенції – 258 видів, до Бонської конвенції – 122, до Європейського Червоного списку – 32, до списку CITES – 30, до Списку Міжнародної спілки охорони природи – 30. Фауна Парку представлена 218 видами птахів, 52 – риб, 41 – ссавців, 6 – плазунів, 10 – земноводних, а найчисельнішими є комахи – 1120 видів.
Рослинний світ Парку також дуже різноманітний та налічує 517 видів рослин, з них: 21видів віднесені до Червоної книги України, 27 – регіонально рідкісні види Запорізької області.
Любіть і бережіть природу рідного краю!
Національний природний парк «Великий Луг» відзначив Всесвітній День водно-болотних угідь.
В рамках відзначення Всесвітнього Дня водно-болотних угідь, який відзначається під девізом «Водно-болотні угіддя для нашого майбутнього» працівниками Національного природного парку «Великий Луг» (Запорізька обл.) проведено ряд еколого-освітніх та наукових заходів.
Співробітники НПП «Великий Луг» прийняли участь у координаційній нараді Запорізької обласної ради, щодо моніторингу та збереження ВБУ, яке відбулося 2 лютого 2015 р.
4 лютого в приміщенні сільської бібліотеки проведено науково-практичний семінар «Архіпелаг Великі та Малі Кучугури - водно-болотні угіддя майбутнього», для представників органів державної влади та самоврядування і громадськості з питань збереження водно – болотних угідь. На семінарі були присутні представники галузі культури, школи, бібліотеки, депутати сільської ради, сільськогосподарські організації та представники промислового рибодобування.
Постійно проводиться моніторинг та науково-дослідні роботи щодо стану мігруючих водно – болотних птахів в межах територій ВБУ Рамсарської конвенції. За результатами проведеної роботи відміченого зростання біорізноманіття ВБУ архіпелагу Великі та Малі Кучугури, де зафіксоване перше на Дніпрі гніздування косара (Platalea leucordia Linnaeus). Відмічено зростання чисельності гніздуючої жовтої чаплі (Ardeola ralloides) до 40 пар (при цьому є ще близько 140 особин жовтої чаплі, що не гніздувала). Вперше загніздилися (1 гніздо) косара, і ще 2-3 косара не гніздувало, кулик-сорока з 2 гніздових пар збільшив свою чисельність до 5 пар, чорноголовий реготун, з 1-2 гніздових пар збільшив свою чисельність до 23 пар. Вперше загніздилися сірий гусак (Anser anser) - 2 пари і середній строкатий дятел, 2 гнізда орлана-белохвоста. Показовою є динаміка росту чисельності гніздування досить рідкісних видів - великої (Ardea alba) та малої білої чаплі (Egretta garzetta) - 49 та 82 гнізд відповідно. Сірої чаплі (Ardea cinerea) - 108 гнізд . На островах влітку стала постійно з'являтися каравайка (Plegadis falcinellus), а також сіра качка (Anas strepera).
В водно-болотному комплексі «Заплави Сім Маяків» з'явилася на гніздуванні руда чапля (Ardea purpurea): - 14 пар, яка до цього ніколи тут не гніздувала, бугай (Botaurus stellaris) і ходуличник (Himantopus himantopus).
Проведені природоохоронні заходи по збільшенню кормової бази (кормові площі) на місцях концентрації мігруючих водно-болотних птахів. Виготовленні та встановленні 40 плотиків для гнізд для крижня, чирянки великої, нерозеня, та 20 дуплянок для гоголя.
Пройшла фотовиставка птахів Парку в м. Василівка (замок Попова), м. Токмак, м. Запоріжжя (краєзнавчий музей).
Проведено ряд лекцій в школах району, учні (166 чол.) знайомилися з особливостями водно-болотних угідь та їх мешканців, які знаходяться на території НПП «Великий Луг». Показані фільми «Архіпелаг Великі Кучугури» та «Зачаровані болота», під час перегляду яких учні дізналися про різні типи водно-болотних угідь, різноманітність флори та фауни та важливе значення цих територій.
Серед учнів розповсюдженні закладки присвячені Водно-болотним угіддям та календарі з зображенням птахів Великого Лугу.
16 лютого в Дніпрорудненській школі «Софія» для учнів 2 та 4 класу (45 чол.) проведена презентація на тему «Зимуючі птахи. Птахи Великого Лугу». Під час презентації діти дізналися які види птахів залишаються з нами на зимівлю. Деякі з птахів дуже добре знайомі дітям – сойка, грак, сорока та інші. Також під час заняття діти дізналися про щорічну акцію «Допоможемо пернатому другу, яку проводять НПП «Великий Луг» і Клуб «Білі Ворони» та розглянули фотозвіт акції.
Мета Всесвітнього дня водно-болотних угідь – активізувати інтерес до заходів щодо підтримання майбутнього цих життєво важливих середовищ і видів, які залежать від них, особливо в цю пору року, коли саме вони є важливим джерелом ресурсів живлення й місцями для зимівлі водоплавних і коловодних птахів.
ВІЧНА ПАМ'ЯТЬ
Вшануймо пам'ять ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ
учасників Революції Гідності, які загинули за свободу та незалежність УКРАЇНИ!!!
Командир роти Національної гвардії України лейтенант Богдан Завада із Запоріжжя загинув при нападі проросійських терористів на блокпост біля села Маринівка у Донецькій області. У бою лейтенант Завада, прикриваючи своїх бійців, вів вогонь з гранатомета, знищив БТР та 10 бойовиків, ціною власного життя дозволив бійцям перегрупуватися.
Звання "Герой України" лейтенанту Заваді присвоєно "за виняткову мужність, героїзм і самопожертву, виявлені у захисті державного суверенітету і територіальної цілісності Української держави, вірність військовій присязі", йдеться в указі.
Сергій Синенко народився і жив у місті Запоріжжі – славетному козацькому краї.
Під час Революції гідності Сергій виходив на Майдан заради майбутнього своєї Батьківщини і своєї сім’ї. Був активним учасником Автомайдану Запоріжжя та Дніпропетровська, організовував допомогу медикаментами та фінансово підтримував самооборону місцевого Майдану, доставляв через Дніпропетровський аеропорт необхідні речі та медикаменти для Євромайдану в столиці. 26 січня, у “криваву неділю Запоріжжя”, захищав людей від жорстокого побиття “тітушками “ та силовиками, доставляв поранених до лікарень на власному автомобілі, приймав активну участь у визволенні заарештованих людей із райвідділів міліції.
Та боляче лиш крила обпалили..
Як той метелик, на вогонь летіли
Та зовсім свої душі спепелили…
Ані жаринки навіть не лишилось…
Щасливо жити, як усім, хотілось.
Надію на прекрасне Ви плекали,
Було, що сумували і співали.
Тепер лишилось тільки попелище
І навкруги лиш вітер свище, свище.
2 лютого відзначається Всесвітній день ВБУ.
Під водно-болотними угіддями розуміють райони боліт, торфовищ або водойм включаючи морські акваторії, глибина яких не перевищує шість метрів.
2 лютого 1971 року у м. Рамсар, що в Ірані була підписана угода, яка називається Конвенція з водно-болотних угідь.
Початкова мета угоди – збереження водно-болотних угідь, як середовища існування водоплавних птахів. Поступово мету Конвенції було розширено і сьогодні вона охоплює всі аспекти збереження та використання водно-болотних екосистем.
В 1997 році Україна приєдналася до Рамсарської конвенції з водно-болотних угідь. На сього ні до списку Конвенції внесено 33 водно-болотні угіддя України. З них 22 угіддя отримали статус міжнародних у 1995 році, а ще 11 – в 2004.
На території НПП «Великий Луг» є 2 водно-болотних угіддя: архіпелаг «Великі та Малі Кучугури» та заплава «Сім Маяків», які набули значення міжнародних в 2011 році.
За Рамсарською конвенцією основні аргументи важливості водно-болотних угідь:
– забезпечення людства прісною водою;
– очищення та фільтрації поверхневих вод;
– поповнення водоносних горизонтів;
– розвиток рибальства і сільського господарства;
– забезпечення ресурсами для народних промислів, будівництва та опалення;
– мають значні бальнеологічні ресурси;
– збереження біорізноманіття та екологічної рівноваги;
– пом’якшення впливу штормів і повеней та захист берегової лінії від руйнування;
– поглинання та зберігання вуглецю, вироблення кисню та допомога у боротьбі зі змінами клімату.